Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir neden örnek bir şehir…

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Akdeniz’i çevreleyen ülkeler içinde tarihin her döneminde bölgenin en önemli ve örnek bir şehri olmuştur. İzmir aynı zamanda Anadolu’nun Avrupa’ya açılan bir kapısı. Anadolu kıyıları ile Avrupa kıtasının kıyıları burada birleşiyor. İki kıtayı, Türkiye ile Yunanistan’ı Ege Denizi birleştiriyor.

Asırlarca medeniyetlerin gelip geçtiği yolların uç noktası. Kısacası medeniyetlerin karışımından nasibini alarak var olagelen bir şehirdir İzmir’imiz.

Zaten “ÖRNEK” olmasının sebebi de bu.

Bir taraftan da “Batık Şehir” efsanesinin tam kıyısı. 8 bin yıllık bir tarihi barındırıyor. Çin'den başlayarak Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü İpek Yolu’nun Anadolu’daki son noktası İzmir’dir. İpek Yolu’nun ürünleri buradan Akdeniz aracılığıyla dünyaya pazarlanıyordu. Bu özellik şehri tarihin her döneminde önemli bir ticaret ve sanayi kenti haline getirdi.

Bugün İzmir ve Manisa’ya kadar olan bölgede, sanayinin ve ticaretin gelişmesinde şehrin bu özelliği hep hatırlanmaktadır.

İzmir’in “Serbest Bölge” olması talebi ise bu tarihi geçmişidir.

Bu özelliklerin yanında denizi, doğası, iklimi, toprağın verimli olması yatırımlarda İzmir’in tercih edilmesinin sebepleri arasındadır.

İzmir’i Akdeniz’in yıldızı yapan özellikleri çok fazladır.

Ancak bütün bu potansiyel ve imkanların ortaya çıkarılmasında en önemli unsur, “İnsan” kalitesidir.

Bence İzmir’in tercih ve beğenilmesinin en önemli yanı “ Yaşayan “İNSAN” kalitesi ve niteliğindeki potansiyeldir.

İzmir’in tercih sebeplerinden bir diğer husus ta “İzmirliliğin” insanımıza verdiği ayrıcalıklardır.

İzmirli öncelikle rahat ve kompleksiz insandır, samimidir. İzmir’e geleni, yerleşeni yadırgamaz ve onu özümser. Kimliğini “Hazmederek” yok etmez. Onun İzmir’de yaşaması ve uyum göstermesinde çok ince bir yaşam tarzı öğretisi vardır. Zaten bir müddet sonra gelenlerde İzmir’den ayrılamaz, şehrin bir parçası olurlar.

 

Değişimde nerdedir?

 

Evet, günümüz trendi “Değişim”dir. Teknolojide, bilimde, sanatta, ekonomide kısacası toplumun her kesiminde bir değişim yaşanıyor. Toplumsal değişime en iyi ayak uyduran şehir İzmir’dir. Değişimi yadırgamaz, hatta omuz verir.

Gelelim şehirlerimizin siyasal hayatına… İzmir’de siyasette diğer şehirlerden farklıdır.

Çok partili siyasi hayata geçişten itibaren Türk demokrasisinin gelişmesinde ve ilklerinde İzmir hep önde olmuştur. Gelişimlere öncülük etmiştir. Ülke siyasetinde yaşanan dalgalanmalarda hep demokrasiden yana tavrını koymuştur. Günümüzde de öyledir. Dikkat ediniz. İzmir’deki siyasi partilerin temsilcileri ve yöneticileri, hep bir arada olurlar ve tabi ki birbirlerini tenkit ederler. Ancak belli bir çizginin ötesine geçerek nezaket ve zarafet sınırlarını hiçbir zaman aşmazlar.

İzmir bugünün şartlarında, siyasi tercihlerini yapmış ve yaptığı tercihte de direnen bir şehirdir. Zira insanı, hürriyet, adalet ve eşitliğin yanında yaşam tarzına karışılmasını kırmızıçizgisi olarak seçmiştir.

İzmir “Demokrasi aşığı insanların yaşam yeridir. Birbirine saygıda aşırılıklara prim vermez ve sevmez. İnançlara karışılmasının karşısındadır. Etnik ayrımlıkların ise tam anlamı ile karşısında olup, ondan uzaktır.

Dikkat ediniz. Diğer şehirlerimizdeki siyasi partilerin birbirlerine olan ilişkilerindeki kaoslara. İzmir’de bu yoktur. İktidar ve muhalefet “uzlaşmacılık” esasında yürür.

Tam bir batılı ülkenin gelişmiş insanının vasıflarına sahiptir.

İzmirli, bölüşmeyi sever. Ama pastasının adaletsizce paylaşılmasına tahammül etmez.

Bugün sizlere yaşadığım ve mensup olmakla çok gururlandığım İzmir’in “Örnek” olmasının bazı özelliklerini sizlerle paylaşmak istedim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test