Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Marka ülke olma ve ortak akıl

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bazı kentlerin büyüleyici özelliği vardır. Hiç gitmemiş olsak da bu kentler tarifi zor bir sihirle insanı adeta kendisine çekiyor. Sadece güzellikleri, tarihi özellikleri ya da mutfakları değildir onları çekici kılan, kendilerine has enerjileri vardır.

Yenidünya düzeninde şehirler ülkelerden daha önemli olacak. Kentleri bu denli çekici yapan unsurların başında idarecileri geliyor. Yöneticilerin vizyon ve dirayetleri yanında ehliyet ve liyakatları kentleri öne çıkarıyor. 

Kentler zaman içerisinde ama doğru ama yanlış bir gelişim gösterir. Bu gelişimi doğru planlamak yöneticilerin görevidir. Doğru planlama ve altyapıyla kentlerin gelişimini hızlandırmak yöneticilerinin elindedir.  İnsanların ihtiyaçları da sürekli değişiyor. Bizler, teknolojinin değişmesi yanında, yaşam tarzındaki ihtiyaçlar doğrultusunda yaşamaktayız. Ama ihtiyaçlar kolay karşılanmıyor.

Nüfus artıyor, yeterli iş imkanı da sağlanmadığı için işsizlikte artıyor. Bu da ulusça gerekli tedbirleri almadığımızdan kaynaklanıyor. Eğitim sistemimiz “nitelikli” eleman yetiştirmekten uzak. Sistemde eksiklikler var, giderilmelidir.

Sözün özü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki eğitim seferberliği çizgisinden sapmalar yaşamışız. “Doğru” olan çizgiyi terk etmişiz. Özellikle Türkiye’nin NATO’ya üye olmasıyla başlayan Amerikan hayranlığının, tahribatı önce eğitim sisteminde başlamış. Güya ilericilik adına eğitim sistemine “sabotajlar” yapılmaktan geri kalınmamıştır. Siyasilerimizin de gafletiyle eğitim sistemimizi sürekli değiştirerek, sistem yerine sistemsizlik ve cehalet nesillerinin yetiştirilmesi seviyesine indirmişiz.

İngilizlerin bir atasözü vardır.

“Bir milletin eğitim sistemini çökertirseniz ele geçirilmeniz kolaylaşır.” İşte Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum budur. Eğitimde sistemsizlik toplumu adeta cahilleştiriyor. Bunda tarikatların eğitim üzerindeki etkisinin payı oldukça fazladır.

Bu gün içinde bulunduğumuz, kaotik durum, fikri ve akıl dışı Ulus karşıtlığı fikirlerin yayılmasının sebebi, bu karmaşanın ehliyet ve liyakatin yerine, ortak akılın prensiplerinden ayrılışın zararlarının olduğu sistemlerinin alması olmuştur.

Ancak geçmişte çok değerli hizmetler yapan Milli Eğitimde bakanlarımız, Ali Naili Erdem ve Avni Akyol’un çalışmaları ve mücadeleleri unutulmamalıdır. Ne yazık ki daha sonraki dönemlerde aynı azim ve kararlılığı göremiyoruz.

 

Ne yapmalıyız?

 

Evet, eğitim sistemimizin içinde bulunduğu durumla ilgili daha çok şey söylenebilir. Ancak zaman hızla geçiyor. Dünyanın Ortadoğu politikası ve buradaki, enerji kaynaklarının paylaşılması her şeyin önüne geçmiştir. Türkiye ise, ne yazık ki elinde olmadan bu coğrafi gerçeğin tam ortasında yer almaktadır.

O bir sırat köprüsü üzerinden geçiyor gibiyiz. Bu köprüden çok dikkatli, ortak akılla hareket ederek geçmeliyiz.

Evet, Türkiye gittikçe yalnızlığa itilmektedir. Bu coğrafyada Türkiye’nin ve Türk milletinin gelişmesi istenmiyor. Bizim gerçek dostlarımız hiç bir zaman olmadığı gibi bundan sonra da olmayacaktır. Bundan sonraki dış politikamızı bu gerçeğin etrafında şekillendirmeliyiz.

O zaman yapılacak iş, iktidarıyla muhalefetiyle tüm toplum olarak, milletçe birleşmeli ve tek yürek gibi olmalıyız. Cumhuriyetin kuruluşundaki birliği sağlamalıyız. Bu birleşme bizim için artık kaçınılmazdır.

Bizi ne Amerika’nın, ne de Rusya’nın dostluğu ve hamiliği kurtaramaz. Zira Türkiye Cumhuriyeti alelade bir devlet değildir.

Hiç bir “Müslüman” devlete benzemez ve hiç bir zamanda benzemesin.

Zira şunu hatırdan çıkarmamalıyız.

Geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 54 güya Müslüman ülkeye hitaben ne dedi: “Topunuzu toplasalar bir devlet etmezsiniz.”

İşte Türkiye’nin değerlendirmesi bu olmalıdır.

Bizim kurtuluşumuzun tek yolu kendimize dönmemiz, ekonomimizi ve gücümüzü birleştirmemizden geçiyor. Bunun artık herkes tarafından anlaşılması şarttır.

Öncüsü ise, şu andaki sistemimizin lideri olan Sayın Cumhurbaşkanımız olmalıdır. Birlik olmak, ortak akılla geleceğe yürümek için gecikmemeliyiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test