Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Trump’ın Amerikasına Artık Kim Güvenebilir?''

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yabancı basının gündeminde en üst sıralarda haftalardır Suriye’de yaşanan gelişmeler yer alıyor. Economist, Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin sonuçlarını “işgal, bir müttefike ihanet ve Amerika’nın çıkarlarının çöpe atılması” olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu bir işgal değildir” diretmelerine karşın, yabancı medya Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı işgal olarak değerlendirmekte ısrarcı. Öte yandan Economist, köşesinde “YPG’nin en başta silahlandırılmasının Türkiye tarafından ihanet olarak görüldüğüne” de yer verdi.

 

“Tek suçlu Trump”

Washington Post, geçtiğimiz günlerde Rusya-Türkiye anlaşmasıyla şekillenen Suriye gündemini, Trump yanlılarının bile kınadığını, bunu “Trump’ın ihmalkar ve düşüncesiz çekilme kararına olan” eleştirileriyle dile getirdiklerini belirtti. Rusya ve Türkiye anlaşması bölgede azalan Amerikan gücünün bir göstergesi olarak yorumlandı.

CNN ise gündemine Trump’ın olaya ilişkin açıklamalarını bir dolu “yalan, anlamsız ve kendi çıkarına hizmet eden” vaatler olarak değerlendirdi. Türkiye ile geçici ateşkes ve olası barış anlaşmasını Trump “Türklere ve Kürtlere büyük iyilik yaptık, Amerika sözde bölgede 30 gün görev yapacaktı ve 10 yıl kaldı” olarak açıklamıştı. Görevin 30 gün olarak planlanmış olması CNN’e göre yalandan ibaret ve Trump ısrarla Amerika’nın bölgedeki misyonuyla ilgili gerçekleri kamuoyu ile paylaşmıyor.

 

Kazanan Türkiye

Amerikanın bölgeden çekilmesinin en büyük kazananı Türkiye oldu. CNN, Türkiye için “Amerika’dan istediği her şeyi hiç bir taviz vermeden aldı” dedi. Nihai sonuç, “Türkiye hiç bir bedel ödemedi ve Kürtler güvenliklerini ve yönetimlerini kaybetti” olarak gündeme getirildi. Amerika ise güvenilirliğini ve kritik bir bölge olan Orta Doğu’daki etkisini kaybetti. Eleştirmenler “Trump’ın bu kararının etkisi yıllarca devam edeceğini” vurgulayarak artık “kimin Amerika’ya güveneceğini” soruyor.

Yabancı medya kuruluşları “Türkiye’nin hiçbir bedel ödemediğini” vurgulamakta ısrarlı. Suriye gündeminin bu şekilde lanse edilmesi, yıllardır süregelen PKK terör örgütünün Türk milletine verdiği zararlara kayıtsız kalındığının göstergesidir. Bunun yanı sıra, “YPG kamplarından IŞİD terör örgütü üyelerinin kaçtığının” yazılması, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarla ret edildi. Çavuşoğlu ve Erdoğan’ın açıklamalarına göre o kamplar Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeye intikal etmeden boşaltılmıştı. Bu açıklamalara ve ilişkin belgelere yabancı basında yer verilmedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Rüya Saygı DÜZGÜN

28.10.2019 - 11:00
Bravo Nihan Nur
Diğer Yazarlar
Yazarlar
Website Security Test