Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mücadeleye devam

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anlaşmalar tamamlandığına, güvenlik sorunumuzla ilgili sorunları aştığımıza göre; bundan sonra kaynak yaratma, üretim ve istihdam sorunlarına odaklanmaya sıra geldi.

Piyasalar uzun zamandır işlerin normale dönmesini; döviz faiz cephesinde istikrar sağlanmasını bekliyor.

Ben de dolarizasyon sorununun çözülüp, ekonomiye can vermeye sıra geldiğini umuyorum.

Yapısal olarak Türkiye’ye ve Türk ekonomisine ön yargılı (aslında kafasındaki kemikleşmiş yargı ile yaklaşanlar demek gerekir.)  yaklaşan, iç ve dış çevreler dışındaki kesimlerin dileği bu yönde.

 Ülkemizin yeniden hızla toparlanarak sanayileşme ve bilişim adımlarını atarak, ülkemizi ve milletimizi engellemeye çalışanlara karşı, kuvvetle, azimle birlikte çalışarak haykırma zamanıdır. Cumhuriyetimizin 96, yılını kutlayacağımız bu günlerde daha anlamlı olacaktır.

Barış Pınarı harekâtı bir kere daha apaçık göstermiştir, kimler dost, kimler düşman. Ülkemiz ekonomisine yapılan müdahaleleri,”Dış mihraklar, dış mihraklar” diyerek kafa yapanlar; Trump’un “Türkiye ekonomisini daha önce mahvettim yine mahvederim” sözleriyle kendilerine gelmediyse onlara söyleyecek başka sözümüz yok.

Barış pınarı harekâtı hakkında dışarının düşüncelerini anlamak amacıyla, NY Times, Washington Post, gibi yayın organlarında birkaç makale okuma fırsatım oldu.

Kafaları o kadar değişik, o kadar karmaşık bir hal almış ki; ya onlar bu dünyada yaşamıyor ya da biz. Biz kendimizden eminsek akla gelen ikinci şey bu yazılıp çizilenlerin maksatlı, düşmanca ve kışkırtmak amaçlı olduğudur.

Avrupa Birliği ve Arap birliği gibi kepaze kuruluşların, basiretsiz açıklamalarına söyleyecek çok sözümüz var ancak bunları artık cümlelerle ifade etmek yerine eylemle ortaya koyma vakti gelmiş geçmiştir.

Türkiye bu noktadan itibaren, dış kaynak sorununu çözmek, savunma sanayini yüzde yüz yerlileştirmek ve ikamesi mümkün olmayan mal ve hizmetler üreterek dünya ticaretinde var olmak zorundadır. Aksi takdirde, söylediğimiz sözü yaptığımız işi, neresinden anladıkları belli olamayan bir dünyayla beraber yaşamak ve cumhuriyetimiz yüzyıllarca ayakta tutma imkânımız kalmayacaktır.

Barış pınarı harekâtına başladığımız gün Bist 100 endeksi, 102.146, Dolar 5.83, Euro 6.38, Tahvil faizi %14 seviyesindeydi.

Barış Pınarı Harekâtı bittiği gün Bist 100 endeksi 98.900, Dolar 5.78, Euro 6.43, Tahvil ise 14.16 seviyesinde bulunuyor.

“Seli gitti kumu kaldı” sözü tam bu durum için söylenmiş sanki.

Bu dönemde dünya endeksleri ise kayda değer bir çıkış yakalamıştır. ABD Borsaları tarihi zirvelerini test ederken, Avrupa borsaları son zamanların en yükseğine ulaştı.

Merkez bankamızın 100 -150 puanlık bir faiz indirimi ile birlikte bu yıllık faiz indirimi dönemi kapanmış olacak. 2020 için güçlü piyasa beklentileri, dış gelişmelerle bozulmadığı takdirde Borsada yükseliş, altın ve dövizde istikrar dönemine bizde geçiş yapabiliriz.

Hisse senedi almak isteyenler için önlerinde bir fırsat penceresi var. Bunu değerlendirmek isteyenlerin Bist 50 hisselerini tercih edebileceklerini ve vadelerini de bir yıldan düşük düşünmemelerini öneririm.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in Türkiye’nin gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, “ekonomide ve hukukta reform” açıklamaları,...

Yazarlar
Website Security Test