Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güçlü devlet olalım, ancak!

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şöyle bir dünya turu yapalım, bakalım hangi ülkeler kainata hakim ve düdüğünü öttürmektedirler. Tabii hemen cevap vereceksiniz ve bu sayı iki ya da üçü geçmez diyerek, ABD, Rusya ve Çin’i sayarsınız. Doğru, bunlar günümüzde dünyaya hakim olan ülkelerin başında geliyor ve sürekli bu hakimiyet için yarışıyorlar.

Ancak 2020’den sonda Rusya geride kalacak bu yarışta ABD ve Çin kalacaktır. Bunun yanında özellikle “Yeşil kuşak” paralelinde kurulmuş devletler, Almanya, İngiltere, Fransa, Uzak Doğu ülkelerinden Japonya ve Kore sıkça adından söz ettirecek ülkeler olacaktır.

Dünya lideri “ülke” olmak mı, yoksa halkın refahını yükseltmek için akılcı politikalar üreterek ekonomisini büyüten ülke olmak mı daha önemlidir. Mesela, İspanya, İsviçre, Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, İsveç ve Finlandiya gibi.

Tabii bu iş birazda bir kaç konuda uzmanlaşma yanında, bazı kavram ve niteliklere inanma ve onlara uyma ve korumadaki tercih ile alakalı olsa gerek diye düşünmekteyim.

Şimdi gelelim Türkiye’ye… Sayabileceğimiz birçok nedenden ötürü son dönemde Türkiye’den birçok kişi yaşamak için yurtdışını tercih ediyor. Son dönemde gidenlerin dışında 5-6 milyon Türk muhtelif ülkelerde yaşıyor. Yurt dışında yaşamayı tercih edenler umarım yakın zamanda aralarındaki bağları arttırır ve bulundukları ülkede Türkiye için lobi oluşturmaya başlarlar.

Burada durmak isterim. Mesela, Ermeniler, Rumlar, diğer ırklar ve milletlerin fertleri yaşadıkları ülkede kolayca bir araya gelip ülkeleri için güç oluşturabiliyorlar. Yıllardır dışarıda yaşayan “Türk” insanımız nedense bir araya gelememektedir. Bunun sebeplerini iyice araştırılması gerekir. Bu hususta çok zayıfız ve etkimizi kuramamaktayız.

Sıkıntısını ise devamlı çekmekteyiz. Türklerin Dünya kamuoyundaki yalnızlığının başlıca sebeplerinden birisi bu olmaktadır.

 

Peki, güçlü ve saygınlığın şartları nedir?

Güçlü devlet olmanın en önemli şartı güçlü bir hukuk ve ekonomiden geçiyor. Tarafsız bir hukuk sistemi ve güçlü ekonomi ülkeye de ülkenin fertlerine de dünyanın her yerinde güç katar. Ancak bu da yeterli değildir. Devletleri geleceğe taşıyacak bir başka etken ise eğitimdir. İyi bir eğitim sistemiyle nesillerin yetiştirilmesi de büyük önem taşıyor. Tıpkı Finlandiya örneğinde olduğu gibi.

Üçüncüsü ise görev alacaklarda, liyakat ve ehliyetin aranmasıdır. Ülkeyi yöneten siyasi kadroların makama güç katacak kişilerden olması ülkeyi ileriye taşıyacaktır.

 

Ancak bu da yeterli değildir.

Toplumların en ulvi ve derin hisleri “inanç” duygusudur. Her milletin bir inanışı ve dini vardır. Bu etki ise çok önemlidir.

Dikkat ediniz.

Ekonomi, iyi eğitim, ehliyet ve liyakat aranması gereken yerde, bunları elinizin tersiyle itip yerine “inanç” tercihini dikkate alarak atama yapılırsa ülkeye kötülük yapılmış olur. Bu tercih ülkeyi ileriye taşımaz, bilakis geriletir.

İnanç insan ile kul arasındadır. Devlet yönetim ve idaresinde ön tercih olmamalıdır. İnsanların hislerine ve inanışlarına “saygı” esastır. Devlet yönetimi ihmale gelmez.

Ayni zamanda Devletlerinde, şahsiyetleri “HÜKMİDİR” insanın şahsiyeti kişiseldir.

Devletlerinde şahsiyetlerinin kazanılmasındaki şart, yöneticilerin eğitiminden, tercihlerinden, yönetimlerdeki kararlardan ve sonuçlarının iyi irdelenmesinden geçmektedir.

Türkiye’mizin insan potansiyelinin kalitesi, gerçekte iyidir. Ehliyetin ve liyakatın kazanılmasına çok elverişlidir.

Ancak Türkiye’nin kuruluşundaki eğitim ve eğiticinin yetiştirilmesindeki dikkat ve itina ne yazık ki geçen zaman dilimlerinde, olması gereken yerde değil, aksayan bir yapıda süregelmektedir. Bunun yanında siyasetçilerimizin de tercihlerinde zaman içinde büyük yanlışların yapıldığı görülmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, bir dünya devletinden miras olarak kurulmuştur ve genlerinde “İmparatorluk” mirası vardır.

Onun için akıl ve mantığın ölçülerine dönmekten başka çaremiz yoktur. Bir laf vardır “arkana çok bakma düşersin” diye, bizimde artık arkaya değil öne bakmamız gerekir.

Bilmem anlatabildim mi?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test