Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pek yakında dünya markası bir peynirimiz olacak

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Karaman'ın Ayrancı ilçesinde tarihi bir adım atıldı. Bugüne kadar pek bilinmeyen bir peynir kamuoyuna duyuruldu ve dünya markası olması için önemli adımlar atıldı.

Obruk Peyniri belki de çok kısa bir süre sonra dünya markası olacak. Bunun ilk ipuçlarını Karaman’ın ilçesi Ayrancı’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Divle Köyü’nü de kapsayan festivalde aldık.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Obruk Peyniri Mağara Açılış Festivali, Türkiye’nin dört bir yanından katılımcıları buluşturdu.

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ve Ayrancı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen festivalde 36 metre derinlikte, 250 metre uzunluğunda Obruk adı verilen doğal soğuk hava deposunda üretilen Obruk Peyniri tanıtıldı.

Bu önemli çalışma İstanbul’un en başarılı girişimcilerinden biri olan Mehmet Sandal’ın memleketini dönük yatırım arayışından çıkmıştı. Mehmet Sandal, iki önemli mesajı vermişti bu etkinlikte.

Bir kere siz yapabilirsiniz inancını oluşturmuştu. İkincisi, yılların başarı hikayesinden doğan tecrübesini bu bölgeye aktarmıştı.

Bölge için Mehmet Sandal’ın bu işe önderlik etmesi büyük bir şanstı. Bu şansı kullanacak gibi görünüyor bölge halkı.

 Ve festivalin en anlamlı çalışmalarından biri Mehmet Sandal’ın da katıldığı Obruk Peyniri’nin Türk Peynirciliği’deki Yeri başlıklı toplantıydı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen bu toplantının tek konuşmacısı Mehmet Sandal değildi.

Hepsi birer başarı hikayesi yazmaya aday kooperatiflerin başkanları panelde konuşmacıydı.

Kirazdağı Yöresel Ürünler Üretim ve Pazarlama Kooperatif Başkanı Hasan Sarı en genç isim olarak herkese umut veren şu düşünceleri dillendirdi:

- Biz burada nohuttan ekmeğe herşeyi en kaliteli ve uygun fiyata üreteceğiz. Bu sistem büyük kentlerdeki enflasyon canavarını yenecek. Bu yüzden herkesten destek bekliyoruz.

Obruk Süt Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Erdoğan Sağkaya şimdiden ürettikleri peynirin bölgenin kalkınması için yeşil ışık yaktığını vurguladı.

Obruk Mağarasının 45-50 ton üretim kapasitesi olmasına rağmen piyasada 450-500 ton Divle Obruk Peyniri satıldığının altını çizen Yeşil Divle Obruk Peyniri Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Eşref Başlamışlı, bu durumun önüne geçebilmek için kooperatif kurduklarını ve obruk peyniri için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Toplantının en ilgi çeken ismi yöresel ürünler üzerinde yaptığı çalışmalarla bilinen ve Türkiye’de Coğrafi İşaret dendiğinde ilk akla gelen bilim insanı olan Türkiye Araştırma Ağı Kurucusu Prof. Dr Yavuz Tekelioğlu oldu.

Tekelioğlu herkesin çok dikkatle dinlediği konuşmasında geleceğe ilişkin yapılması gerekenleri sıraladı.

Peynir üreticisi İlhan Koçulu’nun konuşması ise zaman zaman alkışlarla kesildi.

Türkiye’de peyniri en iyi bilen isim olarak lanse edilen İlhan Koçulu’nun konuya hakimiyeti gerçekten herkesi büyüledi.

Divle Muhtarı Tacettin Durna’nın herkesle çok yakından ilgilenmesi etkinliğin en sıcak hareketi olarak değerlendirildi.

Coğrafi işaret belgesi alındı, ürün tescillendi

Dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Obruk Peyniri 36 metre derinlikte, 250 metre uzunluğunda Obruk adı verilen doğal soğuk hava deposunda üretiliyor. Kuzu ve oğlak derilerine basıldıktan sonra 5 ay mağarada bekletilen Obruk Peyniri, içerdiği flora dolayısıyla kırmızı renk alıyor.  Türkiye’nin nitelikli peynirleri arasında yerini alan Obruk Peyniri, bu yıl coğrafi işaret belgesini alarak, tescillenmiş oldu.

 

Kendine özel tadı ve aromatik yapısı var 

Dünyanın en lezzetli peynirleri arasında yer alan Obruk Peyniri, kendine özel tada ve aromatik yapıya sahip olmasıyla oldukça fark yaratıyor. Bölgenin en büyük gelir kaynağı koyuncular Obruk Peynirini marka haline getirerek, Türkiye'de ve dünyada ürünü tanıtmak istiyorlar. Mağaranın peynir saklama kapasitesi 50 ton civarında olurken, Obruk Peynirinin kilosu ise 100 TL’den satılıyor. Ayrancı’nın peynircilik açısından potansiyelini ortaya çıkarmak ve bu potansiyelin doğru pazarlama yöntemleri ile gelire dönüşmesine katkı sağlamak amacı ile kooperatifler kurulurken, bu sayede ürünün ve üretimin daha kaliteli hale getirilmesi amaçlanıyor.

Her yörenin peyniri, kendileri için dünyanın en iyi peyniridir. Türkiye’de 260 civarı üretilen peynirimiz var. Dünya Peynir Ödülü’nü ileride biz de alabiliriz. Ama önce istemeliyiz. Şimdilik böyle istek görünmüyor.

 

Gelecek yılın tertip komitesinde yer alacaklar

Bu arada toplantı sonrası gelecek yıl yapılacak etkinliğin tertip komitesi de belirlendi. En ön sırada bu yıl ki etkinliği mimarı olan ve gece gündüz çalışan Ayrancı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kamil Küçük yer aldı. Sonra kooperatif başkanları sıralandı. Ardından Muhtar Tacettin Durna'nnı adı anıldı. Ve sırasıyla Uskan Tuna, Alp Oğuz, Ayşe Özkan, Aydın Demir isimleri zikredildi. Ama esas olmazsa olmaz KOP İdaresi Koordinatörü Ümit Yorgancılar oldu. Yorgancılar Ayrancı'ya bu etkinliği kazandırarak bütün halkın, üreticilerin, herkesin gönlünü kazanmıştı.

 

Muhasebe mesleğinin en önemli örgütü olan TÜRMOB Genel Kurulu için aylardır çalışma yürüten Yahya Arıkan ve arkadaşları emeklerinin karşılığını seçimlerde büyük başarı sağlayarak aldılar. 

 

İşte TÜRMOB seçimlerinin perde arkası

Hep yazıyorum. Bazı meslekleri bazı isimler ve ekipler belirli bir noktaya taşıdı diye. Muhasebe ile ilgili de Yahya Arıkan ve arkadaşlarını tek geçerim. Onları ilk tanıdığımda saçları benim gibi siyahtı. Hem de simsiyah… Bende yeni ekonomi muhabiri olmuştum. Gazetelerde ekonomi servisleri yeni kurulmaya başlamıştı.

Ve yine o günlerde muhasebecilerle ilgili haber ekonomi değil, polis adliye muhabirlerinin ilgi alanı içine giriyordu.

Çünkü muhasebeci patronu için vergi işlerini bir şekilde halleden isimdi. Ve biraz önce ismini verdiğim Yahya Arıkan ve arkadaşları bugün mesleği çok farklı bir noktaya taşıdılar.

Öyle bir noktaya geldi ki meslek bu ekibin sakin ama en etkili isimlerinden ve İstanbul’un başkanı Yücel Akdemir bu gelişimini anlatırken şu cümleleri kullanmıştı:

- Bizim mesleğimiz insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak bir o kadar da yenidir.. Hele Türkiye’de delikanlılık yaşlarındadır. Ancak o kadar hızlı bir değişimin içindeyiz ki artık şirketlerin eli kolu bizim. Onların sadece defterini tutarak bir noktaya gidemeyiz. Onları krizden çıkış yollarını, yeni yatırım imkanlarını anlatacak birer danışman olmak durumundayız.

 

Yücel Akdemir’in sözlerini kısaca özetledim. Daha ayrıntıları var. Konuya ilgi gösterenler Akdemir’i arayabilir bildiklerini paylaşma konusunda Türkiye’deki en cömert insanlardan biridir.

Yahya Arıkan ve arkadaşlarının içinde yer aldıkları ve mesleğin en üst örgütü olan TÜRMOB’un geçtiğimiz günlerde genel kurulu yapıldı.

Aylardır Anadolu’yu karış karış dolaşan Yahya Arıkan ve arkadaşlarının listesi seçimleri açık ara önde kazandı. Uzun süredir yönetimde olmaktan dolayı kan kaybı olacağının düşünenler yanıldı.

Tam 5 grup yarıştı TÜRMOB’ın 23. Genel Kurulu’nda. Katılım rekoru kırıldı. 1763 delegenin yüzde 98’i oy kullandı. Yahya Arıkan’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Çağdaş Demokrat SMMM ve YMM ler Grubu (TÇDMP) kullanılan oyların 787’sini alarak 9 kişilik yönetimde altısını aldılar. Arıkan ve arkadaşları Disiplinde 3, denetimde 2 sandalye kazandı.

Yahya Arıkan’ın en önemli rakibi daha önce TÜRMOB Başkanlığı da yapan Masum Türker oldu. Türkiye Denetçiler ve Muhasebeciler Platformu (TDMP) Gurubu olarak seçimlere katılan Masum Türker ve ekibi 479 oyda kaldı ve yönetimde 3, denetimde 1, disiplinde 2 sandalye kazandı.

Daha önce tek liste olarak seçimlere katılan Meslekte Birlik ise bu defa üçe bölündü ve paramparça oldu. Hüseyin Kırmızıtoprak başkanlığında hazırlanan, tamamı SMMM’lerden oluşan Türkiye Demokrat Muhasebeciler Gurubu 42 oyda kaldı.

Meslekte Birlik İstanbul olarak seçimlere katılan ve tamamı SMMM’lerden oluşan Alim Karataş başkanlığındaki liste ancak 192 oy alabildi.  Yine tamamı SMMM’lerden oluşan Nevzat Akkaya’nın listesi ise 177 oy alabildi.

Meslekte Birlik yıllarca listelere girebilmek için nisbi temsili savunmuştu. Yıllardır savundukları nisbi temsil Meslekte Birlik Grubu’nun fena çarptı ve tam bir bölünme yaşandı ve ekip içinde. Böylece yönetime girmek için nisbi temsilin getirilmesini savunan Meslekte Birlik belki de bu sistem yüzünden yönetim dışı kaldı yıllar sonra…

Peki yıllardır seçimleri büyük bir çoğunlukla kazanan TÇDP’in sırrı neydi… Bu sorunun tam cevabı demokrasi olsa gerek. Bu ekip başkan adayını ön seçimle belirlemişti. Başkan seçilen Emre Kartaloğlu  ön seçim sonucumda aday gösterilmişti. Diğer aday yani başkanlık adaylığını ön seçimde kaybeden isim İrfan Hüseyin Yıldız da yine yönetim listesinde yer almış hatta en fazla çalışanlardan biri olmuştu.

Bu arada seçimler sonucu belki de ilk defa kurullarda bir kadın görev aldı. Yeşim Ertuğrul Disiplin Kurulu’na girerek bir ilke imza attı.

 

Seçimler sonucu yönetim şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu

 

Emre Kartaloğlu – Başkan

İrfan Hüseyin Yıldız

Prof. Dr.Cemal Yükselen

Yahya Arıkan

Mustafa Levent Demiröz

Fettah Açan

Dr. Masum Türker

Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı

Rıfat Nalbantoğlu

 

Denetim Kurulu

Burhan Düz – Başkan

Mustafa Erkan Azizoğlu

Metin Yalçın

 

Disiplin Kurulu

Yeşim Ertuğrul

İbrahim Cem Türe

Mehmet Çomak

Sami Kazıcı

Musa Güzel

 

 

Türkiye'nin önemli markalarına Almanya'da yatırım imkanlarını anlatan Adem Akkaya soru yağmuruna tutuldu.

 

İki önemli toplantı çok önemli mesajlar

Konu Almanya’da yatırım olunca iş dünyasının ilgisi de büyük oluyor. Önce İstanbul Sanayici ve İş insanı Dernekleri Federasyonu’nun (İSİFED) ev sahipliğinde çok önemli bir toplantı yapıldı. Fedarasyon iyesi işadamları Almanya’da yatırım konusunda sunum yapan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Yatarım Ajansı Türkiye Temsilcisi Adem Akkaya’yı soru yağmuruna tuttular.

Herkes Avrupa pazarının kapısını aralamak için soru üstüne soru sordu.

Yanıtlarını da aldılar. Daha ayrıntı için Adem Akkaya iş insanlarını kahveye beklediğini söyledi.

İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu toplantı bitimindeki şu sözleri çok anlamlıydı:

- Almanya’ya yatırımın ne anlama geldiğini bütün ayrıntıları ile anladık. Almanya’ya yatırım sadece Avrupa kapısının açılması anlamına gelmiyor. Dünya pazarına en kısa yoldan girmek anlamına geliyor.

Bu arada hatırlatalım. Konuşmacılar arasında yer alan Elektra Elektronik Genel Müdürü Armağan Şakar’ın tecrübeye dayalı konuşması iş insanlarının çok ilgisini çekti. En çok soru ona geldi.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Yatarım Ajansı’nın ikinci toplantısını yine Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) önderliğinde Artvinliler Hizmet Vakfı’nın ev sahipliğinde yapıldı.

Bu toplantının açılışı yaşamı bir başarı hikayesi olan Artvinliler Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Ersoy tarafından yapıldı.

Toplantının konuşmacıları Dr. Adem Akkaya, Komutax Yeminli Mali Müşavir Cevdet Kocaş, Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey olarak belirlenmişti.

Toplantının sonunda Artvinliler Hizmet Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Esen Yağcı Almanya konusunda üyelerini bilgilendirdiklerini belirterek, “Amacımız üyelerimize yeni bakış açıları kazandırmak onların işlerini büyütmeleri sağlamak” mesajını verdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test