Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul’dan moral veren mesajlar: Turist sayısı İstanbul’un nüfusunu geçecek

18.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Dünyanın en büyük odalarından biri olan İTO'nun Başkanı Şekib Avdagiç İstanbul'a ilişkin çok önemli mesajları Cannes'te verdi.

Yer Cannes… Dizi, film, içerik, TV ve yapım sektörünün en prestijli fuarı olan MIPCOM’da İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ile sohbet ediyoruz. Fuarı, ekonomiyi en çok da İstanbul’u da konuşuyoruz… Ve Başkan Avdagiç’ten şu sözlerle büyük müjdeyi alıyoruz:

-İstanbul’a bu yıl ilk defa kendi nüfusundan fazla turist gelecek.

Yani İstanbul bu yıl turizmde rekor kıracak ve 15 milyon 500 bin turisti geçerek rekor kıracak.

Başkan Avdagiç’in İstanbul ilgisi sadece bu rakamla ile sınırlı değil. Son dönemde İstanbul’daki kültür-sanat ve turizme ilişkin yatırımları da yakından takip ediyor.

Hatta daha önce bir sohbette Galataport’u anlatmıştı. İlk defa ondan dinledik Galataport’u… Bunun üzerine yetkilileri arayıp Galataport ile ilgili ayrıntılı bir haber çalışması isteğini dile getirdik. Belki de Galataport basın toplantısı bu istek sonrası gündeme geldi.

Ancak bizim haber çalışmasına henüz yanıt gelmedi bu arada bunun da altını çizelim. Dönelim Başkan Avdagiç’in son aktardığı bilgilere:

- İstanbul’da şu anda devam eden turizm ve kültür yatırımları 5 milyar dolara ulaşıyor. Galataport, Tersane İstanbul, Atatürk Kültür Merkezi büyük yapılar var. Diğer taraftan Arter kısa bir süre evvel Koç Holding açtı, İstanbul Modern açılacak. Hemen yanında Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzesi açılıyor. Tersane İstanbul’da Sadberk Hanım Müzesi açılacak. Ondan evvel Çamlıca Camii’nin altında Türk İslam Eserleri Müzesi açılacak. İstanbul Arkeoloji Müzesi yenilendi, onun çok daha fazla ziyaretçi alabileceğini düşünüyoruz. Mesela ben son istatistiklere de baktım yuvarlak söylüyorum: Ayasofya ve Topkapı 3’er milyon ziyaretçi alıyor, İstanbul Arkeoloji Müzesi sadece 300 bin ziyaretçi alıyor. Halbuki biz Avrupa’da üçüncü büyük arkeoloji müzesiyiz. İstanbul’da doluluk oranları artıyor. Batılı turistlerin geri gelme oranı arttı. Şu anda sadece Suudi Arabistan, İran ve Körfez ülkelerinden, Körfez derken Abudabi’yi kastediyorum azalma var. Kuveyt ve Katar’da azalma yok. Büyük ihtimalle politik olarak. Yani o politik olarak azalan Suudi Arabistan ve BAE’yi saymazsak bir tek İran var o da ekonomik tedbirlerden dolayı. Onun dışında tüm ülkelerden gelen turist sayısında artış var.

İstanbul’da bu gelişmeler olurken iyi haberler sadece turist sayısındaki artıştan ibaret değil. Yine Başkan Şekib Avdagiç’in tespitlerine göre İstanbul’da otel birim fiyatlarında yüzde 27 artış gerçekleşti.

Artış döviz bazında ortalama otel fiyatının 70 doların üstüne çıktığı tahmin ediliyor.

Doluluk oranlarında da yüzde 87’lik bir ortalamayı yakalamış durumda İstanbul… Önümüzdeki döneme ilişkin de bu mesajı veriyor Başkan Avdagiç:

- Bizim bir vakfımız var: Turizmi Geliştirme Vakfı diye. Orada vali yardımcımız var. Büyükşehir belediyesi genel sekreteri var, bu dönem henüz toplantımıza katılmadı, katılacağını ümit ediyoruz. Sektör derneklerinin temsilcileri var. Bizim odamızın temsilcileri var. Dolayısıyla turizm ile ilgili süreçleri belirleyip onları ilgili makamlarla paylaşmaya çalışıyoruz.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı sadece turizm ile ilgili mesajlar mı verdi… Kesinlikle hayır. İstanbul’un ekonomisinin her alanı ile ilgileniyor. Örneğin İstanbul’da güçlü fuarların yapılması ilgi alanın içinde…

İstanbul Finans Merkezi de İstanbul Ticaret Odası’nın kapsama alanında… Aktarıyor son bilgiler:

-Son olarak biliyorsunuz Varlık Fonu, İstanbul Finans Merkezi’ne ciddi bir kaynak aktarmaya karar verdi. Dolayısıyla İstanbul Finans Merkezi’nde en azından bir kısmının hızlı bir şekilde tamamlanması devreye girmesi bu sayede sağlanacak. O da projenin atıl kalmasını önleyecek o da İstanbul için milattır.

Tam bu noktada İstanbul Finans Merkezi ile ilgili söylentiler konusuna da giriyor ve şu bilgileri veriyor:

- Ağaoğlu’nu kurtarma politikası olarak çıkan söylentiler doğru değil. Çok spekülatif, çünkü Ağaoğlu orada proje yapmıyor. Ağaoğlu orada müteahhit. Zaten yine kamu ihale etti. Yani binanın sahibi kamu, Ağaoğlu değil. Yani Ağaoğlu bir projesi olsa ve devlet onu satın alsa bu eleştireler haklı olabilir. Ama burada devletin bir İstanbul Finans Merkezi olarak ihale ettiği bir proje var, Ağaoğlu onun müteahhidi. Ağaoğlu olmazdı Ahmet olurdu, Mehmet olurdu. Bence orada Ağaoğlu’nu kurtarıyor demek doğru olmaz. Bu arada sıcak bir bilgi aktarayım… Enteresan bir bilgi… Geçen hafta Katar Doha’daki finans merkezinin başındaki bir hanım gelecek o da El Tani ailesinden, inşallah bizi ziyarete gelecek Ticaret Odası’na. Onlar da buradaki süreci çok merak ediyorlar, takip ediyorlar. Kendi projeleri ile beraber işbirliği ne yapacaklarının incelemek için İstanbul’a gelip bizi ziyaret edip bilgi alacaklar.

 

 

MİPCOM çok önemli

İstanbul’da sıra geldi İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ile MIPCOM’u da konuştuk… İşte o konudaki söyledikleri:

- MIPCOM’a biz milli katılım sağlıyoruz. Özellikle küçük ölçekli firmaların dünya arenasına çıkmasını sağlıyoruz. Bu firmalar önce bizimle geliyor. Sonra kendi stantlarını açıp dünyaya açılıyor. Hizmet ihracatı çok önemli. Katma değeri çok yüksek… Cep telefonundan, sinema salonlarına kadar her türlü platformda içerik MIPCOM’da küresel alıcılara sunuluyor. Türk dizileri Arap ülkeleri, Rusça konuşan bölgeler ve Güney Amerika ülkelerinde çok izleniyor. Daha çok izlensin istiyoruz. Onun için bu etkinlikteyiz.

 

 

TÜRSAB'ın bu seçimlerinde Bursa kilit olacak gibi görünüyor. Hasan Erdem Bursa'da birliktelik mesajı verdi.

TÜRSAB’ta adaylar sahneye çıktı

10 binden fazla acentanın üyesi olduğu TÜRSAB seçimlerinde heyecan giderek artıyor. Mevcut başkan Firuz Bağlıkaya adaylığını açıklamasa da iki dönem için göreve geldiğini hatırlatıp seçim çalışmasını start verdi.

Bölgelerde çalışmalar yapıyor. Bağlıkaya’nın bölge örgütlerinden destek alma ihtimali çok yüksek görülüyor. Bunun en büyük avantajı olduğu söyleniyor.

Ancak Ankara ile arasında sorunlar olması, hatta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektörün sorunlarını çözme konusunda ortak nokta bulamaması en büyük dezavantajı olarak görülüyor.

Bu arada Bağlıkaya’ya geçen dönem destek veren iki önemli ismin aday olarak karşısına çıkması da şansını azaltan bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Geçen seçimde Bağlıkaya’ya destek veren Hasan Erdem ise adaylığını açıkladı. Açıklama büyük ses getirdi.

Taban ile çok sıkı bağı olduğu bilinen Hasan Erdem’in adaylık açıklamasına TÜRSAB’ın ağır toplarından iki ismin gelmesi de önemli bir destek olarak görüldü. Başaran Ulusoy ve ekibi Hasan Erdem’in adaylık açıklamasına gelerek önemli bir sinyal verdi.

Bir başka başkan adayı Tansu Demir de Hasan Erdem’in başkan adaylığını açıkladığı toplantıya katıldı.

Bu arada geçen dönem birliktelik yaratarak seçimlerin kazanılmasına sağlayan Hasan Erdem benzer bir çalışmayı daha geniş kesimlere ulaşarak bu defa da gündeme getirdi.

Hasan Erdem İstanbul toplantısından sonra ikinci durak olarak, uzun yıllardır hizmet ve büyük emekler verdiği Bursa’da yeni döneme ilişkin mesajlar verirken bu birlikteliği farklı kesimleri de kapsama alanı içine alarak sürdürdü. Erdem Bursa’da şu mesajları verdi:

- TÜRSAB Güney Marmara Bölge Başkanlığı yaptım. 1992’den beri tüm TÜRSAB genel kurullarına katılırken birliktelik çizgimi hiç değiştirmedim.  Her zaman acentaların haklarını savundum.

 

Acentalara bu sözleri verdi

Hasan Erdem, “BİRLİKTE GÜÇLÜ TÜRSAB” diyerek şu vaatleri sıraladı:

. Acentaların belge devir hakkı olacak

. Yeni acenta kurulumuna 5 yıl tahdit gelecek

. Kaçak turizm faaliyetleri sonlandırılacak

. Uluslararası turizm fuarlarında etkin acenta destekleri sağlanacak

. Seyahat acentalarına özel plaka uygulaması hayata geçecek

. Öncü BTK’lar olacak. Acentalara güçlü e-ticaret, marketing ve teknolojik altyapı destekleri verilecek

. Turizm yasa tasarısının kapalı kapılar ardında değil; açık, şeffaf ve tüm paydaşlarla uyum içerisinde çıkarılacak.

 

 

Çok sayıda ülkeden yatırımcı fuara akın etti

Medya Fors’un Yönetim Kurulu Başkanı Özhan Erem çok önemli bir etkinliğini her şeye rağmen, ekonomideki bütün sıkıntılara rağmen yine başarıyla gerçekleştirdi. Bu ortamda kolay bir iş değildi… Özhan Erem şöyle diyordu bu başarının arkasındaki bilgiyi aktarırken…

- Fuarcılık için her şeyden önemlisi müşteri memnuniyetidir... Çok çalıştık, bize inanarak fuara katılan markalarımıza, 31.800 yerli-yabancı, yatırımcı ziyaretçi getirdik. Yüzlerce franchise anlaşmasına vesile olduk, sektörümüzde ekonomiyi canlandırdık... Markanızı büyütmek, yaymak bizim işimiz, biz de işimize bakıyoruz.

17. Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nın ardından verilen mesaj böyleydi… Fuar ulusal ve global ölçekte markalara ve on binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, Kanada, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Rusya, İspanya, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Cezayir, İran, Mısır, Lübnan, Fas, Kuveyt, Katar, Dubai ve Azerbaycan’dan yatırımcılar fuara katıldı.

Gastronominin nabzı da Bayim Olur musun ’da attı bu yıl ilk defa… Daha da önemlisi bu yıl ilk defa Güvenilir Ürün – Güvenilir Hizmet fuarda geniş katılımlı bir etkinlikte tartışıldı ve destek buldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test