Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Barış Pınarı Harekatı sıcak parayı ürkütebilir ama üretimi artırır

12.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Savaşların ekonomiye iki türlü etkisi oluyor. Bir tanesi devletin satın alma ihtiyaçları arttığı için harcamaları da artıyor. Harcamaların artması fiyatları ve üretimi de artırıyor. Kendi toprakları üzerinde olmayan savaşlar ekonomiye olumlu denilebilecek bir etki yapar. Bir taraftan üretim diğer taraftan talep artar, bu da ekonominin büyümesine yol açar. Ancak, bizde savaş endişesiyle sıcak paranın ülkeyi terk etmesini de beraberinde getirir. Bu da borsalara olumsuz etki yapabilir. Diğer taraftan savaş ortamlarında devletin harcamaları artarken aile harcamaları da 'bekleyelim görelim' endişesiyle tasarruf nedeniyle azalabilir. Devletin harcamalarıyla fertlerin tasarruf oranı dengeyi belirleyecek. Bu denge nerede oluşacak bunu bilmenin imkanı yok. Bir süre daha bekleyip görmek lazım.

Türkiye'nin ithal ürün talebinde bir sıkıntı yaşanacağına ihtimal vermiyorum. Askeri malzeme araç, gereç, malzeme, giyim tüketiminde bir artış olabilir. Bütçe dengeleri, yapılacak harcamalarla orantılı olarak ortaya çıkacaktır.

Operasyonla birlikte dövizde bir artış oldu. Artış buralarda kalacaksa bir sıkıntı yok. ABD Başkanı Trump'un "Türkiye sınırı aşan bir hamlede bulunması durumunda ülke ekonomisini mahvederim" açıklaması yanlış yorumlandı. Halbuki bunlar Trump'ın, kendi ülkesindeki eleştirilere, kendi muhaliflerine karşı söylenmiş sözleridir. Bu sözlerle kuzey Iraktan çekilmesi ve o bölgeyi bize bırakması nedeni ile kendisine yapılan tenkitleri karşılıyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Astroloji Günlük Burç Yorumları 13 Kasım 2019 Çarşamba tüm burçlar.

Günlük Burç Yorumları 12 Kasım 2019 Salı. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Kasım 2019 Pazartesi. 11 - 17 Kasım haftalık burç yorumları. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri. Burçların aşk hayatı nasıl?

Burçları hafta sonu ne bekliyor? 10 Kasım 2019 Pazar tarihinde günlük burç yorumları ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test