Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ve Hasan Erdem TÜRSAB başkanlığına aday oldu

11.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Sektörün en yaygın ve en fazla üyeye sahip olan örgütü Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) seçim heyecanının başladığını sizlere aktarmıştık.

Sayılı gün gelip geçti ve seçim kapıya dayandı. Adaylar sahaya çıkmaya başladı. İlk adaylığını açıklayan Davut Günaydın oldu. Ardından geçtiğimiz hafta adaylığını Hasan Erdem açıkladı. Erdem geçen dönem Firuz Bağlıkaya’yı desteklemişti.

Kulislerdeki bilgilere göre bu defa Firuz Bağlıkaya ve ekibine bir mektup yazan Hasan Erdem “Siz beklentileri yerine getiremediniz beni destekleyin” dedi.

Bakalım bu desteği alabilecek mi? Hasan Erdem 10 bine yakın TÜRSAB üyesinin sorunlarını ve bunların çözümünü en iyi bilen isimlerden biri. Bu yüzden başkan adaylığını şu cümlelerle açıkladı:

. Biz üyeler TÜRSAB’ a daha kolay ulaşacak dedik. Göreve getirdiğimiz arkadaşlar bunu yapamadı.

. Akçeli işlere son verilecek dedik. Bu konuda eleştiriler devam etti.

. Yeni yasayı hep birlikte yapacağız dedik. Kimseye sorulmadan yasa çalışması yapıldı.

. Aidat fazla dedik. Daha da artırdılar. Yüksek sesle konuşan herkese danışmanlık payesi verildi. Susturulmaya çalışıldı.

. Özetle değişim dedik olmadı. Şimdi değiştirmek için değiştirmek gerekiyor. Artık harekete geçme zamanı. Birlikte acenteların güçlü TÜRSAB’ını kurmak için yola çıkmalıyız.

Evet yıllarca TÜRSAB değiştirmek dünya da Türk turizmini daha etkin hale getirmek isteyen  ve bu amaçla farklı adayları destekleyen Hasan Erdem bu sözlerle  yeni dönemde başkan adayı olarak yola çıktı.

 

Adana'da iş insanlarının örgütleri birliktelik konusunda adeta tarih yazıyor. Birlikte Adana'yı kalkındırmak için el ele vermiş durumdalar.

 

Adana eski günlerine dönmeye kararlı 

Adana eski günlerine dönmeye hazırlanıyor. Adana’nın bugünkü durumu kimseyi memnun etmiyor. İhracat sıralamasına bakıldığında durum hiç de iç acıcı değil.

Peki, Adana eski günlerine döner mi? Bizce döner. Daha önce sevgili Mehmet Ulutürkan’ın düzenlediği ödül töreninde şöyle demiştim:

- Adana çok iyi bir jenerasyon yakalamış durumda…

Evet, Adana’nın en tanınmış isimlerinden Fatih Terim Galatasaray’ın başarılı yıllarında çok sık kullandığı bu ifadeyi ben de Adana için söylemiştim.

Söylediklerim çıkıyor. Adana bir kere en iyi etkinlik yapan kentlerin arasında ilk sıraya çıktı. Hem Portakal Çiçeği Karnavalı hem de Lezzet Festivali gelecek için çok umut vaad eden iki etkinlik olarak yerini almış durumda.

Başka iller bu etkinlikteki katılımı, heyecanı dikkatle takip ediyor. En dikkatli takipçi de Gaziantep.

Peki, Adana festival ile başlattığı liderlik koşusunu başka alanlara da taşıyıp yeniden eski günlerine döner mi?

Bizce döner… Çünkü çok iyi bir jenerasyon yakalamış durumda. Bu güçlü jenerasyonun kaptanı Vali Mahmut Demirtaş. Daha önce muz bahçelerini gezmiştik Vali Demirtaş ile. Bu defa onu Adana'nın gastronomi turizmdeki potansiyeli anlatırken bulduk, şöyle diyordu:

- Adana birbirinden lezzetli yemekleri ile UNESCO tarafından gastronomi kenti olarak tescillenecek ve halihazırda bu ağda yer alan Hatay ve Gaziantep ile birlikte inanç ve gastronomi koridorunun güney zinciri tamamlanacak.

Vali tek başına değil… En yakın destekçisi Büyükşehir Belediye Başkana Zeydan Karalar. Başkan Lezzet Festivali’nde birlik beraberlik mesajı verdi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütçü, Bossa Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Uçurum bu ekibin tamamlayıcıları. Her etkinlikte en önde görev alıp kente yeni yatırımların gelmesi için var güçleri ile çalışıyorlar.

Bu birlikteliğin en etkin olarak hissedildiği an gala gecesi yemeği oldu. Mehmet Ulutürkan o geceyi hem fotoğrafladı, hem de şu satırlarla aktardı:

- Türkiye’nin birçok etkin ekonomi yazarlarının bulunduğu yemek masasında Adana iş dünyasının en etkin isimleri bir araya gelince sohbet adeta zirveye dönüştü. Adana ve bölge ekonomisinin konuşulduğu masadan “Türkiye ekonomisinin Adana’ya ihtiyacı var” sonucu çıktı. Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, son yıllarda Adana adının daha sık telaffuz edildiğini, bunu ülke ekonomisine yeni açılan geniş, fırsatlar sunan bir pencere olarak değerlendirdiklerini söyledi.  Portakal Çiçeği Karnavalı, Lezzet Festivali, Altın Koza Film Festivali gibi çok önemli etkinliklerle yıl boyunca Türkiye’nin dikkatini çekmeyi başaran Adana’dan aynı başarıyı tarım alanında beklediklerini belirten Toprak, “Türkiye’nin tarımsal ihtiyacının tamamını karşılayacak hatta ihraç edecek bir Çukurova potansiyeline sahip olduğunuzu biliyoruz. Bundan sonra Adana’nın en hızlı koşması gereken pist tarımda olmalı” dedi. Adana Lezzet Festivali Gala Yemeği’nde Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın yer aldığı masa, adeta kent ekonomisinin gazetecilerle ele alındığı zirveye dönüştü. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, Hürriyet Gazetesi Çukurova Temsilcisi Erdal Fernengiz’in sorularının yanıtlandığı sohbette Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütçü, Bossa Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Uçurum kente ve bölgeye dair ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, şehrin üretmeye devam ettiğini, ihracat anlamında her fırsatın değerlendirildiğini belirterek, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin ilk yatırımla birlikte şehrin hem sanayi hem ihracat verilerine pozitif yönde önemli değişiklik sağlayacağını söyledi.

 

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri'nin 60'ıncı yılında 'tıp bilim', 'tıp teşvik', 'bilimsel araştırma destek ve tıp öğrencileri proje' ödülleri de sahiplerini buldu.

 

Herkes Nejat Eczacıbaşı’nı konuştu 

Ölümsüzlük bu olsa gerek. Yıllar önce kaybettiğimiz Nejat Eczacıbaşı o gece yine bizlerleydi.

Herkes ondan bahsediyordu. Belki de alanında en etkili tıp ödülleri onun adına veriliyor ve bütün bilim camiası onun adının şemsiyesi altında toplanıyordu. Oğlu Bülent Eczacıbaşı geceyi şöyle özetlemişti:

. Türkiye’nin çağdaş geleceğine duyduğumuz umut ve güven ile yola devam ediyoruz.

. Sanayi alanındaki girişimlerimiz, sosyal alandaki yatırımlarımız ile bir ağacın birbirini besleyen dalları gibi, birbirine karışarak hep göğe yükseldi.

.Başarısını, yarattığı toplumsal değer ile ölçen kurucumuz Nejat Eczacıbaşı’nın inanç ve heyecanı, bugün hepimizin ruhuna canlılık vermeye devam ediyor.

. Ülkemizde sağlık hizmetlerinin kesintisiz sürmesi, refah düzeyinin yükselmesi ve yaşam kalitesinin artması için herkesim ile işbirliğine büyük önem veriyoruz.

. Nejat Eczacıbaşı’nın da aralarında bulunduğu Cumhuriyetimizin kurucu kuşağı bugün aramızda olsalar, ortak sorunlarımıza, ortak çareler aramaya devam etmemizden muhtemelen büyük mutluluk duyarlardı.

. Cumhuriyetimizin kurucu iradesinin de en temel özelliği, çağın gereklerini yerine getiren bir bilim ve eğitim sistemine özel bir önem vermesiydi.

.Çağdaşlık konusundaki bu duyarlılığı sürdürmenin bugün de ortak sorumluluğumuz olduğuna yürekten inanıyorum...

. Çünkü ülkemizin geleceğini hiç kuşkusuz eğitim düzeyimiz ve bilimle yarattığımız değer belirleyecek. Ne mutlu ki bu yolda çalışan sizler gibi bilim insanlarımız var.

 

İşte ödül alanlar

. Prof. Dr. Marsel Mesulam’a Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü

. Prof. Dr. Ahmet Höke Tıp Ödülü

. Doç. Dr. Uğur Canpolat Tıp Teşvik Ödülü

. Doç. Dr. Ceyda Açılan Ayhan Araştırma Destek Ödülü

. Tıp Öğrencileri Proje Ödülü’nü de Sena Alptekin kazandı.

 

 

Polat Holding yurtdışında ilk rezidans yatırımını Macaristan'da yaptı... Bu önemli yatırım sektörün Avrupa'da da önünü açacak özellikler taşıyor.

 

Macaristan’da konut yapıyor

Yıllar önceydi. Türkiye’nin en önemli seramik firmalarından Polat Holding Avrupa’ya seramik satmak için pazara yıkın bir üs arayışına girmişti.

Adnan Polat futbol tecrübesinden faydalandı ve en uygun yerin Macaristan olduğuna karar verdi.

Tam Avrupa’nın ortasıydı Macaristan. Üstelik Türkiye’ye karşı da çok sıcak bir bakış açısına sahipti.

İyi ki de öyle yapmış. Şimdi Macaristan’da Polat Holding rüzgarı esiyor.

Polat Holding önemli yatırımlar yaptı bu ülkeye. Türkiye’de başka yatırımların gelmesinin de önünü açtı.

Ve Adnan Polat Türk – Macar İş Konseyi Başkanlığını üstlendi. Lojistikten sonra enerji yatırımları için düğmeye bastı Polat Holding. Son olarak da Polat Holding, gayrimenkul sektöründeki ilk yurt dışı projesini Macaristan’da hayata geçirme karar aldı.

Konut, otel ve mağazalardan oluşan karma bir proje olan Duna Pearl, 60 milyon Euro’luk yatırımla gerçekleştiriliyor. Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat konuşla ilgili şu bilgiyi veriyor:

. 2020 yılında 65. yılını kutlayacak Polat markası bugüne kadar ülkemize ve sektörümüze hep hizmet etti, etmeye de devam ediyor.

. Bugün burada gayrimenkul sektöründeki ilk yurt dışı projemiz Duna Pearl’e ülkemizde hayata geçirdiğimiz projelerden elde ettiğimiz bilgi ve derin tecrübeyi aktaracağız.

. Bildiğiniz üzere Polat markası olarak ülkemizde de birçok önemli projeyi bir arada yürütüyoruz. Bu anlamda Türkiye’deki yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz.

Adını İngilizce anlamı pearl olan inciden alan Duna Pearl projebinin teknik detayları hakkında bilgi veren PD Real Estate Development’ın Genel Müdürü Murat Aysan ise şu bilgileri paylaştı:

. Konut, otel ve mağazalardan oluşan karma bir proje olarak hayata geçirdiğimiz Duna Pearl’de, 200 daire ve 100 odalı iş oteli yer alıyor.

. Projemizde 1+1 daireler 47-72 metrekare; 2+1 daireler 80-85 metrekare; 3+1 daireler ise 99-109 metrekare aralığında olacak.

. Duna Pearl’de metrekare fiyatları lansmana özel sınırlı sayıda daire için 4 bin 500 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuyoruz. Ayrıca yılsonuna kadar yüzde 17’ye varan lansman indirimi avantajı sağlıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test