Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD bugüne kadar Türkiye'nin lehine bir adım atmadı

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye; Fırat'ın doğusu ile ilgili taleplerini muhataplarına iletmiş ve Türk kamuoyunu da en üst seviyede kararlılık vurgusuyla bilgilendirmişti. Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı, Dışişleri bakanı ve iktidar sözcüleri bu taleplerle ilgili sürecin Eylül ayı sonuna kadar başlatılmasını, aksi halde "B ve C hareket planlarını" devreye sokacağımızı duyurmuştu. Bu açıklamalar ve Suriye sınırına birlik kaydırmamız halkımızın bir bölümünde "Fırat'ın doğusunda askerî harekât başlatacağımız" şeklinde algılandı. Oysa B ve C planlarının bir askerî harekâtı içerdiği ile ilgili bir bilgiye sahip değiliz.

Muhataplarımızın rahatlığına bakıldığında; onların da bir askerî harekât yapacağımıza ihtimal vermediği, açıklamalarımızı ciddiye almadığı görülmektedir. ABD ve ortakları; Suriye'de, bugüne kadar Türkiye'nin taleplerinin hiçbirisine olumlu yanıt vermemiş, ülkemizin lehine olumlu bir adım da atmamıştır. Her şey eskiden olduğu gibi kendi mecrasında ABD'nin planladığı şekilde yürütülmektedir. A planımızın beklenen sonucu vermediği 30 Eylül itibariyle kesinlik kazanmıştır. Şimdi B ve C planlarımızın olduğu ve sıranın B planına geldiği algısı içindeyiz. Bugün Ekim ayının ilk haftası bitmek üzere ve B planımızın uygulamaya sokulması ile ilgili herhangi bir girişim ve hatta emare ortaya çıkmış değildir. Eğer bundan sonra bir C planı varsa, B planı da askeri müdahale anlamına gelmeyecektir. Çünkü askeri müdahale bu aşamada değil, takip eden aşamada kesin sonuç için devreye sokulacak bir uygulamadır, takip eden aşamanın ne olacağı da kendini göstermektedir.

Birleşmiş Milletler toplantısında PKK ile ilgili somut bir yaklaşım ortaya konmadığı gibi dikkatler Suriye anayasa komitesi üzerinde yoğunlaştırılmış, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen tarafından komitede Suriyeli Kürtlerin de yer aldığı ifade edilmiştir. Böylece bölgedeki Kürt gruplar BM'lerin de himayesine girmiştir. Bu nedenle Suriyeli Kürtleri temsil ettiğini iddia eden PYD'nin silahlı gücü olan PKK/YPG'ye karşı Fırat'ın doğusunda bir askerî harekât beklenmemelidir diye düşünüyorum.

Ülkemizde de bir askeri harekâta kimsenin ihtimal vermediği görülmektedir. Mühletin dolmasının hemen ardından gündem hızla değiştirilmiş, dört yıl sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oy oranları tartışması başlatılmıştır. O gün bu gündür herkes bunu konuşmaktadır. PKK'nın nereden nereye geldiği, Suriye'de kurulacak bir Kürt oluşumunun nerelere varacağı, ülkemizi, varlığımızı, birliğimizi ve bütünlüğümüzü nasıl etkileyeceği kimsenin umurunda değildir.

Suriye'deki ana sorun PKK'nın ve diğer terör örgütlerinin varlığından ziyade ulusal birliğinin bozulması, bölgede kurulmakta olan Kürt devletçiği, bu oluşumun bölge ülkelerine etkileri ve ülkemizi de içine alacak şekilde genişletilmesi olasılığıdır. Bu sorun bütün bölge ülkelerinin bir araya gelerek ortak çaba göstermesiyle aşılabilir. Buna rağmen iktidarımız ana muhalefetin sorundan etkilenen Suriyeli gruplarla görüşmesini bile engellemekte, ana muhalefet partimiz de konuyu, sorunu yaratan ABD ve ortaklarının temsilcileriyle görüşerek ele almaya çalışmaktadır. Yapmamız gereken; iktidar ve muhalefetimizin uzlaşmasıyla, geniş katılımlı, ülkemize ve bölgeye özgü bir milli çözüm planı ortaya koymak, sonra da sorundan etkilenen ve etkilenmesi muhtemel bütün bölge ülkelerini bu plana dâhil etmek için çaba sarf etmek olmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 4 Aralık 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Aralık 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Aralık 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test