Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Son tango

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hayata bakışımız gibi ekonomiye bakışımızda git geller ve karmaşık duygular barındırıyor. Kâh kendimizi bölgesel süper güç ilan ederken dünyada söz sahibi olduğumuz düşüncesindeyiz. Kâh biz beceremedik adamlar geçti gitti havasında omuzlarımız düşüyor.

Esasen İnsanlar arasında bulunan fiziki, duygusal ve zihinsel artılar eksiler gibi, ülkeler arasında da pek çok üstünlükler ve dezavantajlar var. Bütün bu artılar eksiler, dönemsel olaylara bağlı olarak ortaya çıkar ve bunu en iyi kullanabilen milletler devletler büyük avantajlar yakalarlar.

Tıpkı tüm dünyayı sömürgesi yapan Avrupa devletlerinin güç ve hâkimiyetlerinin, 2. Dünya savaşında sona ermesi gibi, tıpkı Sovyet Rusya’nın ekonomik savaşta geri kalarak yarıştan kopması gibi yeni bir dönemin ve döngünün arifesindeyiz.

Kimin battığı, kimin çıkacağı muhabbetinin içinde kendi iddianız, hedefiniz ve aksiyonunuz yoksa tüm söylenenler kahvehane muhabbetinden öteye gitmez. Sevdiğim bir söz var “Türkiye sadece Türkiye değildir” kafamızı kuma gömdüğümüz müddetçe 780 bin kilometre kareyi de bize dar etmeyi amaçlayan çakalların hedefinde olacağımız kesin.

Tüm bu hedefleri kendimize koyarken kendimizi dev aynasında falan görüyor değiliz. Emekleme evresindeki bir savunma sanayimiz, küçük ve orta ölçekteki işletmelerden oluşan bir sanayimiz ve işini biraz büyütünce yabancıya patlatıp, gayrimenkule yatıran bir iş adamı kitlemiz var. Profesyonelleşemediğimiz için baba ölünce aile içi kavgalarla batırılan şirketlerimiz var bizim.

Teknoloji ve altyapı dönüşümlerini son yirmi yılda başarma noktasına gelindiği düşünmekle birlikte zihinsel dönüşümleri sağlamakta güçlük çekmekteyiz.

ABD ile Ticaret hacmimizi 100 milyar dolara çıkartmak için yapılan görüşmelerden sonra ABD ticaret bakanının sözleri açıkçası beni yaraladı. 50 milyar dolar ihracat bizim için yüzde 1 seviyesinde dedi ve çok kolay ulaşılabilecek bir hedef olarak ortaya koydu. Bizim için ise 50 milyar dolar toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 30’u ve bizim için uçuk bir hedef. 2002 yılında bir haber okumuştum ‘’ihracatımız rekor kırdı 36 milyar 200 milyon dolar oldu’’ vay vay vay… Şu an da ise bu rakam 168 milyar dolar artış 5,6 kat seviyesinde artmış; kaç yılda; 17 yıl kayda değer bir zaman. Çok hızlı davranıp bu zamanları kısaltarak ihracatımızı 3-4 kat artırmamış şart.

Ancak ve ancak, bu şartlar altında dönüşüm ve değişim rüzgarları devam ederken Ülkemizin layık olduğu konumda yerini almasına imkan verebiliriz aksi takdirde 1800’lerde kaçan trenin dumanında boğulmamızdan daha iyi bir şey bizi beklemiyor.

Gelişmekte olan ülkelerin fırsatlarını ve risklerini ortaya koyan gelişmekte olan piyasalar endeksi (MSCI Emergingmarkets) bir süredir düşüş eğiliminde Türkiye riskini ölçen MSCI ise aynı dönemde yukarı yönlü işaretler veriyor.

Para girişi, yabancı takası, Kur faiz cephesi göstergeleri olumlu seyrini koruyor. Borsa İstanbul 100 endeksi 105,000 direnç seviyesi sınırına dayanmış durumda. 2018 zirvesi olan 120,00 seviyesine ise daha çok uzakta, diğer gelişmekte olan ülke borsaları bizden çok önce eski zirvelerini aşarak yeni hedeflere ulaşmışlardı.

Öyle anlaşılıyor ki bize benzer ekonomilerden çıkan bazı fonlar, görece ucuz bizim piyasamızı tercih etmeye başladılar.

Ne kadar fikir verir bilemem ama 2013 yılı Mayıs ayında Brezilya borsası endeksi dolar bazında 28,519 iken bugün 18,531 seviyesinde. Bizde ise 2013 yılı mayıs ayında 45,833 seviyesinde iken şimdi 18,382 seviyesinde bulunuyor. Siz bir düşünün derim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test