Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Susamam!..

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her dönemin kendine has öne çıkan değerleri, akımları, etkileşimleri vardır. Bunlar kimi zaman günlük yaşamda, kimi zaman da kültür sanat alanlarında kendilerini gösterirler…

Elbette bu gelişmelerin ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal bir altyapısı da vardır. Daha doğrusu, bunlardan ayrı düşünülemez. İşte bu noktadan hareketle, günümüz Türkiye’sinde öne çıkan bir akım da rap müziğidir.

Hayat koşullarının alabildiğine ağırlaştığı, ekonomik sıkıntıların had safhaya vardığı, düşünce ve ifade özgürlüklerinin sınırlandığı günümüz koşullarında; gençler de rap müziğiyle kendilerini ifade etmeye çalışıyorlar. Bizim kuşağın çok sevdiği rahmetli sanatçı Cem Karaca’nın o çok bilinen tanımlamasıyla ‘gençler ve her zaman genç kalanlar’, duygularını ve düşüncelerini artık rap müziğe vuruyorlar!.. Doğrusu biz de kendimizi her daim genç kalanlar tanımlamasının içinde gördüğümüz için, bu gelişmeleri dikkatle izliyor ve sıkça rap müziğe kulak veriyoruz…

Rap felsefesi

 

Son günlerin flaş şarkısı ‘susamam’, 18 rap sanatçısının işbirliğiyle ortaya çıkmış ve ‘youtube’da 32 milyona yakın sayıda dinlenmiş bir parça. Sözleriyle de tam bir protest şarkı. Doğrusu bu şarkının sözleri, bugünlerde birçok insanın bilincinden, yüreğinden süzülüp gelen düşünceleri yansıtıyor.

Rap müziğinin, günümüzün protest felsefesini yansıtan bir derinliği var. Bugünlerde bütün dünyada bu tür akımlar öne çıkıyor ve müzik alanına damgasını vuruyor. Bizim ülkemizde de, bu alanda öne çıkmış çok sayıda genç sanatçı var.

‘Susamam’, bir bakıma bütün bunların bileşkesi ve harmanlanması. Doğrusu, bizim duygu ve düşüncelerimize de tercüman oluyor. Biz, aslında bu güncel konuyu ‘insaNomi’ye taşımakta geç kaldığımızı düşünüyoruz. İnşallah siz dinlemekte geç kalmamışsınızdır!..

Yedinci kıta

 

İstanbul’da yapılan binealleri önemseriz, fırsat buldukça da mutlaka gitmeye çalışırız. Bu yıl ‘Yedinci kıta’ temasıyla gerçekleştirilen 16’ncı Bineal sergilerini izlemek üzere, eşimle birlikte İstanbul’a gittik ve bir süre orada kaldık. Ayrıca Bineal dışında, merak ettiğimiz Arter gibi yeni kültür mekânlarını da ziyaret ettik.

‘Yedinci kıta’ teması, günümüzün temel meselelerinden olan ekoloji ve çevre sorunları konularını içeriyordu. Ortaya konan çalışmalar ve sergilenen eserler, hep bu meselelerin çevreninde dolaşıyordu. Hayatın ve kentlerin güncel meseleleri, sanatçıların gözünden sergileniyordu. Doğrusu, bu yılki sergileri ve eserleri, kent yöneticilerinin de mutlaka görmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bugünlerde elimizde olan ve yeni yayımlanan Emre Kongar’ın ‘İstanbul’ kitabı ile Ahmet Ümit”in ‘Aşkımız Eski Bir Roman’ ve Oya Baydar’ın ‘Köpekli Çocuklar Gecesi’ romanları da bu temayla ve İstanbul’la bizi buluşturuyordu. Tam da Bineal günlerinde bu kitapları okuyarak İstanbul’u dolaşmak ve Bineal sergilerini izlemek, doğrusu bize çok iyi geldi...

Picasso ve gösteri sanatı

 

Elbette, İstanbul’un sergilerini dolaşırken, yaşamaktan büyük mutluluk duyduğumuz, kendi kentimiz İzmir’i ihmal ettiğimizi düşünmeyin sakın. İzmir’de de çok önemli bir sergi ve sanat olayı yaşanıyor. Dünyaca ünlü ressam Picasso’nun eserleri, Arkas Sanat Galerisi’nde İzmirlilerle ve Egelilerle buluşuyor.

Biz de ilk fırsatımızda bu önemli sergiyi ziyaret ettik. Picasso’nun eserleriyle doğrusu bir kez daha büyülendik. Yaşamı boyunca faşizme ve savaşa karşı tavır koymuş Picasso da, döneminin susmayan ve susturulamayan bir büyük sanatçısı... Eserleriyle, yaşadığı çağa ve döneme ışık tutuyor. Bu önemli sergi mutlaka görülmeli deriz.

‘Siyasetin çapacısı’

 

Geçtiğimiz hafta yaşadığımız bir başka güzellik de, İzmir iş ve siyaset dünyasının yakından tanıdığı, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın kitap imza günü etkinliğiydi. Kendisini ‘siyasetin çapacısı’ olarak tanımlayan Bayır, bizim de çok eski bir dostumuz. Kendisiyle 20 yılı aşan bir yol arkadaşlığımız ve siyaset çapacılığımız var.

İzmir iş ve siyaset dünyasında ‘susmayan, susturulamayan’ bir isim olarak bilinen Tacettin Bayır, deneyimlerini ve anılarını, ‘Benim En Güzel Hikâyem Hayatım’ isimli kitapta toplamış. Sevgili dostumuzu, hem kitabı ve hem de kitapta da anlatılan kız öğrencilere yönelik ‘Kır Çiçekleri Bursu’ projesi için yürekten kutluyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test