Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşlılık ve sosyal politikalar

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyamız, 2050 yılında, üzerinde yaşayan her 6 kişiden birinin 65 yaş ve üzeri olacağı bir zaman dilimine ulaşacak. Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan 'Dünya Nüfus Beklentileri: 2019 Revizyonu' başlıklı rapor, 143 milyon olan 80 yaş ve üzeri nüfusun 2050 yılında üçe katlanarak 426 milyona yükseleceğini belirtiyor. Bu yaşlı nüfus en çok Avrupa ve Kuzey Amerika'da görülecek. Dünya nüfusunun günümüzde 7,32 milyarı bulduğu ve bunun 680 milyonunun ise 65 yaş ve üzeri bireylerden oluştuğu düşünüldüğünde, yaşlanmanın hızı tüm açıklığı ile hissedilmekte.

Yaşlılık, fizyolojik bir dönemin olması yanında, yaşadığımız yüzyılda sosyal, ekonomik ve kültürel boyutları ile giderek ön plana çıkan bir konu olarak karşımızda durmakta. Kamu kuruluşlarından üniversiteler ve NGO örgütlerin kadar bir çok organizasyon, yaşlılık dönemi sorunlarına yönelik çeşitli çözüm yolları ve projelerle sık sık komuoyunun gündemine gelmekte. Bazı sektörler için ise örneğin sağlık ve turizm gibi, yaşlı bakımı ve yaşlı turizmi bağlamında, potansiyel iş imkanları olarak dikkat çekiyor.

(WHO) Dünya Sağlık Örgütü, psikogeriatrik yaşlılık dönemini 65 yaş ve üstü için dile getirir, 85 yaş ve üzerini ise çok yaşlı olarak tanımlar.

Demografik perspektifle bir topluma bakıldığında, genel olarak nüfusun %8’i yaşlı, %8’i kronik hastalıklara maruz ve %8’i de engelli olarak bir dağılım düşünüldüğünde, toplumun %24’ünün özel bakıma ihtiyacı olduğu görülür. Bu oranın nispeten genç sayılacak toplumlar için olduğu göz önüne alınırsa, refah düzeyi yüksek ve yaşam süreleri daha uzun olan gelişmiş ülkelerde bu oranların giderek arttığı ve Japonya gibi ülkelerde toplamda %70’lere ulaştığı görülmektedir.

Bir toplumun yaşlı olarak addedilmesi için bir ülkedeki yaşlı nüfusun totalin %7’si ve üzerinde olması gerekir. Eğer kümülatifte oran %10’ları aşıyorsa, artık o toplum için çok yaşlı nitelemesi yapılmaktadır.

Ülkemiz, beklenen yaşam süreleri açısından çok ciddi ilerlemeler kaydederek 90’lı yıllarda 64 yıl olan rakamı geçen yıl itibari ile 76’lara çıkarabilmiştir. Cumhuriyetimizin 100.yılında 80’leri görebilme beklentisi ile yaşlı nüfusumuzun da 9 milyonlara ulaşması öngörülmekte. Elbette, bu sağlık hizmetleri kadar uygulanan olumlu sosyal politikaların da bir sonucu. Yine de ülkemizde üretken nüfusunu tanımlayan ve işgücüne aktif katılan 16/64 yaş arasındaki yetişkin nüfus zirve yılının 2040’larda tersine grafik ile düşüşe geçeceği ardından da yaşlı nüfusun çocuk nüfusuna göre fazla olacağı unutulmamalı. Kuşkusuz, yaşlılık politikaları ve yaşlılara yönelik sosyal politika stratejileri de bu bilgiler ışığında belirlenecektir. Bu kapsamda yaşlı hakları, aktif yaşlanma, kuşaklararası dayanışma gibi sosyal konulara yoğunlaşırken yaşlı ihmali, bakım ve hastalıkları ile bunları yapacak profesyonel uzmanların yetiştirilmesine yönelik eylem planları için çalışmalar şimdiden başlamalıdır.

(BM) Birleşmiş Milletler, yaşlıların, sağlık ve sosyal açıdan yaşam standartlarının yükseltilmesine Dünya kamuoyu ve hükümetlerinin dikkatini çekmek amacı ile 1 Ekim’i, Dünya Yaşlılar Günü olarak tespit etmiştir. Bu gün dolayısı ile elbette, halkın bilinçlendirilmesi önemli, ancak küresel bir sorun olarak her Ülkeyi ilgilendiren bu konu için uluslararası çalışmalar yapmak da bir zorunluluk.

Toplumumuzun yaşlanmasına yönelik riskleri fırsata dönüştürecek yeni politikalar geliştirirken, yaşlılık dönemini yaşayan yurttaşlarımızın hayatlarını saygın ve üretken bir şekilde geçirmeleri için sosyal eylem planlarını uygulamaya geçirmek, hepimizin ortak sorumluğu olduğu unutulmamalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Mayıs 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Yazarlar
Website Security Test