Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

6 mil Ege'de açık deniz sahalarını yok eder

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri E. Kurmay Albay Ümit Yalım, yıllardır Ege Denizindeki Yunan işgaline dikkat çekmek için çaba sarf etmektedir. Yunanistan 2004 yılından bugüne kadar Ege'de Türk karasuları içindeki 19 ada, adacık ve kayalığı işgal etmiştir. Ümit Yalım son olarak, kıta sahanlığımızın Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığımız tarafından yaklaşık 85 km. doğuya kaydırıldığını tespit etmiş ve kamuoyuna duyurmuştur.

Yunanistan'ın Ege'de hakimiyet alanını artırma çabaları yeni değildir. 1936'dan bu yana 83 yıldır karasularını ve kıta sahanlığını genişletme gayretindedir. 1923 Lozan Anlaşmasına göre 3 mil olarak kabul edilen karasularını 1936 yılında tek taraflı olarak 6 mile çıkarmıştır. Daha sonra, 1982 Deniz Hukuku Sözleşmesini gerekçe göstererek karasularını 12 mile çıkarmaya kalkmış, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan gerekçelerle buna itiraz etmiştir. Komşumuz bu defa adaların karasularının da anakaralar gibi 6 mil olması gerektiği iddiasını dile getirmiştir. Şimdi de üzerinde insan yaşamı olmayan Türkiye'nin doğal uzantısındaki (Türk karasularındaki) ada, adacık ve kayalıkları işgal etmekte, iskana açmakta, kiliseler kurmakta, turist kabul etmekte, askeri birliklerini konuşlandırmakta ve silahlandırmaktadır. "1982 Deniz Hukuku Sözleşmesine göre, üzerinde insan yaşamı olmayan adaların kıta sahanlığı yoktur. Ayrıca bir kıta ülkesinin doğal uzantısı (karasuları) içinde olan adaların kıta sahanlığından da söz edilemez." Durum böyleyken söz konusu adaların işgali ve iskân edilmesi gelecekte kıta sahanlığı iddialarını daha karmaşık, içinden çıkılması daha zor bir boyuta taşıyabilecektir. Konu sadece karasuları ve kıta sahanlığı da değildir. 1944 Şikago Sözleşmesi ve uluslararası hukuk; "hava sahasını karasuları genişliği ile sınırlandırmıştır". Yunanistan'ın istek ve iddialarının, işgallerinin kabul edilmesi halinde Ege'de Türkiye'nin kullanabileceği hava sahası da kalmayacaktır.

Yunan işgaline göz yumulması, karasularını 6 milin üzerine çıkarılması, adaların karasularının da 6 mil olarak kabul edilmesi durumunda; Ege'de açık deniz sahaları yok denebilecek kadar azalacak. Türk deniz ticareti ve açık deniz balıkçılığı sınırlanacak. Ege'nin bütün kaynakları Yunanistan'ın kontrolüne girecek. Türk Deniz Kuvvetlerimizin Ege'den Akdeniz'e geçişi imkânsız hale gelecek. TSK'nın askeri deniz faaliyetlerinin icrası mümkün olmayacak ve Ege denizi Yunan egemenliğine geçmiş olacaktır. Yunanistan'ın Ege hakimiyeti emeli bütün açıklığıyla ortadayken adalarımızın işgaline tepki göstermememiz, sessiz kalmamız ve kıta sahanlığımızı 85 kilometre daraltmamıza anlam verilememektedir. Böyle devam etmesi ve bugün bunlara önlem alınmaması halinde bizden sonraki nesillere çok kötü bir miras bırakılacaktır.

Yunanistan, 1996 yılında da Kardak kayalıklarını işgal ederek fiili durum yaratmaya kalkmış ve Türkiye'nin kararlı tepkisiyle geri adım atmıştı. Günümüzdeyse; ne iktidarımızın, ne muhalefet partilerimizin, ne basınımızın büyük bölümünün, ne de her konuda fikir beyan eden kanaat önderlerinin ve her gün televizyonlara çıkıp siyasi propaganda yapan Prof.'ların konuyu görmezden gelmeleri anlaşılabilir değildir. Biz iç siyasetin girdabına kapılıp birbirimizle boğuşurken neleri kaybetmekte olduğumuz dikkatlerden kaçmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test