Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Faizler düşüyor, dolar artmıyor

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birçok kişi aynı soruyu soruyor. Merkez Bankası sürekli olarak faizleri düşürdüğü halde dolar, daha önceki iddiaların aksine, neden yükselmiyor? Enflasyon da yükselmiyor, tam aksine geriliyor.

Gerçekten de Merkez Bankası, kısa bir süre öncesine kadar yüzde %24 olan politika faizini önce %19,75 ve daha sonra %16,50 ye düşürdü. Dolardaki artış ve gerileme, iç ve dış piyasalardaki gelişmelere paralel olarak değer kazandı veya kaybetti. Faiz indiriminin etkisi fazla olmadı.

Enflasyon hadlerinde de yılbaşından Ağustos ayına kadar sürekli bir gerileme izlendi. Ocak ayında %20,35 olan enflasyon (TÜFE) Mayıs ayında %18,71’e Temmuz ayında % 16,65’ e ve Ağustos ayında % 15,01’ e geriledi

Ancak bu verilerle faizlerin düşürülmesi ve dolar değerinin artmaması arasındaki ilişkiyi sağlıklı bir şekilde değerlendirmek mümkün değildir. Tabloya makro açıdan bakmakta yarar vardır.

Merkez Bankası’nın politika faizlerini aşağıya çekmeye başladığı dönemlerde faizler zaten düşme eğilimine giren enflasyondan oldukça yüksek düzeyde idi ve aradaki farkın giderilmesi doğaldı.

Türk ekonomisi son üççeyrektir daralmaktadır. 2018 yılının son çeyreğinde %3, bu yılın ilk çeyreğinde %2,6 ve ikinci çeyreğinde % 1,5 oranında negatif büyüme yani daralma yaşanmıştır. Bu durumun doğal bir sonucu olarak ithalat gerilemiş ve dövize talep azalmıştır. Sanayide ve tarımda yatırımlar azalınca ithalat ihtiyacı da azalmıştır. Son dönemde dış ticaret dengesinin lehimize değişiklik göstermesinin, cari dengede fazla verilmeye başlanmasının ve ihracatın ithalatı karşılama oranının neredeyse %100’e yaklaşmasının ana sebebi ithalattaki gerilemedir.

İç talepte giderek azalmaktadır. Özellikle otomotiv, inşaat ve mobilya sektörlerinde durgunluk yaşanmaktadır. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı, Ocak-Ağustos döneminde iç pazarda %46, üretimde % 11 ve ihracatta %6 oranında daralma olduğunu açıklamıştır. Konut kredi faizlerinin aşağıya çekilmesiyle biraz rahatlamaya başlayan inşaat sektöründeki sıkıntı da devam etmektedir. Bu sektörlerde de ithal talebi gerilemiştir. Hane halkının satın alma gücünde artma olmaması ve işsiz sayısının çoğalması da iç talebi kısıtlayan unsurlar olmuşlardır.

İçerideki ekonomik parametrelerin geleceği için biraz önümüzdeki muhtemel gelişmelere bakmak doğru olacaktır.

Türkiye’de negatif büyüme veya daralma daha uzun süremeyecektir. Çünkü sonuç, zaten yüksek olan işsizliği daha yükseklere taşıyacaktır. Böyle bir düşünce veya beklenti de yoktur. Bu durumda yatırımlar ve üretim ve bunlara bağlı döviz talebi de artacaktır. Bugün için makul oranlı bir büyümeyi iç kaynaklarla finanse etmek pek mümkün değildir. İhracat çok küçük oranlarda artmakta, doğrudan yabancı yatırımların katkısı sınırlı olmaktadır. Zaten dünya piyasalarında ve özellikle ihracat pazarımız olan Avrupa’da ekonomik durgunluk hüküm sürmektedir.

Son aylardaki enflasyon gerilemesinde baz etkisi önemlidir. Önümüzdeki dönemde bu etkinin ortadan kalkması ve enflasyonun yeniden yukarı doğru gitmesi ihtimali vardır. Böyle bir durumdan faizler de etkilenecektir.

Bütçe açıkları ilk 8 ayda yıllık hedefe yaklaşmıştır. Daha çok borçlanılması halinde bu durum enflasyona ve faiz hadlerine olumsuz biçimde yansıyacaktır.

FED’in faiz indirimi gelişmekte olan ülkelerin daha bol ve makul fiyatlardan dış kaynak bulabileceğini göstermekte ise de ülkemize ne ölçüde yansıyacağı bilinmemektedir.

ABD ile ilişkilerin durumu, Fırat’ın Doğusu ile ilgili gelişmeler, S-400 alımı sonrası ülkemizle ilgili olarak alınabilecek kararlar, bölgemizdeki gerginlikler dolayısıyla petrol fiyatlarında görülebilecek ani değişiklikler önümüzdeki dönemde, ekonomik göstergelerimizi etkileyebilecek faktörlerden sadece bazılarıdır.

Bekleyip göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Emekli maaşımız dolarla değil, Allaha şükür dolarla borcumuz, bankada-yastık altında bir sentimiz bile yok ama…

Gazeteci – Yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündeminin başında gelen konulardaki sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test