Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İktidarın oyunları, muhalefetin sorumlulukları

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin siyasal gündeminde ilginç gelişmeler yaşanıyor. 31 Mart yerel seçimlerinden ve 23 Haziran İstanbul seçiminden, başta İstanbul olmak üzere büyük kentleri kaybederek çıkan iktidar; seçmenin verdiği mesajları okumak ve buna koşut politika değişiklikleri ve kadro yenilemeleri yapmak yerine, muhalefete yüklenmeyi tercih ediyor. Hem seçimlerin yarattığı moral bozukluğunu ve hem de kendi içinde başlayan kaynamayı, arayışları, bu yöntemle durduracağını sanıyor.

Bu bağlamda da, muhalefet partilerine yönelik, hamle üstüne hamle yapıyor. Böylece inisiyatif ve moral üstünlüğü elinde tutmaya çalışıyor. Bir yandan da kendi aleyhine olan siyasal gündemi değiştirmek ve kendi lehine yeniden düzenlemek istiyor. Ama hemen başta yazalım, 31 Mart ve 23 Haziran sonrasında, artık bu iş öyle eskisi kadar kolay olmayacak ve olmuyor. Yeter ki muhalefet, kendine düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirebilsin…

 

Muhalefet partilerine yönelik senaryolar

İktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), ‘Cumhur İttifakı’nı oluşturduğu Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) ile işbirliğinin artık seçim kazanmaya yetmediğini ve yetmeyeceğini görüyor. Bunun için yeni ittifak arayışları içine giriyor. Bu hedefle gözüne kestirdiği partiler İyi Parti (İP) ile Saadet Partisi (SP) oluyor. Onlara çengel atmaya çalışıyor. Tabii burada bir başka amaç da, Millet İttifakı’nı ve muhalefet blokunu dağıtmak, en azından etkinliğini azaltmak olarak ortaya çıkıyor.

Millet İttifakı içinde yer almasa da, son seçimlerin özellikle büyük kentlerde muhalefet lehinde sonuçlanmasına tercihleriyle önemli katkı yapan Halkların Demokratik Partisi(HDP), iktidarın bir başka önemli hedefi. Bu partinin, muhalefet blokunun yumuşak karnı olduğunu düşünüyorlar. Burayı kaşıyarak, ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) sıkıştırmaya, bu konu üzerinden özellikle CHP - İP ilişkilerini bozmaya çalışıyorlar.

Bir başka amaç da, HDP’nin meşruiyetinin tartışılır hale getirilip, muhalefet blokundan yalıtılarak etkinliğinin kırılması. Resmi ittifaklar içinde yer almayan HDP’nin, seçime katılımının engellenmesi ya da baraj altında bırakılarak, özellikle Güneydoğu’da çıkaracağı vekillerin iktidara kaydırılması…

 

CHP yalnızlaştırılmak isteniyor

Tabii bütün bunları yaparken, kendi içlerindeki kaynamayı, yeni parti arayışlarını unutturmaya ve gündemden düşürmeye çalışıyorlar. Bir başka amaçları da, kendi içlerinden olası kopmalarla oluşacak boşlukları, zayıflıkları, yeni ittifaklarla yamamak ve kapatmak.

Burada iktidarın tam karşısına koyduğu asıl hedef, ana muhalefet CHP’dir. CHP’nin yerel seçimlerde başarıyla uyguladığı, tüm muhalefeti birleştirme ve en geniş kitleleri ortaklaştırma çabalarını zaafa uğratmak istiyorlar.

CHP ile ilgili bir başka beklenti de, cumhurbaşkanlığı adaylığı meselesinin yersiz ve zamansız olarak köpürtülüp, parti içinde ve muhalefet blokunda yapay adaylık tartışmaları çıkarılmasıdır. Kurultay sürecinin de CHP’de sancılı olabileceğini ve ana muhalefeti yeniden kendi içine döndürebileceğini hesaplıyorlar. Bütün bu olasılıkların kendilerine yarayacağını ve halkın ana muhalefet partisine olan güvenini zedeleyeceğini düşünüyorlar.

Yeni dönemin bir başka önemli tartışma ve karşılaşma alanı, büyük kentlerin CHP’li yerel yönetimleri olacaktır. Ana muhalefet partisi, buralarda başarılı olmak ve bu başarıları kendisi için referansa dönüştürmek isterken, iktidar da siyaseten muhalefeti yerel yönetimlerde başarısız göstermek için elinden geleni yapacaktır.

 

Muhalefetin çimentosu parlamenter sistem

Bütün bu oyunları ve hesapları boşa çıkarmak, muhalefetin ve muhalefet partilerinin elindedir. Öncelikle, iktidarın aldatmacalarına, kandırmacalarına gelinmemelidir. Bir zamanlar ifade edilen ‘Türkiye İttifakı’ gibi söylemlerin altının ne kadar boş olduğu ve samimi olmadığı bugün daha iyi anlaşılmaktadır.

Son günlerde iktidarın etki alanına almaya çalıştığı İP ve SP, yakın geçmişte iktidarca kendilerine reva görülen uygulamaları unutmamalıdırlar. Özellikle İP, seçime girmesinin bile engellenmeye çalışıldığını ve ancak ana muhalefet partisi CHP’nin, dünya siyaset tarihinde örneğine az rastlanır desteğiyle seçime girebildiğini ve mecliste yer alabildiğini unutmamalıdır. Onlar unutsa bile, muhalif seçmen bunları unutmaz, unutmayacaktır.

Tabii bir de en önemlisi, siyasette anlamlı ve değerli olan doğrultu tutarlılığıdır. Muhalefet partileri, duruşlarına gölge düşürmemeli ve doğrultu tutarlılıklarına halel getirmemelidir.

Burada asıl belirleyici olacak, ana muhalefet CHP’nin izleyeceği muhalefet blokunu ortaklaştırma ve daha da genişletip büyütme siyasetidir. Bunun ana zemini de, sistem ve yeni anayasa meselesidir, bugünkü tek adamlık sistemine karşı duruştur. Cumhuriyet ve demokrasi değerleri doğrultusunda, çağdaş parlamenter sistem temelli yeni bir anayasanın en geniş kesimlerle birlikte ortaklaşa hazırlanmasıdır. Halkın önüne ‘yeni ve demokratik bir Türkiye’ hedefinin konulmasıdır. Bu hedefe giden yolun ana çimentosu da parlamenter sistem olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test