Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Demokrasi hırçınlık rejimi değildir

20.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu tarz konuları sık sık politikanın içinde üretiriz. Bunların bir kısmı doğrudur, bir kısmı da doğru değildir. Sert mizaçlı olan insanlara bu tür tanımları yakıştırmaya çalışırlar. Bu sert mizaçlı isimlerden biri Sayın Süleyman Soylu bir diğeri ise Sayın Devlet Bahçeli'dir. Doğruluğunu bilemem ancak onlara bu tanım yakışıyor. Tabiatları itibariyle öfkeli, sert mizaçlı insanlar ve mutedil değiller. Sayın Cumhurbaşkanı bu tarz beyanlara genelde kendi görüşünü egemen kılar, kendi görüşü neyi emrediyorsa onu yerine getirmeye çalışır. Etrafındaki tahriklere kapılacak yapıda bir insan olduğunu sanmıyorum. Yapısı itibariyle özgüveni yüksek bir kişi olarak etrafındaki tahriklere hemen kapılacak bir yapısı yok. Siyasette acaba mutedil olmak mı, yoksa öfkeli olup şiddeti arttırmak mı diye sorarsanız, Türkiye gibi problemleri ve sorunları çok olan ülkelerde ki bu sorunlar ekonomik, dış politika sorunları, işsizlik, ihracatta karşımıza çıkan tablo, ödenmesi gereken dış ve iç borçlardır. Bu toplumun içerisinde acaba öfkeyi mi, şiddet mi, hırçınlığı ön plana çıkararak başarılı olmak mı mümkündür yoksa mutedil, yumuşak, tarafları uzlaştırıcı bir politika mı uygulanmalıdır derseniz, bu tarz sorunların çözümünde şiddete itibar edilmesi yanlıştır. Türkiye zaten kafi derecede agresif bir toplum haline gelmiştir. Yani şuanda toplum mutedil bir ortamın içerisinde yaşamayı arzu ederken kavgalı bir ortamın içine kaptırmış gidiyor. Böyle bir ortamda Sayın Cumhurbaşkanı nezdinde gerilimi arttırıyorlarsa, bu Türkiye'nin selametine ait bir hareket olmaz. Yanlış olur ve huzursuzluk giderek artar. Demokrasi hırçınlık rejimi değil. Uzlaştırıcı bir rejim. Demokrasinin esası budur. Ancak bu esastan fazlasıyla çıkıldı.

Başkanlık sistemi bizim bünyemize uymuyor. Bizde uygulanan Başkanlık sisteminin başka ülkede bir örneği yok. Amerika'daki Başkanlık sistemiyle, Fransa'daki yarı başkanlık sistemiyle benzer tarafları var ama aynı değil. Farklılıkları çok. Demokrasinin çok önemli bir özelliği vardır; denetim. Başkanlık sisteminde denetim yok. Sistem genlerimize uygun değil. Parlamenter sistemde milletvekili konusuyla ilgili faaliyeti sayın bakanın huzurlarına giderek sorunlarını anlatırdı. Şimdi bakanların yanına giremiyor. Bakanların parlamentoya karşı sorumluluğu yok. Sadece Sayın Başkan'a sorumlukları var. Parlamentodan gelen konuları dinlemiyor ve işleme koymuyorlar. Bunu gazetelerden öğreniyoruz. AKP'nin milletvekilleri de bu konudan şikayetçi oldukları için zaman zaman bakanların değişeceği lafları ortaya atılıyor. Milli iradede halkın iradesi devletle öpüşür, şu anda gördüğümüz şey, millet iradesi devletle öpüşmüyor. Çünkü aracı olan Hükümet milleti şu anda temsil edemiyor. Parlamentodaki arkadaşlarımız devleti temsil mevkilerinde bulunuyor. Halkın temsilcileri nerede? Parlamentoda. Parlamenterler devlete ulaşamıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Nisan 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Yazarlar
Website Security Test