Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çatışmaları önleyecek yol haritası benimsenmemiştir

20.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara'da Türkiye, Rusya ve İran devlet başkanlarının bir araya geldikleri zirveden çıkan sonuç Astana ruhunun devam ettiğinin ilanı olmuştur. Anayasa komisyonunun kurulması yönünde mutabakat sağlanmış olsa da halledilmesi gereken pek çok ayrıntı bulunmaktadır.

Türkiye İdlib'deki saldırılar sonucu ortaya çıkacak insani kriz ve göç dalgasının endişelerini taşımaktadır. Ankara zirvesinde İdlib'deki çatışmaları önleyecek bir yol haritası benimsenmemiş olsa da olası bir göçün ve Türk askerine karşı meydana gelebilecek saldırının önlenmesi hususunda mutabakata varılmıştır. Türkiye ayrıca Fırat'ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölgenin Rusya ve İran tarafından desteklenmesini arzulamaktadır. Zirve sonrası yayınlanan bildiride Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne, BM şartının amaç ve ilkelerine vurgu yapılmıştır. Bu temel konularda üç devlet arasında mutabakat olmakla birlikte, ülkelerin bakış açılarında nüanslar bulunmaktadır.

Türkiye yeni bir göç dalgası kaygısını ve Suriye'de yeniden yapılandırma faaliyetlerini öne çıkarmış, barış koridorunun önemini vurgulamıştır. İran ise Esad rejiminin meşruiyetini, terörle mücadeleyi ve ABD'nin Suriye'de meşruiyet dışı bulunmasına ağırlık vermiştir. Rusya da terörizmle mücadele ve Suriye'nin bütünlüğüne vurgu yapmıştır. Anayasa komitesinin kurularak siyasi sürecin Cenevre ile koordineli olarak yürütülmesi bundan sonraki hedeftir.

Ankara zirvesi öncesinde Suriye'nin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e yolladığı mektupla "Fırat'ın doğusundaki YPG/PYD'nin oluşturduğu SDG'nin ayrılıkçı örgüt olarak tanınmasını" istemiştir. Mektupta ayrıca "SDG'nin ABD ve uluslararası koalisyon tarafından desteklendiği" belirtilerek "Suriye topraklarının bu terör örgütünden temizleneceği" kaydedilmiştir. Suriye'nin bu mektubunda dikkat çeken husus, "YPG/PYD'nin terör örgütü olarak nitelendirilmesi" ile Esad rejiminin Ankara ile söylem birliği içinde sayılabileceğidir. Önümüzdeki dönemde Moskova ve Tahran'ın Ankara üzerinde Şam ile buzların eritilmesi yönünde telkinlerde bulunabileceğini tahmin etmek mümkündür.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Yazarlar
Website Security Test