Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ulusal günleri anmak

20.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ulusal günleri anmanın, genç kuşaklara tanıtmanın, hafızaları canlı tutmanın önemi büyük. İzmir’de 9 Eylül’den sonra, Urla, Çeşme, Menemen gibi birçok ilçe Belediyesi, halkı coşturan kutlama törenleri düzenledi. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, ‘kurtuluş günü’ anmasını 3-13 Eylül tarihleri arasına yayarak başarılı bir iş yaptı. (Ertesi hafta, Birgi’ye özgü ‘irim ağzı inciri’nin tanıtımı için düzenlenen “Birgi İncir ve İpek Festivali” de ürünlerin ve yörenin tanınırlığının yaygınlaşmasında yararlı oldu.)

7 Eylül tarihindeki söyleşilerde ‘Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’, ÖYKAM toplantı salonu ağzına kadar dolu idi. İlk konuşmacı, Dr. Serra Menekay, yeni yayınlanan “Kıvılcımdan Aleve – Ege’deki Kuvayı Milliye” başlıklı belgesel kitabını, bu kitabın en önemli kişiliği olan Dr. Mustafa Bengisu’yu esas alarak canlı bir anlatımla tanıttı. (Toplantıda Serra hanımın lisede tarih öğretmeni olan Behiç Galip Yavuz’un bulunması da duygusal bir hava yarattı)

Ödemiş evladı

Menekay, “Heyamola” yayınlarının “İzmirim” dizisinin 48. Kitabı olarak çıkan “Çocuk Gözümden Şimdiki Aklımla – Ödemiş” başlıklı eserin de yazarı. Üretken bir yazar olarak 2,5 yaşında geldiği Ödemiş’teki üniversiteye kadar uzanan günlerini, yakın arkadaşları, yaşadığı mahalleler, o günlerin atmosferi ile birlikte yansıtıyor bu kitapta. Çok canlı.

Menekay’ın “Kıvılcımdan Aleve” kitabında, Ödemiş, Nazilli, Aydın, Denizli’deki Kuvayı Milliye kuvvetlerinin örgütlenmesini, ulusalcı önderlerin efelerle ilişkilerini, efelerin mücadeleye katılımını canlı anekdotlar ile anlatıyor. Kitabın son bölümünde, bu yörenin evladı Dr. Mustafa Şevket (Bengisu) beyin kurtuluş mücadelesine, kurtuluştan sonra da bölgenin inşasına yaptığı katkıları ayrıntılarıyla aktarıyor kitap.

Koca Doktor Mustafa Bengisu, Mustafa Kemal Paşa ile ilk olarak Şam’da karşılaşıyor. Sonra, Trablugarp(Libya) ve Çanakkale’de birlikte oluyorlar. Ödemiş’teki ilk kurşun çatışmaları sırasında seyyar hastane kurarak milli mücadelenin önder saflarında bulunan Koca Doktor, ilk Meclise seçilmesine karşın, Mustafa Kemal’in görevlendirmesiyle istifa ederek Rodos’a geçiyor. Oradan İtalyanlardan elde ettiği silahların gizlice Anadolu’ya gönderilmesini örgütlüyor. Zaferden sonra, 2 dönem Ödemiş Belediye Başkanlığı yapan Dr. Mustafa Bengisu, Ödemiş’in imar planlarının yapılmasında, bu arada şehre su ve elektrik getirilmesinde öncü rol oynuyor. Türkiye’de ilk kez köylüye toprak dağıtılması uygulamasını Gölcük ve civarında gerçekleştiriyor. Daha sonra, 2 dönem Çanakkale milletvekili olarak hizmet veren Koca Doktor,  örnek bir ulusal kahraman olarak tarihteki yerini alıyor.

Serra Menekay sunuşunda, bu kahramanı, yalnızca kurtuluş mücadelesi sırasında yaptıkları ile değil, ülkenin inşasında oynadığı öncü rol ile de tanıttı. Menekay, bir hafta önce de, Batının bu yiğit evladını, Sivas Kongresinin yapıldığı binada, Sivaslılara anlatmıştı.

Her şeyin başı siyasi örgütlenme

Ödemiş’teki ikinci söyleşiyi, eski Bakanlarımızdan, Ödemiş’in bağrından çıkan ünlü isim Alev Çoşkun yaptı. Alev Çoşkun konuşmasında, Ödemiş Belediyesinin 15. yayını olarak basılan “Milli Mücadele’de Bozdağ Cephesi’nin Önemi” başlıklı broşürünü temel aldı. Broşürde, Birgi – Ovakent – Kaymakçı Baskınları ile Poslu Mestan Efe ve Gökçen Efenin öyküleri var.

Alev Çoşkun, konuşmasında broşürde var olan ayrıntılar üzerinde durmayarak Ödemiş’teki direnişin özüne vurgu yaptı. Düşmana ‘ilkkurşun’, yalnızca silahlı bir karşı koyuş değil siyasi bir örgütlenme idi. İzmir’in işgalinden bir gün sonra Ödemişliler, Refik Şevket (İnce) Bey önderliğinde bir araya geldiler. Bir hükümet kurmaya ve düşmana karşı silahla direnişe karar verdiler.

(Refik Şevket İnce, kurtuluştan sonra Bakan olarak hizmet verdi)          

Ödemiş’te Kaymakam Bekir Sami Bey Başkanlığında kurulan hükümete “Kuvayı Milliye Hükümeti” ismi verildi. Kurtuluş Savaşımızın bu ilk Hükümeti, 1 Haziran 1919 tarihinde Hacı İlyas tepesinde bir cephe kurarak “İlk Kurşun Savaşı”nı örgütledi. Sabahattin Selek, Bernard Lewis gibi birçok tarihçi bu silahlı karşı koyuşu Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ‘Kuvayı Milliye’ hareketinde ‘halkın bizzat katıldığı ilk savaş” olarak nitelendirdi. Savaşın cereyan ettiği yer de “İlk Kurşun Tepesi” olarak adlandırıldı.

Kendisi de CHP bünyesinde yıllarca siyasi mücadele yürütmüş, Kurucu Meclis üyeliği, Bakanlık yapmış deneyimli bir siyasetçinin, halkı ön plana çıkaran siyasi örgütlenmeye vurgu yapmasını çok önemli buldum. Kurtuluş Savaşı, örgütlenme bilinci esas alınmasa başarıya ulaşamazdı.

100. Yıl Sergisi

Başkan Tunç Soyer, Fuar İzmir Sanat salonunda, Prof. Dr. Engin Berber’in düzenlediği “İşgalden Kurtuluşa Bir Milletin Mucizevi Yolculuğu” sergisinin açılışını yaptı. Sergide, ÖYKAM, ‘Hür Efe Müzecilik’ yetkilisi Cem Üsküp ve Remzi Uluhan Hasdal koleksiyonlarından derlenen etkileyici görseller, malzemeler vb. var. Sergi Eylül sonuna kadar açık. Kaçırmayın. Böyle bir sergiye kucak açtıkları için İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanını ve katkı koyan herkesi kutlarım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test