Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nazım'ı Atatürk ile kıyaslayanlara!..

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sayın ve sevgili okurlarım, hâlâ sürdüğü ve "Atatürk'ü gerçekten sevenlere 'Yeter artık' dedirtecek raddelere geldiği için", artık yazmak zorundayım.

Sizlere soruyorum, "aşağıdaki dörtlük" kimindir:

"İnsan olan vatanını satar mı?

Suyun içip, ekmeğini yediniz!

Dünyada vatandan aziz şey var mı?

Beyler bu vatana nasıl kıydınız?.."

Bir türlü "Atatürk" ticaretinden vazgeçmeyenlerin ve "her şeyi Atatürk ile etiketleyip" satmaya çalışanların, bu arada "Nazım Hikmet için yazılan kitabı" da "Dünyanın dört bir yanında araştırmacılar (Onlar kimler ki, tek isim bile verilmiyor) 'Atatürk Türkiye Cumhuriyeti için ne yaptı ise, Nazım Hikmet de Türkçe için onu yaptı' diyorlar" diyecek kadar "Atatürkçülüğü ayağa düşürenlerin öne çıktığı" bir süreci yaşıyoruz!..

Kimdir Nazım Hikmet; "Deniz Harp Okulu öğrencilerini isyana teşvik eden ve mahkum olan", dahası  "Türkiye'den kaçıp, Moskova Havaalanına inince yeri öpen" ve de "Vatanıma geldim" diyen... Bitmedi; "Beni Stalin yarattı" diyen bir kişi...

İşte "yukarıdaki 4'lüğü" o yazmış!..

Şimdi onun dörtlüğüne "şu dörtlükle cevap versem" haklı olmaz mıyım:

"İnsan olan vatanını satar mı?..

Suyun içip, ekmeğin yemedin mi?..

Dünyada vatandan aziz şey var mı,

Nazım, bu vatana sen nasıl kıydın?.."

Durun, durun, sevgili okurlarım; bir hata yaptım galiba; sakın ola ki, bu dörtlük "Stalin Rusyası için" yazılmış olmasın?..

 

İnternet'ten "kara mizah" gerçekleri

 

Okuyucu Soruları

Nazilli Kaymakamı / Devlet / İbni Haldun!..

Bir Aydınlı okuyucum soruyor; Nazilli ilçesi Kaymakamımız İbrahim Küçük'ün görev yeri değiştirildi. Bu tayinde AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim başrolü oynadı. Kaymakamımızın tayininden sonra  Erim, "Nazilli'ye hafif birisiydi gereken yapıldı. Biz buna proje söyledik, yapmadı. Kendi kafasına göre iş yaptı. Ben de bu arkadaşın Nazilli'ye yakışmadığını düşünerek fişini çektim" dedi.

Aydın'da ve Nazilli'de bütün yerel gazetelerin yazdığı bu olayda "Kaymakam, ilçede bulunan bir vakıf arazisi ve ilçe kütüphane binasının satışa çıkarılmasını isteklerini ve de İsabeyli mahalle muhtarı ve bir polis memurunun görevden alınması talebini reddetmişti.

Milletvekili Erim "Fişini çektim sözünü söylemedim" dese de, ilçede çok sevilen kaymakam "Fişi çekilerek geri hizmete alındı" ve Mersin Vali Yardımcılığına atandı. Şerefine verilen "veda yemeğinde konuşan" Kaymakam Küçük "Rantçıların esiri olmadık, Nazillililer cüzdanlarına ve arsalarına sahip çıkmalı" dedi. Bu  "tayin" konusunda ne düşünüyorsunuz?..

CEVABIMDIR; İslam Dünyası'nın "en büyük düşünürlerinden biri" olan ve de "modern tarihçiliğin, sosyolojinin ve iktisadın öncülerinden kabul edilen" İbni Haldun (1332 - 1406 / Tunuslu), "Mukaddime" adlı kitabında der ki; "İnsanlar, bir araya gelmeleri ve dayanışma içine girmelerinden sonra birbirinin saldırganlığından korunmak için yasakçıya (devlete) muhtaçtırlar. İnsanların birbirine yönelttikleri saldırıları engelleyen bir güç olmadan güvenlik içinde yaşamaları imkânsızdır. Devlet olmadığı taktirde onları bu saldırılardan kimse koruyamaz. Dolayısıyla devletin varlığı zorunludur."

Peki, "varlığı zorunlu olan" Devlet, "milletin vekili olanların bu şekildeki saldırılarına muhatap olursa" ne olur; yıpranır ve de...

"Devletler de insanlar gibi doğar, büyür, yaşlanır ve ölür" diyen İbni Haldun'un dediği "yaşlanma dönemini" yaşamadan ölür!..

Aydınlı okurumun "anlattığı olay" çok açıktır ki; "devletin yıpranma alametlerinden biridir" ve geçiştirilemez; geçiştirilmemelidir!..

 

Sözün Özü

Eğer Türkiye'de, Galatasaray Lisesi Müdürlüğü'ne,  ülkede "o göreve getirilecek başka kimse kalmamış gibi" üstelik "O müdürün, Galatasaray Kulübü Tüzüğü gereğince, 'müdürlük yaptığı süreçte seçimsiz olarak kulübün yönetim kurulu üyesi olma hakkını' elde edeceği" biline biline, "Fenerbahçe Kulübü üyesi" bir hoca atanıyorsa, "Milli Eğitim Bakanlığı'nda işler tümüyle raydan çıktı; ilk kabine revizyonunda 'Bu bakan gitmeli' diyenler" haksız mı olur?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test