Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sermaye piyasamız

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Sermaye piyasanın payını arttırmaya yönelik tedbirleri hayata geçiriyoruz” dedi, Cumhurbaşkanı Erdoğan. Senelerdir yüksek faizden, en fazla şikâyet eden kişi olarak bildiğimiz Erdoğan’ın bu konuyu gündeme alması memnuniyet verici.

Türkiye’de sermaye piyasaları Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana dikkate alınmayan, “kumar” denilerek dışlanan bir konu oldu. Allah rahmet eylesin Turgut Özal’ın gayretleri olmasaydı, 2000’li yıllara kadar dünyada borsası olmayan tek ülke olarak kalacaktık belki de.

Bir şeyi kurmak kadar; işletmek ve geliştirmek de özene, dikkate ve değer vermeye bağlı.

Şu satırlarda ne kadar çok yazdığımı hatırlamıyorum, dolarizasyonun çaresi sermaye piyasalarıdır, yüksek faizin çaresi sermaye piyasalarıdır, enflasyonun çaresi sermaye piyasalarıdır.

Belki bu söylediklerimiz, çok kişi tarafından biliniyor, anlaşılıyor, faydasına inanılıyor olabilir. Ancak sorun 1-sorun, harekete geçme sorunudur 2- sorun, patronlar kulübü sermaye piyasalarının geliştirilmesi adına alınacak tedbirlerin uygulanmasına taş koyması sorunudur.

En son yanlış hatırlamıyorsam halka açık şirketlerin temettü ödemesini mecburi hale getiren torba konunun ilgili maddesini son anda taslaktan çıkarttılar.

Sermaye piyasalarının gelişmesini sağlamak ancak doğru mantık, doğru kurgu, doğru işleyişle söz konusu olabilir. Bu piyasalarda görev yaptığım yıllar içerisinde olan onlarca kriz, seçim onlarca yurt içi ve yurt dışı gerilim yaşadık. Sonuçta fiyatlar düştü kalktı dalgalandı ancak hiç biri 5/10/15/20 yıllık periyotlarda enflasyona yenilmedi.

Halka arz süreçlerinde sermaye piyasalarının gelişmesi adına iyi niyetle ya da bile isteye, belli kurumsallığa ulaşmamış batmadan önce son atakla şirketini halka arz edip parasını kurtarmaya çalışan patronların, şirketlerinin halka açılmasına izin verilmesi sorunlara yol açtı.

Bu tarz hisse senetleri yatırımcılara bir yatırım alternatifi olamadıkları gibi borsada yapılan manipülasyonlarla yatırımcıları canlarından bezdirdi.

Borsa yatırımcılarına da birkaç söz söylemek gerekiyor. Borsa heyecan aranan adrenalin bağımlılığının tatmin edileceği bir yer kesinlikle değildir.

Twitter vesair sosyal medya fenomenleri bu işi bu kadar çok biliyor olsalardı kendileri bu hisseleri alır köşeyi döner milleti etraflarına toplayarak ego tatmini aramazlardı.

Bu iş bir yatırım alternatifidir bütün yatırımınızı burada yapmak zorunda değilsiniz.

Yatırım, adı üzerinde 1 koyup 5 alma aracı değildir. O işin adı başkadır Kıbrıs, Gürcistan gibi adreslerde yapılmaktadır.

Sözün özü kurumsal işini iyi yapmaya çalışan firmaların halka açılmasını tatlı sert teşvik etmek şarttır.

Halka açılmış firmaların türlü türlü numaralarla yatırımcının temettü hakkını gasp etmesine izin vermemek gerekiyor.

Yatırımcıya sermaye artırımlarında bedel ödemeye davet edenler, karlılık dönemlerinde ihtiyat, yatırım vs diyerek yatırımcının hakkını vermemek paranın, alternatif yatırımlara göre değer kaybına yol açmakta ve sadece değer artış kazancına mahkum etmektedir.

Son olarak 1996 yılında üç sıfır atılarak 1000 endeks olarak yoluna başlayan borsamızda yeniden 100,000 sınırına gelmiş durumdadır onca kriz ve gerginliğe rağmen.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test