Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜRSAB’da seçim heyecanı, kazan kaynıyor

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizm denince özellikle seyahat acentaları önemli bir figür olarak karşımıza çıkıyor. Dijital devrimle birlikte internet ortamında başlayan satışlar, bu kurumlara ilgiyi azaltsa da sektördeki önemini hala koruyorlar. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) kanunla kurulmuş bir kurumdur.

Turizm sektörünün önemli bir çatı kuruluşudur. Sektördeki düzenlemelerde sözü dinlenen, fikri alınan bir kuruluştur. Kurumda başkanlık yapan Özcan Yuvalı, Bahattin Yücel, Talha Çamaş, Başaran Ulusoy gibi isimler sektörün gelişmesinde etkin rol oynadılar. Sayın Bahattin Yücel ise, bir yıldız olarak, Mesut Yılmaz Başbakanlığı’nda kurulan kabinede bakanlık yaptı, sektöre ciddi katkıları oldu.

Bende, Kültür ve Turizm Bakanlığındaki görevlerimde TÜRSAB başkanları ve yönetim kurulu ile işbirliğimi eksik etmedim. Bu değerli insanlarla önemli hizmetlere imza attık.

TÜRSAB’ın geçen iki yıl önceki seçimleri bir hayli çekişmeli ve münakaşalı geçti. Uzun yıllar Başkanlık yapan ve her defasında “bir daha aday olmayacağım” demesine rağmen yine de aday olan Başaran Ulusoy’a sektör “ortak kararla” karşı çıkmıştı. Bunun üzerine Başkan Ulusoy kaybedeceğini anlayınca, seçimleri ertelemişti. TÜRSAB tarihinde yaşanan bu karar sonucunda kuruma kayyum atanmış ve seçimlere de kayyum götürmüştü.

Başaran Ulusoy, gerçeği görüp çekileceğine hırsı galip geldi ve aday oldu. Seçimi, haç organizasyonları yapan acentalar başta olmak üzere geniş kesimin desteğini alan Firuz Bağlıkaya, kazandı. TÜRSAB’da yaşanan bu değişim sektörde ümitleri yeniden yeşertti.

Türkiye’de her şey büyük ümitlerle başlar, ancak bir müddet sonra verilen sözler ve vaatler, törpülenir veya unutulur. Memnuniyetsizlikler başlar. Bu defada ne olduysa Bağlıkaya, zaman darlığını öne sürerek verdiği sözleri yerine getiremediğini belirterek yeniden adaylığını açıkladı. İki yıllık görev süresini de az bularak seçimin 3 yılda bir yapılması önerisini genel kurula getireceğini belirtti.

Sayın Firuz Bağlıkaya’nın adaylığı kendisine ikinci kez başkanlığı getirir mi bilinmez? Buna genel kurulda TÜRSAB üyeleri karar verir. Zira geçen seçimde kendisine destek veren Hasan Erdem ve Davut Günaydın, bu defa karşısında yer alıyor. Hasan Erdem, özellikle Hac turizmi yapan acentelerin desteğini almış ve başka isimlerle hareket ediyor. Ankara ile ilişkilerde öne çıkacağını ve birçok işi başaracağı vaatlerinde bulunuyor. Adaylığını açıklayanlardan Davut Günaydın ise, özellikle geçen dönem iktidarda olanlarla beraber hareket ediyor. Başaran Ulusoy’un kendisine destek verdiği konuşuluyor. Bu isimlerin yanında son seçimde aday olan Emin Çakmak’ın gene aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bir başka aday ise Lite Tur sahibi Tansu Demir. Demir, geçtiğimiz Temmuz ayında Firuz Bağlıkaya başkanlığındaki yönetimden “Biz acentelere parmak sallayan TÜRSAB istemedik. Ama hayal kırıklığına uğradık” diyerek istifa etmişti.

Başaran Ulusoy’u tanıyan biri olarak bu seçimde “sürpriz” aday olacağı kanısındayım. Eğer aday olmazsa Tansu Demir’i destekleyeceğini düşünüyorum.

TÜRSAB çevrelerinden aldığım bilgilere göre bu defa genç ve dinamik turizm acenta sahiplerinin desteğini alan aday seçimi kazanacaktır. Bunu birçok yerden duydum.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu seçimde pek öne çıkmak istemeyecektir. Ancak Bağlıkaya’nın gelmesini istemediği ve aralarının limoni olduğu herkesçe ve sektörce bilinmektedir.

Bakanın, Hasan Demir’in seçimi kazanmasını isteyeceğini tahmin ediyorum. Sektör, Sayın Ersoy’dan çok şey beklemiş, ancak beklediğini alamamıştır. TÜRSAB tüzüğündeki değişim ise ciddi eleştirileri de beraberinde getirmiştir. Firuz Bağlıkaya’nın tüzük değişiminde etkin tavır almaması aleyhine hava estiriyor.

Buna rağmen Bağlıkaya’nın şansının devam edeceğini söyleyenlerin sayısı da az değildir.

Kasıma kadar epey bir zaman var, köprülerin altından daha çok sular geçecektir. Bekleyelim ve görelim.

Ancak seçim ne zaman olursa olsun sürprizlere “gebe” bir seçim olacağını tahmin etmek kehanet sayılmayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Mehmet UZUNER

13.09.2019 - 22:02
Sayın Kızıltan, Zira geçen seçimde kendisine destek veren Hasan Erdem ve Davut Günaydın, bu defa karşısında yer alıyor. Hasan Erdem, özellikle Hac turizmi yapan acentelerin desteğini almış... Diye yazmışsınız. Öncelikle Sayın Günaydın, Firuz beyi desteklemediği gibi rakibi listedeydi. Diğer yandan Sayın Erdemi Hac acentaları destekliyor. Yazmışsınız 20 hac acentası burada destek açıklarsa inanın süpriz olur. Tam tersine 300 'ün üzerinde seyahat acentası üyesi olan HURSAD (Hac Umre seyahat Acentaları Derneği) Firuz beye desteklerini açıklamıştır. Saygılar,
Yazarlar
Website Security Test