Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Döviz, faiz altın

29.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasaları anlamak için çok derin bir uzman olmanıza gerek yok. Sadece temel kuralları bilmeniz yeterli. Bana herkesin son zamanlarda sorduğu sorular; dolar neden yükseldi? Altın neden yükseldi? Uzakdoğu’da gece saat 01:00’da 5,70 den doları 6,33 seviyesine fırlatan şey neydi?

Her zaman hisse senetlerinin riskli olduğundan dem vurarak, dolar ya da altın alacağını söyleyen kişiler benden hafif bir tebessüm meydana getirir.

Esasen, hisse senetlerinin düşmesini çıkmasını sağlayan şartlarla altının ya da dövizin düşmesini çıkmasını sağlayan şartlar birbirine çok benzer.

Evet, birinin derinliği yüksek, evet oyuncu adedi farklı, evet şirketlere güven daha az, evet, evet, evet.

Hayır ve hayır temel dayanaklar adına hiçbir fark yok.

ABD doları, ABD ekonomisi bozuldukça değer kaybı kaçınılmaz olacaktır. Fakat Trump kendi ekonomisi kayıp yaşarken diğer ekonomilere kaybettirmeye çalıştıkça, göreceli olarak Dolar diğer para birimleri karşısında güçlü gibi görünecektir.

Ancak bu kaybet kaybettir oyununun bir sınırı var. Ons altının 1160 dolardan 1550 dolara fırlamasının nedeni bu.

Hisse senedinde, tıpkı para biriminde olduğu gibi şirketin durumu kötüyse, global gelişmeler şirket için olumsuzluklara işaret ediyorsa, şirketin mali durumunun bozulacağı beklentisi, hisse senetlerinin elden çıkartılmasına neden olacaktır.

İnsanlar tarafından tedavülü sevilen her para birimi, her emtia ve her menkul değer mutlaka bir borsada işlem görür. İşlem gören varlıkların değeri, onu alıp satanların bu değere karşı hissettikleri duyguya, onlara verdikleri değere eşdeğerdir. Bu değere olan talep ihtiyaçtan olsun ya da spekülasyon amaçlı olsun bu şeyin arzulanma dinamiğini etkilemez.

  Bu isterse pazarda patates soğan olsun isterse altın ya da para birimi veya hisse senedi.

Kişiler patates soğanı ihtiyaç için alırken, kabzımal spekülasyon için alır. Fiyatların arttığını gören nihai kullanıcı stokunu arttırmak için talebini artırırken, üretici, daha az piyasaya mal sürerek fiyatları arttırmak peşindedir.

Dolarda ise yaz aylarında ülkeye gelecek turizm ve gurbetçi dövizleriyle piyasada dövizin bollaşacağını düşünen yerli yabancı kişi ve kurumlar dövizden kaçarak TL/Dolar paritesini 5,40 lara geri getirdiler. Şimdi ise Ekim ayı, bankaların 59 milyar dolar Sendikasyonu ödemesini bildiklerinden ve turizm ve gurbetçiler dönüşe başlayınca, döviz tekrardan hareketlenmeye başladı.

Burada esas olan göreceli güvensizlik seviyesi, dolara güvenmeyenler güvenli liman altına kaçarken TL ye güvenmeyenler ona göre daha güvenli olan dolara ya da euroya geçiş yapıyorlar.

Dünyanın rezerv parasında sarsıntı başlamışken, gelişmekte olan para birimlerinin esamesinin okunmayacağı muhakkaktır. TL Yüksek faiz veren para birimi olarak uzak doğu piyasasında talep görse de kur dalgalanmalarında acı tecrübeleri yaşayanlar olası kriz senaryolarına karşı hızlı bir şekilde satış yapmalarına sebep oldu. Biz Londra kapısında beklerken golü Hong Kong kapısından yedik şeklinde de düşünülebilir.

Borsalar olacak olayı gelecek iyi ya da kötü gelişmeyi beklenti alarak ya da satarak hızlandırmak, ya da çoğaltmak gibi işlevleri olduğu da söylenebilir. Pek çok yararları yanında, borsanın, gece yarısı doların 6,33 görmesiyle spot piyasada 5,44 den hızlı bir şekilde 5,80 gelmesi arasında hızlandırıcı etkisi olduğunu kabul etmek gerekir.

Piyasada bir ürünün doğru fiyatlanmasını istiyorsak, güven sağlamalı, istikrarlı olmalıyız.

Zengin bir yatırımcının dediği gibi, “zengin olmak istiyorsan çok oku, çok çalış, risk al ama mutlaka Lordun kızıyla evlen”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test