Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yerel yönetimlerin alışılmışın dışında çalışmaları gerekir

29.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de belediyecilik hizmetlerinin geçmişi uzun yıllara dayanıyor. Osmanlı’nın son dönemlerinde başlayan belediyecilik hizmetleri, Cumhuriyetin kuruluşuyla yeni bir evreye girmiştir.

Çok partili döneme girilen 1950’den itibaren hem siyaset hem de belediyecilik hizmetleri inişli çıkışlı süreçlerden geçti. Belediye başkanlarının “Kişisel” nitelikleri ile bağlantıları hep önde gelmiştir.

Başarılar sisteme değil, kişilerin nitelik ve anlayışlarındaki gelişmelerle sağlanabilmiştir.

Dikkat ediniz, belediye hizmetleri hep isimler veya başbakanların dinamik atılımları ile yapılabilmiştir. Eksiğimiz ve hastalığımız buradadır.

İzmir’de Behçet Uz, İstanbul’da Haşim İşcan, Kayseri’de Osman Kavuncu gibi isimler buna örnektir. 

Belediye başkanlarının yanı sıra belediye meclis üyelerinin de hizmette etkileri de zaman zaman hizmette ön planda kendisini göstermiştir. Ancak istikrar, planlama, strateji, kamu temayülleri, uluslar arası ilişkilerdeki sağlam yapılanma yerel, devlet ve dış kaynaklardan faydalanmalarda doğru dürüst bir başarı yakalanamamıştır.

Belediye hizmetlerinde önemli bir başka husus ise liyakatın yerini sadakatin almasıdır. İşe alımlarda “Bizim adamımız mı, değiller mi?” her dönemde personel alımında etkili olmuştur.

Halbuki yerel yönetimlerin “kadro” seçiminde akrabalık veya menfaatler değil, ehliyet esas alınmalıdır.

Ne yazık ki belediye başkanlarımız daha çok sadakati ön plana alarak kadrolaşma yoluna gitmiştir. Tabi istisnalar hariçtir. Hep “Evet efendim, tamam efendim” cevabı beklenmektedir.

 

Günümüz artık dijital ve bilim devridir

Her şeyden önce planlama, imkanların kullanımı, ikili ve devlet teşkilatları ile ilişkiler, stratejiler, en önemlisi, toplumun beklentileri ve projelerin hacmi ve önemlerinin öncelikleri değişmektedir.

Türkiye’de şunu çok rahat söyleyebiliriz. Hiç bir büyük veya küçük belediyenin kaynakları, yatırımlar ve hizmetler için yeterli değildir. Belediyelerin bütçelerini yerel kaynaklar, Merkezi bütçeden aktarılan pay ve uluslar arası fonlardan sağlanabilecek gelirler oluşturuyor. Bütçenin başarılı kullanılması hizmetlerin kalitesini de artıracaktır.

 

Dijital devrimin gerekçeleri ortadadır.

Gelişen ve değişen dünya ile birlikte toplumun ihtiyaçları da değişim gösteriyor. Birde ne yazık ki bugün seçilenlerin önlerindeki en büyük problem plansız şehirleşmeler gelmektedir. Geçmişten bugüne uzanan çok kötü bir manzara var şehirlerimizde.

Öyle ise, artık seçilen bütün belediye başkanlarına düşen görev günümüzün şartları ve imkanlarıyla yeni şehirleşme hamleleri başlatmaktır. Bu değişimi yapacak başkanlar, gelecekte başarılarıyla anılacaktır.

 

Belediyecilik zaman israfını sevmez

Belediyecilikte zaman çok çabuk geçen bir mefhumdur. 5 yıllık seçim dönemi çabucak geçer gider. Bakın 31 Mart’ta seçim yapıldı. Üzerinden tam, 5 ay geçti. Ne yazıktır ki bunun 3 ayı tebrik ve teşekkür ziyaretleriyle geçti. Kayıp bir dönemdir.

Seçim dönemi 5 yıl ise çok uzun bir zaman dilimi değildir.

Öyleyse el birliği ile önümüzdeki dönem çalışmalara kendimizi vermemiz gerekmektedir. Başkanlığa yeni seçilenlerin tecrübeli isimlerle yola başlamaları faydalarına olacaktır. Eleştirileri de “Tenkit” olarak değil, “Yol gösteren” olarak görmeleri gerekir.

Belediye başkanları da geçmişte yapılanları iyi irdeleyip, rantabl olan ve öncelikli yatırımlara yönelmeleri gerekir.

Ancak seçimden sonra geçen sürede başkanların “Medyatik” çalışmalarla, gazete sütunlarında boy gösterme merakında oldukları ortaya çıkmaktadır. Tabii bunlarda olacaktır ancak, gereksiz ve erken seyahatler, lüzumsuz açıklamalar ve sözler, siyaseten ters gelebilecek beyanlardan kaçınmaları gerekir.

Belediyecilik, bir koordinasyon, karar, imkan ve ihtiyaç dengelerinin yanında, toplumun havasındaki endişeleri beklentileri giderecek kişilik ve nitelik isteyen bir iştir. Zordur. Her an “YANLIŞ” yapmaya müsait bir makamdır.

Maharet ise ehil ellerle ve strateji bilenlerle, ihtisaslı kişilerle çalışmayı ve danışmayı gerektirir.

Tek “Oyunculuk” bir tiyatro ise hiç değildir. Hepinize başarı dileklerimle…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Yazarlar
Website Security Test