Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arjantin'in suçu ne?

19.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya çok karmaşık bir ekonomik dönemden geçiyor. ABD bir yandan faiz indirirken, indirim yerine artırım yapmak gerektiğini düşünenler var. Faiz indirimlerinin yetersiz olduğunu daha fazla indirime ihtiyaç olduğunu söyleyenlerin sayısı da az değil.

Global piyasa dediğimiz şey, aşırı büyümüş ve tüm ekonomik süreçlere müdahale edebilecek seviyeye ulaşmış ABD sermayesinin, dengelenememesinden kaynaklanan tek taraflı bir hegomonik güç mücadelesi.

Çok kutuplu dünyada bir şekilde kurulmuş olan ekonomik dengeler, Tek kutuplu sisteme geçildiğinde, küresel sermayenin hücumuna uğramıştı. İlk başta gelişmişlik farkları ve sıcak para ve yatırım sermayesi eksiklikleri sebebiyle sessizce kabullenilen küresel sermaye, zamanla kendi oyun planının her kesime dayatmaya başladı.

Esasen bir ekonomik sistemin çökmesi diğer ekonomik sistemin mükemmelliği anlamına gelmiyordu. Pek çok eksik ve yanlışına rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş olması onun kusursuz işlediği ve tüm ülkeler tarafından benimsendiği anlamına gelmiyordu.

Gerçekte ekonomik sistemler, emperyalizmin bir aracı olarak sermayenin sahibi ülkelere egemenlik gücü sağlamaktan başka bir işe yaramıyor.

Eğer yaramış olsaydı sürekli yüksek enflasyon, faiz, kur atakları ve ödemeler dengesi krizleriyle karşı karşıya kalınmazdı. Ya da sanıldığından farklı olarak, bunlar, ülke insanına kendini kötü hissettirmek için icat edilmiş araçlardır. Biz beceremedik adamlar yaptı bizden adam olmaz hezeyanlarının temel dayanak noktası burasıdır.

Dikkat edecek olursanız dünyada akredite edilmiş ülkeler kalkınma ve gelişme yarışında ön plandalar. Avrupa ülkeleri, Japonya, güney kore  …

Rusya girdiği yarışı kaybettiğinden bu yana eski günlerden kalma silah sanayi ve eldeki doğal gaz ve yeraltı zenginlikleriyle hala kuyruğu dik tutmaya çalışmaktadır. Çin ise gemi, üstüne binmiş sahibinin elinde koca bir file benzemektedir.

Bu sistemin kırılması, aşılması, sağından ya da arkasından dolaşılması şimdilik mümkün görünmüyor. Aklıma ABD başkanı Bill Clinton’ın sözü aklıma geldi, Kardak kayalıkları için Yunanistan’la Türkiye  ‘’Çok ciddi’’ kriz yaşarken gazetecilerin sorduğu soru üzerine katıla katıla gülerek ‘’iki tarafın silahlarının düğmesi elimde kapattığımda oklarla savaşırlar ancak’’ demişti.

O günden  bu yana bazı şeyler bize değişmiş gibi gelse de durum çok farklı değil .

Şirketinize satın aldığınız işletim sistemiyle kazandığınız paraya güvenip işletim sistemini size satan kişiye kafa tutamazsınız.

Bunun böyle olmadığı Arjantin’de  açıkça göründü Arjantin halkı istediği kişiyi yönetime getirmeye kalktığında küresel sermayeyle olan olan mutabakat bozuldu, risk pirimi arttı para birimi değer kaybetti .

Dünyaya verilen mesaj açık ve net benimle uzlaşmayan bunu Kriz, fakirlik ve toplumsal gerilim olarak öder.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Şubat 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Hafta sonu burçları neler bekliyor?

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İdlib'deki son gelişmeleri değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Şubat ayı sonu Hayırlı Cuma'da burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Yazarlar
Website Security Test