Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla Karantina (Hastane) Adası ve Kum Denizi

9.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kum Denizi veya Urla'da bilinen adı ile Koca Sahil, Ada'ya giden yoldan Kabalak'a kadar giden sığ ve kumlu plaja verilen isim. Karantina Adası ile bir bütün olarak görmek gerek.

Şimdiki yolun İskele tarafında Adaya giden eski yolun sütun gibi taşlar üzerinde oluştuğu göz ile görülüyor. Yeni yolda ise birkaç köprü gibi yer var. Yolun son, adaya yakın 1/3' ünde ise bu köprü gibi açıklıklar yok. Dolayısı ile Kum Denizi'nde temizleyici bir değişim yetersiz.

Bazen denizanaları çoğalıyorlar, bazen yosunların üzerindeki çeşitli bakteriler. Pislikten girilecek gibi olmuyor Kumdenizi Plajı.

Kum Denizi denizde yüzmek yerine ancak "çimmek" için müsait. Yaklaşık yüz metre kadar diz boyu su içinde yürümek gerekiyor.

Benim bildiğim Kanada Macmaster Üniversitesi'nden daha ziyade Arkeolojik alandaki jeolojik hareketlilikleri öğrenmek üzere bir bilimsel çalışma yapıldı, Klazomenai Kazı Başkanı Prof. Yaşar Aksoy ile ve ondan sonra anakaradan Karantina Adası'na bir asma köprü yapılması düşünüldü. Sonra buradaki eski yolu kaldırmak için gerekecek hafriyat ve proje maliyeti nedeni ile bu projeden vazgeçildi.

Bu projeden çıkan ilginç netice, sahilin eskiden yaklaşık bir buçuk kilometre daha deniz tarafında olduğu. Ve adaların bir depremsel çöküş nedeni ile ortaya çıkması. Tarih öncesinden bir liman aranacaksa onun adalara yakın bir yerlerde aranması gerekiyor.

"Az bilimsel çalışma yapıp çok fikir üretmek yerine daha çok bilimsel çalışma yapıp daha az, kalıcı fikir üretmek daha faydalı olabilir" diye öğrendim. Dokuz Eylül'de beraber ders verdiğimiz ve yarımadanın depremselliği konusunda bundan on yıl evvel Urla Gönüllüleri olarak  (Urla Felsefe Gönüllüleri haline dönüşmeden önce) davet ettiğimiz ve bize deprem olasılıkları hakkında bilgi veren Prof. Cahit Helvacı, sağ olsun geldi, geçen haftaların birinde ve dört saat kadar Kum Denizi ile Ada'ya olan bağlantıda keşif yaptık.

Cahit Hoca daha önce Edremit Körfezi, Kuşadası körfezi, Efes Antik kentinin denize bağlantısının kesilmesi üzerine jeolojik çalışmalar yapmış bir isim.

Bu geziden ortaya çıkan fikirler yaklaşık on bin ton kadar kum hafriyatı ile Ada'ya giden yolun kara tarafında birkaç dönüm yer kazanılabileceği ve Ada'ya giden yolun son 50 metresinde bir köprü ile denizi daha derinleştirilerek Karantina Adası'nın güney doğu sahili boyunca en fazla 100 metre kadar duvarımsı kayalar konularak 200 metrelik bir kum plaj oluşmasının sağlanabileceği oldu. Burası Urla'nın hakim rüzgarında bile sakin, yüzülebilecek enfes bir plaj olur.

Bu fikrin netleşebilmesi için birkaç ölçüm daha yapması ve o ölçümler neticesinde yolun doğu tarafındaki Kum Denizi sahilinin jeolojik olarak çalışılması gerektiğini söyledi Cahit hoca.

Bu fikrin, yolu tamamen ortadan kaldırmak ve asma köprü yapmaktan daha pratik ve uygulanabilir bir yol olduğu aşikâr. Bu şekilde Koca Sahilin bir bölümünde de 10 - 20 metre kadar diz boyu gittikten sonra yüzülebilir bir derinlik elde edilebilir.

Karantina Adası'nın doğu tarafındaki sondajlar deniz tortullarının bu kesimde baskın olarak çamurlardan oluştuğunu göstermekte. (Müller ve ark., 2009).

Urlalı hâlihazırda Karantina Adası'na giremiyor. Sağlık Bakanlığı girişe özel güvenlik koymuş. Hani sahiller halka açık olacaktı?

Bir de Kite sörf için çok elverişli olan Gülbahçe İçmeler Koyu, ki orada da deniz derinliği çok az, orada birkaç tane değil çok sayıda bilimsel çalışma yapılması gerek fikir üretebilmek için.  En azından Cahit Hoca ile dolaşınca gördüğümüz kısmı ile Koca sahilin doğusunda "mendirek gibi" bir yapı ile Kum Denizi'ni derinleştirmek, hem de bir Marina yapmak mümkün.

Öte yandan köprü doğal bir bariyer oluşturduğundan doğal deniz suyu dolaşımını da engellemektedir. Arzu edildiğinde Kalabak tarafında plaj olarak kullanılan çok sığ ve çamurlu kesim bazı düzenlemeler ile daha sağlıklı hale gelebilir. Alternatif çözümler üretilebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Gürol Tulunay

17.09.2019 - 12:16
Hocam bu yazınızı da ilgi ile okudum. Yarımadanın sıkıntısı sizin de bildiğiniz gibi sadece köprü, yol, asma köprü değil. Birde adanın günden güne eridiği gerçeği var. Bana göre resif yapılmadıkça kuzey rüzgarlarının etkisi kesilmedikce, kaç yüz sonra bilemem ama ada iyice ufalacak ve yok olacak.Sayın Başkan Burak "Biliyorsunuz burası Sağlık Bakanlığına' ait diyor. Eyvallah ama, bizim dememizle sizin demeniz arasında çok fark var. Eğer önlem alınmazsa beş bin kişilik anfi tiyatro da açılmadan yok olacak. Keza Atena tapınağının temel kalıntıları ve sıra Taafuzhaneye gelecek. Hocam dediğim gibi acil önlem alınması o kadar çok yer var ki Urla da. Birisi de Airai antik kentindeki talan. Bir diğeri ise Kokar Koy ve onu takip eden Cılkadi antik mağara vs. Tekrar saygılar ve esenlikler dilerim Hocam...
Yazarlar
Website Security Test