Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Işılay Saygın’ın son yolculuğu

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Benim bir huyum vardır; gazetelerde vefat ilanlarının yayınlandığı sayfaları mutlaka okurum. Bu ilanları okurken hem sevinir hem de üzülürüm. Sevinirim, zira ölen dostlardan haberim olur. Ancak çok da üzülürüm ve dahi gözlerim yaşlanır, kendimi tutmaya çalışırım.

Ölüm acısı kolay değildir, ancak ne yazık ki bu son yolculuğu yapmak, hepimizin kaçınılmaz kaderi.
Giden kişi aynı zamanda dostunuz, akrabanız veya çok sevdiğiniz bir kişi ise duygusallığınız bir kat daha artar, çok daha hassas olursunuz.

O anlarda geçmişteki müşterek yaşam kesitleri, zihninizden ve gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi akıp geçiyor.
Cenaze merasimlerindeki kalabalıklarda toplumun sevgi ve tepkisinin üzüntüye dönüşmesini izliyor, etkileniyorsunuz.
Geçtiğimiz hafta kaybetmenin üzüntüsünü ve acısını yaşadığımız Işılay Saygın Hanım, son anlarında pek çok sıkıntılar yaşadı, uzun süren bir yaşam savaşı verdi. Ümitlerimizin olumlu gelişmelere dönmesini hep bekledim. Ancak maalesef, olabilecekleri söyleyen hekim arkadaşların ifade ettikleri minvalde gelişmeler yaşandı.

Işılay Saygın, hayatını doya doya, insanlara vakfetti. Genç yaşta siyasetin başarılı “kadın yıldızı” oldu. Erken çağlarında belediye başkanı seçildi, beş dönem milletvekilliği, iki defa bakanlık yaptı.
Ben kendisini Buca Belediye Başkanı olduğu yıllarda tanıdım. Birbirimize karşı hep sevgi ve saygı içinde olduk. Ben o dönem İzmir Turizm Bölge Müdürü idim. Devam eden yıllarda bakanlıktaki daha üst düzey görevlerim sırasında ve keza yurt dışı görevlerim esnasında arkadaşlığımız, güven ve yakınlık içinde devam etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine atanmasının ardından ilk gün beni aradı ve bakanlık hakkında fikrimi sordu. Çünkü ben o dönem emekli olmuştum; ama kendisi, İzmir ve civar ilçelere yaptığı seyahatlerinde bana makam arabasında yer verdi.
Ben de son günlerine kadar hep yanında oldum ve iftihar ettiğim dostluğunu sürdürdüm.

Bu sebeplerden ötürü, acım gerçekten çok büyük.

Bir diğer derin üzüntüm ise, İzmir’in çok uzağında olmam nedeniyle cenazesine iştirak edemeyişim yüzündendir. Döner dönmez eşim Bercis Hanım ile birlikte kabrini ziyaret edecek ve çok sevdiği bir çiçeği kendisine sunacağız.

Kendisi için talebi olmadı

Işılay Saygın, sahip olduğu her şeyi paylaştı. Babası adına bir cami ve küçük bir külliye, annesi adına ise bir sanat mektebi ve atölyeleri kendi maddi varlığı ile yaptırdı, topluma hediye etti.
Hep iyilikler insanı oldu. Kendisine müracaat ederek yardım isteyenlerin ise işini yaptı.
Siyasi hayatında tek bir dedikodu ve şayia yer almadı. O, siyasetimizin yüzakı ve yıldızı olarak yaşadı.

Vefa insanı idi

Sevdiklerini hep arar ve sorardı, yanında olmalarını isterdi. Bir süre aramazsanız hemen o arardı ve zarif bir tonda iğnelerdi. Kendi öz hayatını yaşamadı. Yaşayamadı daha doğrusu; onun hayatı, kendisinin değil, mensubu olduğu Türk Milleti’nin ve özellikle İzmirlilerindi. Onların, dertleri, tasaları, sevgileri ve saygıları ile dolu idi.

Bugünün siyasetçilerinde pek rastlanmayan bir diğer özelliği ise “ayrımcılık” yapmaması, parti gözetmeksizin herkese aynı açıklıkta olması idi. Işılay Hanım, herkes için çok şey yaptı. O bir “toplum meleği” idi ve “iyilik meleği” idi. Siyasetin nasıl yapılacağını yaşayarak gösteren ve öğreten bir hayat tarzının ender örneklerinden birini sundu.

İz bırakmayan bir insan olmamıştır ve olmayacaktır; çünkü “unutulmaz” olmak, ona Yüce Yaradan’ın verdiği bir haslettir.
Ben ve eşim, sizi birlikteliklerimizle, seyahatlerimizle, engin dostluğunuzla, hep o zarif giyiminizle yüzünüzden eksik olmayan gülümsemenizle hatırlayacağız.

Ruhunuz şad olsun, rahmetiniz bol olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test