Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hepatitler

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gezegenimizde 375 milyon insanın hepatit B ve C virüsü taşıdığı biliniyor. Bunların içinden her yıl 1.4 milyonu hepatite bağlı siroz ve karaciğer kanseri yüzünden ölüyor. Ülkemizde ise,4 milyonun üzerinde Hepatit B ve C virüsü taşıyıcısı söz konusu. İnsan hayatının yok olması, kalitesiz yaşam, iş verimsizliği gibi nedenlerle Hepatit hastalığının ülkemize maliyeti milyarlarca dolara tekabül ediyor. Bu yüzden, Hepatit farkındalığı yaratmak amacı ile her yıl 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü olarak anılır ve çeşitli etkinliklerle hastalığa dikkat çekilir.

Hepatit, genel olarak karaciğerin iltihabı anlamına gelir ve bunu yapan birçok neden söz konusudur: Çeşitli viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, alkol, bazı ilaçlar, toksinler, metabolik hastalıklar hemen sayılabilir.
Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C, viral enfeksiyonlar arasında en önemlileri ve en sık görülenleridir. Ayrıca Hepatit D,E ve G virüsleri de vardır. Hepatit D yalnızca hepatit B virüsü ile birlikte görülür. Bunun nedeni çoğalmak için Hepatit B virüsüne ihtiyaç duymasıdır. Hepatit D virüsü, Hepatit B enfeksiyonunun kliniğini ağırlaştırır.
Hepatit E ise Hepatit A virüsüne benzer, yayınlarda gebelerde ağır seyrettiği not edilmiştir. Türkiye'de taşıyıcılığı % 5 civarında olduğu düşünülmektedir. Hepatit G ise diğerlerine göre yeni keşfedilmiş bir viral türdür.

Bulaşma nasıl olur?
Önemli bir sağlık sorunu oluşturan B tipi sarılıkların, öncelikle öpüşmek, sarılmak, kucaklaşmak gibi sosyal davranışlar ya da öksürmek, aksırmak veya aynı çatal-bıçağı kullanmak ile hastalığın geçmediğini belirtelim. Parenteral, perinatal, cinsel ve horizontal şeklinde klasifiye edilen geçiş yolları söz konusudur ama kan ve vücut salgısı temasının en önemli bulaş yolu olduğu unutulmamalıdır. Bu yollar içinde, ter, idrar, vagina salgıları ile temas, iğne batmaları, döğme, akupunktur iğneleri, kan nakli, kulak deldirme, ortak jilet kullanımı, enfekte anneden doğum travayı esnasında ve cinsel temas ile bulaşılar ilk akla gelen virüsün geçiş şekilleridir. Yine de %30’a yakın hastada hangi yolla geçtiği tespit edilememektedir. Hepatit D de ise damardan uyuşturucu kullananlarda, hemofilili hastalarında ve homoseksüellerde bulaşma riski ve görülme sıklığı oldukça yüksek iken anneden bebeğe geçme çok nadir kaydedilmiştir. G için de kan ve kan ürünleri hastalık geçişinde ön planda iken E’de oral fekal yani ağız dışkı yolu önemlidir.

Hepatit B
Ülkemizde en sık hepatit yapan Hepatit virüsünün B olduğu gözönüne alındığında üzerinde biraz fazla bilgilendirmekte fayda görüyoruz. Hepatit B, dünyada da en yaygın karaciğer enfeksiyonudur. Bulaşma yolu, yukarıda yazdığımız gibi kan ve kan ürünleri, korunmasız cinsel ilişki, ortak paylaşılmış olan veya tekraren kullanılan enjektörler ya da jilet ve traş takımları ile manikür, pedikür şeklinde kişisel bakım yapılan ama hijyenik olmayan ticari alanların kullanımı ayrıca hamilelik ya da doğum sırasında hepatitli anneden bebeğe hepatit B virüsünün geçmesi şeklinde olur. Özellikle bebeklerin Hepatit B’den korunması çok önemlidir çünkü enfekte bebeklerde sonradan % 90-95 oranında kronik hepatit ve siroz gelişebilmekte iken, erişkinlerde % 80-95 oranında iyileşme olmakta, yaşlılarda % 95 civarında tamamen iyileşmekte görülmektedir. Dolayısıyla bebeklik döneminde bu virüs alındığında, hastalığa yakalanma ve kronikleşme daha yüksek bir yüzde ile söz konusu olmaktadır. Virüs enfeksiyonun kronikleşmesi ise ileri yaşlarda siroz ya da karaciğer kanseri gelişme riskini ortaya koymaktadır. Bu risk, virüsün alınmasından itibaren karaciğer dokusuna zarar vermesi neticesi gerçekleşmekte olup bazı vakalarda yıllarca hiçbir belirti olmamasına rağmen, 25-30 yıl sonra bile hastalığın ortaya çıkması görülebilmektedir. Dolayısı ile Hepatit B enfeksiyonun çok sinsi bir hastalıktır. Her ne kadar ülkemizde, aşılama ve eğitimin yanı sıra yeni tedavilerle çok başarılı sonuçlar alınıyor olsa da, hastalık kaynaklı ölümler maalesef söz konusudur.
“Akut” hepatit B enfeksiyonları ise kişinin hepatit B virüsü ile ilk kez teması sonrasında görülen hastalık için dile getirilir. Virüsün vücuda ilk girişi ile nezle/gribi andıran bulgular şeklinde bir seyir ya da ne yazık ki büyük çoğunlukta hiçbir belirtinin olmadığı bir dönem yaşanabilmekte, bazı hastalarda ise gözlerde sararma ve idrar renginde koyulaşmanın dikkati çekmesi ile doktora başvurma görülmektedir. Erişkinlerin %90’ında, altı ay içinde, bu virüs taranılır ve akut hepatit B iyileşerek bağışıklık hali ortaya çıkar. Böylece, iyileşme gerçekleşir ve kişi hastalıktan kurtulur, hastalığı da bulaştırmaz. Vakaların çok azında ise enfeksiyon kronikleşir. Kronikleşme için kan testleri ile 6 aydan uzun bir sure, hepatit B’nin pozitif çıkması gereklidir. Kronik hepatit B enfeksiyonu bir yasam boyu sürebilir.
“Akut” hepatit B enfeksiyonları için ilaç tedavisi önerilmemektedir. Kronik hepatit ve karaciğer sirozu gelişen hastalarda ise aşılama ve gen tedavileri gibi etkili sağaltım imkanlarına sahibiz.

KORUNMA
Tüm vatandaşlarımıza Hepatit A ve B aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. Sağlık Bakanlığının normal aşılama takviminde bebekler aile hekimlerince A ve B aşılarını ücretsiz yaptırabilmektedirler. Ayrıca 15-49 yaş arası kadınlar da bu hizmetten ücret ödemeden yararlanırlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test