Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmit Körfezi İpek Yolu’na bağlandı

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Yarımca'da bir ilk yaşandı. Ve liman demiryoluna bağlantı. Böylece İzmit Körfezi'nden Çin'e kesintiniz ulaşma imkanı gündeme geldi. Demiryolu liman buluşmasına Ulaştırma Bakanı ve çok sayıda üst yönetici tanıklık etti.

Türkiye’ye son dönemde yatarım yapan önemli kuruluşlar arasında yer alıyor DP World… İzmit Yarımca’da 600 milyon dolarlık önemli bir liman yatırımına imza attılar. Şirket dünya liman işletmeciliğinde önemli bir yere sahip… Tam 40 ülkede 82 liman işletiyor. Ve 44 bin kişiye iş sağlıyor. Marmara’nın en büyük konteyner limanlarından birini kuran DP World Yarımca’daki limanına geçtiğimiz günlerde önemli bir yenilik ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut’un katılımıyla açılışı gerçekleşen bu yeni yatırım “Tren geçer Türk bakar” anlayışının değişmesini sağladı.

Bu önemli liman demiryolu ağına bağlandı ve Çin’e kadar kesintisiz taşımaya imza attı. DP World Yarımca, bu sayede Türkiye'nin demiryolu olan her köşesine hizmet vermenin yanı sıra, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu ile Hazar Denizi'ne, oradan da Çin'e bağlanmış oldu.

Açılış töreni öncesi DP World Yarımca CEO'su Kris Adams ile sohbet etme şansımız oldu. Türkçeyi öğrenmediği için pişmanlığını ifade edecek kadar samimi bir isim olan Kris Adams’ı Türkiye her zaman rayları denizle buluşturan adam olarak hatırlayacak.

Limanlarla raylı sistem entegrasyonu bir türlü başaramadığımız bir uygulama idi. Kris Adams bunu başarıp Türkiye’nin dış ticaretini kesintisiz olarak Çin’den Londra’ya bağlamış oldu.

Yarımca’ya gelen yük demiryolu ile Kars-Tiflis-Bakü hattı ile İpek Yolu üzerinden Çin'e de bağlanabilecek. Kris Adams bu muhteşem açılımı anlattığı sohbette moral veren şu tespitleri de paylaştı:

. Böylece limanımız, Orta Koridor üzerinden Avrupa ülkelerine açılan bir kapı özelliği de kazanmış olacak.

. Çin pazarının Avrupa'ya bağlanmasında kritik rol oynayan limanımızın Türkiye'nin stratejik konumlamasına da katkıda bulunacağına eminim.

. Türkiye; 80 milyonluk genç nüfusu ve dünya ekonomisinde ilk 10’a girme hedefi ile bize heyecan veriyor.

. Biz Türkiye’nin geleceğini çok parlak görüyoruz. Bu yüzden uzun vadeli yatırım yapıyoruz.

. Şunun altını çizmek isterim ki Türkiye’ye yaptığımız yatırım şimdiden pozitif sonuçlar vermeye başladı.

. Bize heyecan veren bu ülkenin, ihracatına ve ithalatına katkı yapmayı çok önemsiyoruz.

. Uzun vadede ekonominin büyümesine yardımcı olmak için buradayız. Bu kapsamda da liman operasyonlarımıza ve insan kaynağımıza yatırım yapıyoruz.

. Bu liman dünyanın en teknolojik en çevreci limanlarından biri. Liman işletmeciliğinde dünya devi olan gurubumuz bu limanı ve Türkiye’yi çok önemsiyor.

Lahmacunu seven, Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyan Kris Adams’ın tespitleri önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin uluslararası yatırımcılar açısından ilgi odağı olacağını gösteriyor. Bizi, bizden iyi anlatan Kris Adams’ı dinlerken Türkiye’nin geleceğinden çok umutlu olunması gerektiğini gözlemledik.

 

Bir ilk yaptılar

Liman’ın demiryoluna bağlanması yeniliğine iki önemli isim katılıp önemli mesajlar verdi.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bu yatırımı DP World’ün kendi imkanları ile yaptığına dikkat çekti ve “Bu hizmet, özel sektörümüz açısından ülkemizde bir ilk aynı zamanda” dedi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ise ”Bu demiryolu açılışıyla birlikte, Yarımca’nın Türkiye’de demir yolu ağı olan her köşeyle bağlantısına vesile oluyoruz” tespitini yaptı.

 

 

Türkiye'de önemli başarılara imza atan işadamı Ahmet Çalık'a Japonlar da çok önemli bir nişan verdi.

Herkes onun Samuraylığına tanıklık etmek istedi

Son dönemin en yüksek katılım toplantısıydı. Herkes oradaydı. Ali Koç denizden geldi. Yanında TÜSİAD’ın önceki başkanı Erol Bilecik de vardı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da bu tür toplantılara çok fazla katılmaz. Ama oradaydı hem de yönetiminden birkaç önemli isim ile birlikte.

Ali Sabancı gelmişti. Futbol Federasyon Başkanı Nihat Özdemir oradaydı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz yanında yönetimin güçlü isimlerinden Yusuf Günay ile birlikte gelmişti.

TİM Başkanı İsmail Gülle, hem TİM’in hem de TOBB’un yönetimindeki tek isim olan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç uzaklardan gelerek katılmıştı toplantıya. Enerji verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın ve çok sayıda Malatyalı oradaydı.

Son olarak Binali Yıldırım da yetişti toplantıya… Toplantının konusu Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı töreniydi.

Törende Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a bu ödül takdim edilmişti. Ahmet Çalık’ın Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında önemli yatırımları olduğunu biliyorduk.

Ama Japon şirketleri ile yaptığı işbirliğinin bu boyutta olduğunu bilmiyorduk açıkçası… Oysa Japonlar bu işbirliğini çok yakından takip etmişler ve şu noktaların altını çizmişlerdi:

. Çalık, Japonya-Türkiye arasında tam bir köprü görevi üstleniyor.

. Son derece güvenilir, dürüst ve sözüne sadık.

. Her zaman düşünceli davranıyor.

. Güçlü, yiğit ve yıkılmayan tam bir samuray.

Samuray onurlu, cesaretli, sadakatli ve saygılı demek… Ahmet Çalık yaptıkları ile bu övgüyü hem de Japonlardan alıyordu.

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima ev sahipliğiyle yapılan törende,  karşılamadan yemeğe bütün ayrıntılar Japon inceliği ile düşünülmüştü.

Büyükelçi Miyajima’nın, büyük bir sempatiyle yaptığı Türkçe konuşma Ahmet Çalık eşi ve dostları tarafından duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.

Şöyle diyordu Büyükelçi:

. Bu ödülü imparator adına Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a tevdi etmenin şeref ve mutluluğunu yaşıyorum.

. Çalık ile birlikte çalışmış olan Japon firma yöneticilerinden kendisi için “Son derece güvenilir, dürüst ve sözüne sadık”, “Her zaman düşünceli davranan”, “Güçlü, yiğit ve yıkılmayan tam bir Samuray” gibi övgü dolu sözleri çok duydum.

. Türkiye ve Japonya coğrafi olarak birbirinden uzaktır fakat kalplerimiz yakındır. Ahmet Çalık’ın iki ülkenin uzun yıllardır süregelen dostluğuna katkılarından ötürü bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra da Japonya-Türkiye ilişkilerinin daha da iyileştirilmesi adına iş birliğinin ve desteklerinin devamını diliyorum.

Büyükelçi’nin konuşmasından sonra anladık ki Ahmet Çalık sadece Japonya’da deği,l Türkiye’de de her kesimden çok önemli dostluklar biriktirmişti. İşte bu muhteşem katılımın sırrı da bu dostların onun Samuraylığına tanıklık etmek istemeleriydi.

 

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, katılımcılara Gastroköy projesini anlattı.

Gastroköy hayata geçiyor

Gastronomi Turizmi Derneği’nin önderliğinde Sarıyer Bahçeköy Lifepark'da çok önemli bir projenin ilk adımı atıldı.

Bu proje ile Anadolu’nun 7 bölgesinin mutfak kültürü İstanbul’a hatta gelen turistleri de dikkate alırsanız dünyaya açılmış olacak.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Türk mutfağı lezzetlerini bir arada sergilemek ve turistlerin beğenisine sunmak için 1,5 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Orman Bakanlığı Life park, TÜRSAB, Turizm Bakanlığı ile entegrasyonlu ve hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Gastronomi Köyü'nün amacı İstanbul'a gelen turistin tek bir noktadan yerel lezzetleri otantik gösterileriyle beraber tadımlama, deneyimleme imkanına sahip olması" bilgisin verdi.

Türkiye'de 12 binden, İstanbul'da da 2 binden fazla seyahat acentesinin bulunduğunu aktaran Boztepe, proje ile bu seyahat acentelerinin ürün satışı destinasyonu ihtiyaçlarına da cevap vereceklerini söyledi.

 

Şaban Taçyıldız sadece Malatyalıların değil Türkiye'nin sempatisini kazanma başarısı göstermişti.

En meşhur Malatyalıyı kaybettik

Hamdi Topçu’nun Türk Hava Yolları İcra Kurulu başkanı olduğu yıllardı. Topçu sık sık Malatya’ya gidişimize gönderme yaparak “Söyle bakalım en meşhur Malatyalı kim“ diye sormuştu.

Saymaya başladım.  “O ikinci” dedi. Bir isim daha söyledim “O üçüncü” dedi. Sonra isimleri saydım Topçu’ya, bir türlü en meşhuru bulamamıştım.

Sonunda Hamdi Topçu dayanamadı ve kendi sorusunu cevapladı:

- Şaban Taçyıldız…

Sonra ben bunu yazdım… Şaban Abi beni aradı… Sohbet ettik. Ben bu kadar yardımsever, bu kadar sevilen bir isim görmedim son dönemde.

Sevgili Vahap Munyar arayıp vefatını söyleyince adeta çöktüm. Bir iyi insan daha göçmüştü bu dünyadan. Yüzü hep gülen  Malatya için ve Türkiye için çok şeyler yapan Şaban Taçyıldız unutulmayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test