Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Doğu Akdeniz'de Kıbrıs Türk'ü yalnız değildir''

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul'a iki günlük bir çalışma ziyaretinde bulunan KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile Doğu Akdeniz'i ve Kıbrıs'ı konuştuk.

Öncellikle Kıbrıs'ın gerçeklerine bakılmasının gerekliliğinin üzerinde duran Ersin Tatar Ada'da iki eşit halkın bulunduğunun altını çizdi. Rumlar ve Türkler gerçeğinden yola çıkarsak Rumların tek taraflı olarak bu anlaşmalara imza atmalarının sondaj çalışmalarına izin vermelerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Ersin Tatar, kendi hak ve çıkarlarınızı korumakla mükellef olduğunu belirtti ve ekledi: "-Siz kazı yaparsanız biz de yaparız. Şu anda Türkiye ile yapılan da budur. Türkiye'nin kararlılığı bizi mutlu etmektedir. Herkes bilmelidir ki, Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarlarımızdan vazgeçecek değiliz."

KKTC'nin kendi ekonomik münhasır alanları olduğunu ve karasuları bulunduğunu da belirten Ersin Tatar Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de en uzun sahili olan ülke olduğunun da unutulmamasının üzerinde durdu.

Rumların dünden bugüne tek taraflı hareket ettiğini ve Kıbrıslı Türklerin hak ve hukukuna itibar etmediğini de söyleyen Ersin Tatar Doğu Akdeniz'deki çalışmalarımız ve Maraş kartını oynayarak geliştireceğimiz siyaset konusunda halkımızdan da Türkiye'den de destek görmekteyiz, dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in Rum kesimini ziyaretinde Miçotakis'le birlikte düzenledikleri basın toplantısında, "Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmeleri devam ettirmek için Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine son vermesini, Kıbrıs Türk tarafının Maraş’la ilgili planlarından vazgeçmesini" ön şart koştuğunu anımsatan Tatar, Rumlarla yapılacak temaslarda çok dikkatli olunması gerektiğini yineledi ve ekledi:

"Anastasiadis, Kıbrıs’ta artık federal bir çözüme ulaşılmasının mümkün olmadığına yönelik sözleriyle bizim hükümet olarak ne denli haklı olduğumuzu doğrularken Rum tarafı ile iyi düşünülmeden yapılacak görüşmelerin halkımıza zarar vereceği yönündeki saptamamızı da doğrulamıştır. Türk tarafının, hidrokarbonlar konusunda ortak bir komite kurulması önerisine karşı çıkarken Maraş konusunda ortak bir komite kurulmasını önerecek kadar gerçeklerden uzaklaşan Rum liderin görüşme süreci için ön şartlar ileri sürmesi, niyetinin anlaşma değil Kıbrıs Türkünü oyalama olduğunu ispatlamaktadır. Ancak herkes bilsin ki KKTC Hükümeti olarak Maraş konusunda da geri adım atmayacağız. Envanter çalışmalarımız başlamıştır ve yapılması gerekenler sırasıyla yapılacaktır."

Rum tarafıyla birliktelik konusunda Rumların nüfus olarak Türklerden fazla olduğunu belirten Ersin Tatar; "Bizim insanımız maalesef Türkiye'ye geri döndü, dolayısıyla Türkiye'nin garantörlüğüne her zamandan daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır. Yunanistan Başbakanı talihsiz bir söz söylemiş. Modası geçmiş garantörlükler artık tarihe gömülmeli demiş. Bunun manası Türkiye'nin adayı bırakıp gitmesidir. Yok böyle bir şey. Biz bunu asla kabul etmeyiz. Zira bizim modelimiz, bizim dünyamız KKTC'nin yaşaması ve Türkiye'nin garantörlüğünün devam etmesidir."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test