Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD bölgeye şirketleri ile de yerleşmiştir

26.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Terör örgütüyle mücadelemizde son iki ayda alınan sonuçlara bakıldığında; TSK tarafından 27 Mayıs’ta Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe Harekâtı; Hakurk-Kandil istikametinde başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bugüne kadar 140 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir. Yurt içinde; doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terör örgütüne ait depo, sığınak ve barınaklar ele geçirilmiş, girilen çatışmalarda çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiş, Karadeniz bölgesinde terör örgütünün “Karadeniz açılım grubu” adını verdiği teröristlerin tamamı ortadan kaldırılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet ve istihbarat teşkilatlarımız terörle mücadelemize büyük gayret ve fedakarlıkla devam etmektedir. Buna karşılık siyasi, ekonomik, sosyal ve uluslararası alanlarda başarılı olduğumuzu söylemek maalesef mümkün değildir.

Güvenlik güçlerimizin mücadelesi bütün hızıyla devam ederken; başta ABD olmak üzere koalisyon güçleri PKK/YPG’ye destek için Suriye’nin Semalka sınır kapısında silah, mühimmat ve zırhlı araç takviyesi yapmaktadır. Koalisyon güçleri; Suriye’de Kobani ve Kamışlı’daki askeri üslerini genişletmişlerdir ve Türkiye-Suriye sınırında uçuşlar gerçekleştirmektedirler. ABD ve Fransa Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve PKK/YPG’yi birleştirmeye çalışmaktadır.

Rusya ve Suriye Yönetimi; Türkiye’nin İdlib’deki varlığını görmezden gelerek bölgeyi hedef gözetmeksizin bombalamaktadır. Türkiye saldırılardan korunmak için 9 ve 10 numaralı gözlem noktalarını personel ve zırhlı araçlarla takviye etmiştir. Ülkemiz, ABD’nin PYD/YPG’yi kullanarak kurduğu baskı ve Rusya’nın yönlendirmesiyle İdlib’de çok ağır bir sorumluluk altına girmiştir. Buna karşılık Rusya Astana sürecinde taahhüt ettiği sorumlulukları yerine getirmemektedir. Bu arada Suriye’den sınır kentlerimize roketler atılmaktadır. Rusya, Suriye’de Türkiye’yi tehdit eden bir Kürt oluşumundan da rahatsızlık duymamaktadır. Bu sorunun çözümü için Türkiye ve Suriye yönetiminin doğrudan diyalog kurması gerekmektedir. Ancak gelinen aşamada ne Türkiye’nin desteklediği rejim muhaliflerinden desteğini çekmesi ne de Suriye yönetiminin Türkiye’nin desteklediği muhaliflere ılımlı yaklaşması mümkün değildir. Suriye’de bütün olaylar ABD ve Rusya’nın kontrolünde gelişmektedir.

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk’ün 17 Temmuz tarihindeki yazısında verdiği bilgiye göre, PKK; 27 Haziran’da Irak’ın kuzeyinde, “Güney Kürdistan Öz Savunma Güçleri” adıyla yeni bir silahlı güç kurduğunu, bu sözde silahlı gücüyle TSK’nın Irak’taki birliklerini hedef alacağını duyurmuştur. Ayrıca, dağ kadrosunun yanı sıra Suriye benzeri ordulaşma tarzında bir yapılanmaya gitmekte, meskûn mahallerde Kürt, Arap, Ezidi ve Süryanilerden oluşan sözde “toplumsal direniş gücü” oluşturarak bölge halkını Türkiye’ye karşı kışkırtmayı planlamaktadır.

Geçmiş yıllara baktığımızda; 1992 yılından 1999 yılına kadar başarıyla sürdürdüğümüz terörle mücadelemiz, PKK’yı 2003 yılına kadar eylemsizlik sürecine sokmuş, dış desteğinin de zayıflamasına neden olmuştu. 2003 yılında OHAL’in kaldırılmasıyla PKK yurt içinde kısmen rahatladı. Ardından 2009 yılındaki “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” adı verilen açılım süreci; terör örgütünün toparlanması ve yeniden teşkilatlanması için fırsat yarattı. Suriye’deki ABD projesinde taraf olmamız neticesinde bu bölgeye de yerleşen PKK, bu sefer ABD ve Koalisyon Güçlerinin desteğiyle PYD/YPG adıyla karşımıza çıktı. Geldiğimiz aşamaya bakıldığında 1992 yılının da gerisinde olduğumuzu ve cephenin Suriye’yi de içine alacak şekilde genişlediğini görmekteyiz. 2003 yılından itibaren “her türlü milliyetçilik ayaklar altına alınarak” Atatürk’ün dil, din, ırk ayrımı gözetmeden vatandaşlık kavramı içinde oluşturduğu Türk milliyetçiliği gözden düşürülmeye, halkımız inanç değerleri ve ümmetçilik ekseninde bir arada tutulmaya ve bu şekilde terörün önüne geçilmeye çalışılmıştır. İnanç, mezhep ve etnik açıdan çeşitlilik gösteren bölgemizde başta Suriye olmak üzere komşularımızla ilişkilerimiz de bu durumdan etkilenmiştir.

PKK ile mücadelemiz; tarikat ve cemaat yapılanmaları dahil bölgedeki bütün gelişmelerle birlikte değerlendirilmelidir. Çünkü emperyalist proje hepsini içine alacak şekilde kurgulanmıştır. Bu bağlamda; halkımızın etnik aidiyet ve inanç ekseninde kutuplaştırılmasına son verilmeli, uluslararası ilişkilerimiz gözden geçirilmeli, komşu ülkelerin rejimlerine müdahaleden vaz geçilmeli, başta Suriye yönetimi olmak üzere komşularımızla ilişkilerimiz ortak bölgesel çıkarlar doğrultusunda yeniden düzenlenmelidir. Terörle mücadelemizde sadece güvenlik güçlerimizin büyük fedakarlıkla sürdürdüğü çabalarla sonuç almamız uzun vadeye yayılacaktır ve yıpratıcı olacaktır. Bölgemizdeki bütün sorunlara bütün kurumlarımızla, ortak akılla ve milli mutabakat anlayışıyla çözümler aranmalıdır. Terör örgütleri, öldürerek yok etmek yerine her alanda zayıflatılarak işe yaramaz hale getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki; tarih boyunca bütün devletler savaşla kurulmuştur. Bugün de bölgemizde ABD, Rusya, AB ve İsrail’in destekleriyle bir Kürt devleti kurulmaya çalışılmaktadır. Bütün mücadelemiz buna göre planlanmalı ve sürdürülmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test