Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Para ve maliye politikaları bir bütündür

26.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomik dengelerin sağlanmasında veya bozulmuş dengelerin düzeltilmesinde sadece para politikaları araçlarını kullanmanın yetmeyeceği bilinen bir gerçektir. Para politikalarının, mali politikalarla, bütçe disiplini ile desteklenmesi kaçınılmazdır. 25 Temmuz tarihinde toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun beklenen faiz indirimini bu açıdan değerlendirmekte fayda vardır.

Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi gerekçesi, faiz indirimi konusunda yaşanan anlaşmazlık olduğuna göre, önümüzdeki toplantısında Kurul’un faiz indirimine gideceğini ön görebiliriz. Hatta piyasada bu indirimin 2 ila 4 puan arasında olacağı görüşü yaygındır. Bugünkü şartların indirim için uygun bir zemin oluşturduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü dünya ekonomisinde bir durgunluk vardır. Faiz indirimi beklentisi yüksektir. Hatta FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın da aynı yönde hareket etmesi söz konusu edilmektedir. Türkiye’ye gelince, mevcut enflasyon oranı ile Merkez Bankası faizler arasındaki fark çok açılmıştır ve bu farkın azaltılması düşünülmektedir.

Öte yandan, ülkenin mali yapısını incelediğimizde durum çok farklı görünmektedir. Gelirler azalmakta, giderler artmakta ve bütçe giderek büyüyen açıklar vermektedir. Nitekim bütçe, 2019 yılı Haziran ayında 12,1 milyar TL açık verdi.  Bütçe 2018 yılı Haziran ayında 25,6 milyar TL açık vermişti.  2018 yılı Ocak-Haziran döneminde 46,1 milyar TL açık veren bütçe, 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde ise 78,6 milyar TL açık vermiştir ve 2019 yılı için hedeflenen 80 milyarlık açığın neredeyse tamamına yılın ilk yarısında ulaşılmıştır. Hazine, sıra dışı önlemlerle bu açığı kapatmaya çalışmaktadır.

Bütçenin vergi gelirleri düşmektedir. Geçtiğimiz dönemde uygulanan KDV ve ÖTV gibi vergi indirimleri-ki bu vergiler bütçe gelirlerinin çoğunluğunu oluşturmaktadır-,durgunluk nedeniyle iç talep düşüşü ve dolayısıyla vergi azalışı, otomotiv ve konut sektöründeki talep azalışı nedeniyle daha az vergi tahsilatı, reel sektörün borçlarının artması, tahsilatların gecikmesi gibi nedenler, gelir azalışının temel nedenleridir.

Bütçe giderleri ise sürekli artmaktadır. Olağan harcamalar yanında, özellikle savunma harcamaları, bütçe giderler arasında önemli bir yere sahiptir. S-400 hava savunma sistemi alımı, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ve Fırat’ın Doğusundaki gerginlikler dolayısıyla harcamaların daha da artması ihtimal dahilindedir.

Faiz indirimlerinde, indirim oranının doğru seçilmesi son derece önemlidir. İndirim çok sert olursa, ekonominin hızla canlanması, iç talebin yani tüketimin artması, ithalatın yükselmesi ve enflasyonla birlikte cari açığın artması mümkündür. Aynı zamanda döviz kurları da yükselecektir. Bunun anlamı başladığımız noktaya geri dönmektir. Bu itibarla faiz indiriminin kademeli olarak yapılması ve her kademede piyasa tepkisinin ölçülmesi yerinde olacaktır.

Ekonomide yapısal önlemleri tamamlamadan, dış borçları kontrol edilebilir düzeye getirmeden, işsizliği makul düzeye taşımadan ve enflasyon düşüşünü kalıcı hale getirmeden faiz indirimlerinin yararı geçici olacaktır.

Sonuçta faiz hadlerini belirleyecek mekanizma serbest piyasadır.

Not: Bu yazı yazıldığında Merkez Bankası Para Politikası Kurulu henüz kararını açıklamamıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test