Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Faizler inecek: İn

26.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugünlerde herkesin merak ettiği konu, Merkez Bankası’nın ne kadar faiz indirimi yapacağı. Yabancılar, gördüğüm kadarıyla beklentiyi düşük tutarak olası yüksek indirimlerde veryansın etmenin kapısını aralamak istiyor. İçeride ise 400 baz puana kadar yapılacak indirimlerin piyasalarda makul karşılanacağı, yıl sonuna kadar ise toplam indirimin 800 baz puan olabileceğine dair değerlendirmeler yapılıyor.

Yüksek indirim bekleyenlerin argümanı, “şayet düşük indirim yapılacak olsaydı, önceki merkez bankası başkanının görevden alınmayacağı” yönünde. Haksız da değiller ancak görevden alınmanın tek gerekçesi bu olmadığı kanaatindeyim.

Yaz dönemine girdiğimiz dönemde, bir pozitif havanın esmeye başladığı bir gerçek, S - 400 krizinin ise şimdilik sürüncemeye bırakılması, piyasaların hemen fark ettiği gibi pozitif bir gelişme.

ABD başkanının kendi merkez bankası başkanına faiz indirimi konusunda baskı yaparken, bizim faiz indirme girişimlerimizin eleştirilerle karşılanması her zamanki gibi ön yargılı bir tutum.

İşin aslı yazıyı yazdığım an itibariyle gösterge tahvil faizleri 17,96 seviyesinde bulunuyor ve grafik yönünün aşağı eğimli olduğu açıkça görünüyor. Politika faizimiz ise %24 seviyesinde.

Piyasa fiyatlamasına bakıldığında, yılsonu enflasyon hedefinin tutturulabileceğine dair bir inancın hâkim olduğu anlaşılıyor.

Cari açığın kapanması,  özel sektör döviz borçluluğunun düşüş eğiliminde olması gibi gerekçeler pozitif olmak için gerekçeler sunuyor.

Bu noktadan sonra yapılması gereken direksiyonu dümdüz tutarak varılması gereken hedefe yol almak. En çok kazaların bir yere yetişmek için yapılan aceleden kaynaklandığını bildiğimiz için. İyi giden sürecin, dengeler gözetilmeden yapılacak tek hamlelik yüksek bir indirimle dalgalanması.

Faiz indirimini reel sektörün piyasaların hareketlenmesi adına ne kadar önemli bir can suyu olduğunun herkes farkında, faiz indirimlerinin enflasyonla birlikte dengeli bir şekilde düşüş seyrine girmesi ve temennimiz, 2013’deki yüzde 5,5 ile cumhuriyet tarihimizin en düşük seviyesine gerilemesi.

Bilindiği üzere dövizde oluşan sert hareketlerin belirsizliğe yol açtığı ortamda önünü göremeyen sanayicinin ve tüccarın fiyatları makul olmayan seviyelere tırmandırması ve enflasyonu normalin üzerinde hareketlendirmesini hep birlikte yaşadık.

Kurların aşırı yüksek olmasından iç tüketim için ayrılan payların ihracata gittiğini, gıda ürünlerinin fiyatlarının ikiye üçe katladığını hepimiz hatırlıyoruz.

Netice olarak faiz indirimi için iç ve dış gelişmeler çok uygun, zamanlama doğru, biz süreci iyi yönetebilirsek sonuçta pozitif olacaktır.

Merkez bankası Faiz kararı yazıyı tamamlamak üzere olduğum saatlerde açıklandı. Buna göre 425 baz puan indirime gidilerek, politika faizi 19,75 seviyesine çekilmiş oldu. Piyasa tepkisi karışık oldu genel beklenti ortalamasının 250 baz puanda oluşurken 425 baz puan biraz yüksek bulundu. Ancak bundan sonrası, yabancının takınacağı tavra, enflasyonun seyrine ve kurların durumuna bağlı izleyip göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test