Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AKP ve CHP’nin iktidar mücadelesi yeni başlıyor...

26.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de genel ve yerel seçimler yapıldı. Özellikle ikincisinde pek çok enteresan durumlar yaşandı, tekrarlar oldu. AKP, CHP ve ortakları seçimlerin sonunda gelişen ve ortaya çıkan tabloyu değerlendirdiler. Her iki taraf da “Seçimi ben kazandım”da karar kıldı. Ancak kaybedenin kim olduğu konusunda ise kamuoyu kararını vermiş olsa gerek.

Biz burada sonuçların sonuçlarını irdeleyecek değiliz. Ancak tablonun önemli bir boyutu var; tarafların birine “İHTAR” öbürüne “HAYDİ” tabelasının gösterildiği ortada.

Şimdi ne olacak derseniz... Asıl mücadele şimdi başlamaktadır. Her ne kadar önümüzde 4 ila 5 yıllık seçimsiz bir dönem olduğu varsayılsa da, bence bu ortamın bu müddet boyunca sürmesi ihtimali bir hayli zayıf görünmektedir. Zira kayba uğrayan AKP’nin daha da yıpranacağı ortadadır. Onun için Türkiye’nin ufkunda görünmek üzere ışıltılarını hissettirmeye başlayan “ERKEN SEÇİM”, gündeme yavaş yavaş oturmakta, bu anlamda söylemler artmaktadır.

Bunu her iki taraf ve ortakları sezmektedir.

Dikkat ediniz; liderler, AKP ve CHP’li belediyelerin başkanları ve teşkilatın önemli uzuvlarının yer aldığı seçim sonucu incelemelerinin yapılacağı toplantıları ilan etmişlerdir.

 

AKP hareketi...

AKP, teşkilatı ile toplantılara başlama kararı almıştır. Bu, nedense hep “Çalışma Kampları” şeklinde olmaktadır. Burada seçim sonucu, özellikle üç büyük şehirde seçim kaybetmenin sebepleri ve sonuçlarının değerlendirmeleri yanında, önemli olarak gelecekte alınması gereken tedbirler ve izlenecek yöntemin konuşulması, gündemin öncelikli maddesi olacaktır. 

Sayın Cumhurbaşkanı, aynı zamanda AKP’nin de genel başkanıdır. Cumhurbaşkanı da olsa, partisinin her şeyinden mesuldür. Kayba tahammülü olmadığı gibi, bu işin daha da ileriye gitmesini istememesi normaldir.

Bunun için de şimdi kendi partisi içinde bir takım değişimlerin yanında hükümette de değişimleri gündeme getirmesi normaldir.

Bunun için öncelikle partisinin ve üyelerinin “nabızlarını” tutması tabiidir.

Bunun bir anlamı da “iktidarın” ömrünün devamının garantilerini arayıp bulmaktır. Bunun yanında muhalefeti de dikkatle takip edip yıpratıcı hamlelerini sıralamaktır.

Yani iktidarın korunması ve devamı çalışmaları, hızla alınacak tedbirlerle gerçekleştirilmek istenmektedir. Hedef, yeni seçilenlerin acemiliklerinden azami ölçüde istifade etmektir.

 

CHP hareketi...

Tabii CHP, öncelikle Türkiye’nin ekseriyetinin yaşadığı ve ekonominin merkezi konumunda bulunan üç büyük şehri kazanmanın zevki ve gururunu yaşamakta, bunun müspet tesirlerini artırmayı ümit etmektedir. Bunu, gelecekte iktidar olmanın ışıklı yolunun başlangıcı olarak da görmektedir. Burada önemli olan, CHP’nin kazandığı yerlerde nasıl başarılı olabileceğinin henüz bilinmemesidir. Zira icraatlar yeni başlamıştır.

Seçilen büyükşehir belediye başkanları ile diğer il ve ilçelerdeki kazanımların temsilcileri olan “belediye” başkanlarının performansları belli değildir. Yapılan en ufak bir hata ve başarısızlık, erken veya zamanında yapılacak seçimde ödenecek faturanın nedeni olacaktır.

Burada CHP Genel Merkezi, işin tehlikesini farketmiştir.

Onlar da genel gidişat ve sonuçları tespit ile, başkanların takip ve izlenmeleri yanında, yol gösterici “başarı anahtarlarını” başkanlarına anlatmak istemektedirler.

Doğru yapmaktadırlar.

Öncelikle söylemek istediğim şudur; başarılar güzel olduğu kadar “GÜÇ kazanımının” yönetimi, ondan daha önemlidir. CHP’li belediye başkanları için başarısızlığın yeri yoktur.

Bunun için de CHP teşkilatlarını yönetecek kişilerin yeniden gözden geçirilmesi, ilçe ve il başkanlarının yeniden değerlendirilmesi ve onların belediye başkanları ile koordinasyonlarının başarılı olması adına tedbirlerin alınması, kaçınılmaz bir zorunluluktur. 

Ayrıca seçilen başkanlar için “performans ve icraat takip kurulu” kurulması şarttır.

Genel merkezin ve parti yöneticilerinin başkanları etki altına alması önlenmelidir. Ayrıca bu kurul, her üç ayda bir raporunu hazırlamalı genel değerlendirmeye açmalıdır.

Gelelim son ve en önemli sonuca... AKP ve CHP,  mücadeleleri içinde öncelikle yıpratma, değerlendirme ve gelecek planları ile kazanılan ve kaybedilen sonuçların araştırılması çalışmalarını başlamışlardır. Bunun anlamı, her iki parti ve ortaklarının stratejilerini yeniden gözden geçirirken kıyasıya bir mücadelenin yaşanmasının kaçınılmaz olduğudur.

En önemlisi, olası bir “ERKEN” seçim ihtimali, her iki tarafın başında “Demokles’in Kılıcı” gibi sallanmaktadır. Haydi hayırlısı...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test