Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmaları ve olası etkileri

19.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin önünde uzun vadede siyasi ve ekonomik alanda etkili olabilecek uluslararası nitelikte üç ana sorun bulunmaktadır. Bunlardan biri, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sisteminin ABD ile olan ilişkilere yapacağı tesirler, ikincisi Doğu Akdeniz’de yapılan hidrokarbon sondajlarının AB ile olan ilişkilerimizi bozma ihtimali, üçüncüsü Suriye politikası ile olan gelişmelerdir.

Bugün, Doğu Akdeniz’den başlayalım.

AB’nin konu ile ilgili tutumunu şöyle özetleyebiliriz.

AB, bölgedeki petrol ve doğal gaz aramalarına Türkiye’nin müdahale etmesini istememektedir. KKTC’yi azınlık olarak görmekte, adayı Rumların temsil ettiğini öne sürerek AB üyesi Rumlar la dayanışma içine girmektedir. AB üyesi Dışişleri Bakanları’nın Brüksel’de yaptığı Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı’nda KKTC’den söz etmemektedir. Türkiye’nin deniz yetki alanların sınırlandırması konusunda Güney Kıbrıs’la müzakere etmesini istemektedir. Bir baskı aracı olarak ta Türkiye’ye karşı bazı yaptırımlar uygulanmasına karar vermiştir. Hemen belirtelim ki, AB Konseyi, Rumların sondaja katılan şirket ve kişilerin (Türk tarafı kastedilmektedir) cezalandırılması ısrarı kabul edilmemiştir. Buna karşılık, Türkiye ile Ortaklık Konseyi toplanmayacak, üst düzey diyalog grubu müzakereleri askıya alınacaktır. (Zaten bunlar aksamaktadır.) 2020 de ülkemize verilecek mali yardımdan 145 milyon Euro kesinti yapılacaktır. (kesinti miktar olarak çok önemli değildir), Kıbrıs sorunu dolayısıyla zaten durmuş olan kapsamlı havacılık anlaşması müzakereleri askıya alınacaktır. Avrupa Yatırım Bankası’nın ülkemize yönelik kredileri gözden geçirilecektir (etkileri gözden geçirmenin kapsam ve süresine bağlı olacaktır)

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon araştırmaları ile ilgili ülkemiz görüşünü ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

Kıbrıs Cumhuriyeti 1963 yılından beri Kıbrıs Türklerini temsil etmemektedir. Gerçek bir devlet niteliğinde de değildir, Kıbrıs sorununun asıl kaynağı, Annan Planı’nı reddeden Rumların, Kıbrıs sorunu çözülmeden AB’ne üye kabul edilmesidir. Türkiye, Kıbrıs meselesi ortada iken güney Kıbrıs’la deniz yetki alanlarının sınırlanması görüşmelerine katılmayacaktır.  GKRC’ın muhatabı Türkiye değil KKTC’dir. Türkiye, kendisinin ve KKTC’nin meşru haklarını korumada kararlıdır. Kıbrıs Türklerinin hakları garanti altına alınmadıkça sorun çözülemeyecektir.  Bu itibarla, KKTC’nin Rum kesimine verdiği kapsamlı işbirliği teklifi görüşmelere esas alınmalıdır.

Avrupa Birliği’nin ülkemize karşı uygulamaya koyduğu yaptırımların bu aşamada ekonomik açıdan etkili olamayacağı açıktır. Ancak, Avrupa’da ülkemiz aleyhine bir dış algı yaratıp yaratmayacağı ileride belli olacaktır. Avrupa, ihracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız, doğrudan yabancı yatırımlarda ilk sırayı alan en fazla dış kredi sağladığımız, en pahalı turistlerin geldiği, milyonlarca vatandaşımızın yaşadığı, revizyon bekleyen Gümrük Birliği Anlaşması’nı imzaladığımız ve tam üyesi olmayı beklediğimiz bir bölgedir. Ancak, ülkemizde, hem ticari hem de ekonomik açıdan AB için önemlidir. Göç sorunu dolayısıyla Avrupa için en önemli ülkedir. Bölgede, demokrasisi gelişmiş güçlü bir devlettir. Bu açılardan bakıldığında kolay vazgeçilecek bir ülke değildir.

Böyle olunca da sorun diplomasi yolu ile bir şekilde çözülecektir, zaman meselesidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test