Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla adaları isimleri

19.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

"İncirsiz" İncirli Ada (Tavşan Adası veya Eşek Adası)

Urla Adaları hakkında yazdıklarım en çok tıklanan yazılarımdan oldu. Genelde benim yazdığım isimler Urlalı balıkçıların kullandıkları isimler idi.

Örneğin Akça Ada için balıkçılar "yok böyle bir ada!" diyorlar.

Gel gör ki cep telefonu haritalarını (navigasyon) veya Google haritalarını açınca farklı isimler de var. Yani Navigasyon ve Google maps arasında da farklar var! Aldım mı başıma belayı?

Fakat gerek duayen kaptan Kerem Reis, gerek en büyük gezi teknesinin Kaptanı gerek, İskeleli balıkçılardan cep telefonu haritalarına yaygın bir itiraz ile karşılaştım! Akça Ada ve İncirli Ada isimleri için "internet uydurmacası" diyorlar!

Deniz kuvvetleri haritalarını açınca ortaya çıkanı esas kabul ederek, balıkçıları da parantez içinde katarak Urla adalarının isimlerini aşağıya yazıyorum.

Bir kere "Ada", "Adacık" veya "Kayalık" tabirlerini ayırt etmek gerek.

Yunanca Nisos "Ada" demek veya hatırlı sayılır büyüklükteki ada. Nisis "Küçük Ada", Vrak ise "Kaya"; yani esasen bir zaman "Kardak" diye milyonları sarf ettiğimiz Kardak kayalıkları da Vrak. Bizim "Arap Takımadaları" dediklerimiz de.

Yunanca olan haritalardaki isimlere de baktım. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Oşinografi Dairesi haritalarını esas almakta fayda var.

Ada tabir edilebilecekler: 1.Yassıca Ada, (Koyun Adası) 2. Karantina Adası (Hastane Adası), 3.Pırnarlı Ada, 4.Akça Ada (Çiçek Adası), 5.İncirli Ada (Tavşan Adası), 6.Hekim Adası, 7. Uzunada ve 8. yol ile 1980'lerde karaya bağlanan diğer ada olan Yolluca Ada var, Urla adaları olarak. Diğerleri adacık veya kayalıklar. İkisi şu an yolla karaya bağlandığı için artık ada değil, geriye kalıyor 6 tane ada.

Şimdi biraz bu günün hikayesi: Kerem Çınar Reis ile Uğur Kasapoğlu Kaptan (Hem uzun yol kaptanı, hem 70 yıllık denizci, hem armatör, hem 16 m. yelkenlisi ile Atlantik geçmiş bir denizci) yanına yamak olarak beni de sayarsak toplam 180 yıl birikim ve karacı arkadaşlarla güzel bir adalar gezisi yaptık. Uğur Kaptan Ada, Adacık ve Kayalık tabirlerini açıkladı.

Yassıca Ada'da (Koyun Adası) bir Türk ve bir Alman bir zamanlar burayı kiralayıp kumarhane yapma çalışması başlatmışlar. Yaptıkları inşaat sonunda Belediye'ye kalmış. İzmir'den getirdikleri mermer sütunları da Deniz Kuvvetleri oradan alıp Uzunada'ya götürmüş. İzmir'den tekneler insanları yüzmeye gatiriyorlar. Yassıca ve Akça Ada (Çiçek Adası),  Pırnarlı ve İncirli (Tavşan Adası). Bu dördü Çiçek Takım Adaları.

Ben, bir zamanlar Pırnarlı Adaya (bir kör kuyudan dolayı Pınarlı Ada da deniyor) bir Marina yapılmasını önermiştim. Bugünkü geziden sonra Yolluca Ada'ya 0.7 mil mesafede olan İncirli Ada "Marina yapılacaksa çok daha uygun" diye düşünüyorum. Teorik olarak ada ile Yolluca arasında tel çekilip neredeyse her havada bir çek çek tekne ile ulaşım bile sağlanabilir.

İncirli Ada ismine Kerem Reis başta konuştuğum balıkçılar kuvvetle itiraz ediyorlar. Eskiden "Eşekler oraya bağlanırdı zaten İncir de yok" diyorlar. İncir gerçekten Pırnallı Ada'da, Hekim Adası'nda var burada yok. Kerem Reis kızıyor: "60 yıllık denizciyim, gelip bana sorsunlar, bu adaların isimlerini!"

Deniz kuvvetleri muhtemelen sormayacaktır.  Kerem Kaptan "Akça Ada" ismi için de kızgın; "internet uydurmacası" diyor.

Belki internetçe bilenler tarafından "Askeri isim" yanı sıra Balıkçıların kullandıkları isimler de "bir bilen" tarafından yazdırılır.

"Akça Ada" ismine de balıkçılardan tepki gayet net! "İnternet Uydurması" diyorlar; "Yok öyle bir ada! Çiçek adası burası! Baharda bu adada Nergis olur ve bu adalarda orman gülleri var!.."

Gülbahçe Körfezindekiler ve Kayalıklar ile 11 hatta zorlarsan 17 "Ada" falan da denilebiliyor. Ama dediğim gibi esas 6 tanesi "ada". Hatta bunlardan 2 - 3 tanesi adacık. Uğur Kaptan'a göre "Onların bir kısmı adacık bile değil, kayalık."

Gülbahçe körfezindeki Yılanlı Ada veya Yılan Adasını (ki o da esasen "adacık") ilave etsen de hepi topu "7 ada / adacık" ortaya çıkıyor.

Çocuklar isimlerini kolay aklında tutabilsinler diye biraz eğri bir "tekerleme";

7 Ada- Adacık

Yassıca, Koyunlu adanın;

Hemen Urla tarafında Pırnallı. Pınarlı, Pırnarlı

Az batısında Akça - Çiçek adası;

Hemen Çeşmealtı'na doğru İncirli Ada ki, İnciri yok, tavşanı var, eşekleri oraya yüzdürürlermiş eskiden;

Önünde Arap kayalıklarından

Hekim Adası ve

Uzunada gözükür.

Yılan ise saklanmış.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test