Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TETSİAD’da ayrılık rüzgarları sektörü yaralayabilir

19.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Havludan çarşafa Türkiye'den dünya markalarına çıkarması beklenen sektörün örgütü TETSİAD şimdilerde sert bir seçim yarışına sahne oluyor. Sektörün yakaladığı birlikteliğin devam etmesi için önderlerin olaya el koyması bekleniyor.

En son fuar açılışında karşılaşmıştım ev tekstili sektörüyle. Muhteşem bir fuar yapmışlardı. Açılışları 23 Nisan’a geldiği için çocuklarla görkemli bir birliktelik oluşturmuşlardı.

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı’na 120’den fazla ülkeden 50 bini aşkın alıcı katılmıştı. Yani adı gibi tam bir uluslararası fuar olmuştu.

Dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç açılıştaydı. Sektörün bir parçası olan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle açılışa katılmıştı.

Sektörün en önemli isimlerinden Ahmet Nazif Zorlu, Zeki Kıvanç oradaydı. Sektörün önderlerinden Ahmet Öksüz, Orhan Aydın açılışa katılmıştı. Yani herkes oradaydı.

Bu muhteşem birlikteliği Başkan Ali Sami Aydın ve kısa adı TETSİAD olan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği yönetimi gerçekleştirmişti. Dayanışla çarşaftan havluya Türkiye’nin önünü açacak gelişmelere yol açmıştı.

Bugünlerde gerçekleştirilen bu birlikteliğin üstünde karabulutlar dolaşıyor. Haziran yapılması gereken genel kurulda çoğunluk sağlanamadı. Seçim Ağustos sonuna atıldı. Bu süreçte önce belki de en başarılı başkanlıklardan birini yapan Ali Sami Aydın küstürüldü.

Sonra Zorlu Grubu’nun ev tekstilinde dünya markası olmasına büyük katkı sağlayan Mehmet Fatih Dereköylü’nün tek aday olarak seçimlere girmesine karşı çıkıldı. Denizli’den Bursa’dan başka illerden adaylar çıkmaya başladı. Adeta aday enflasyonu yaşandı.

Oysa bir önceki seçimde Ali Sami Aydın tek aday olarak katılmış ve oybirliği ile başkan seçilmiş ve görevi sektörün duayenlerinden Yaşar Küçükçalık’tan devralmıştı.

Ama bu defa öyle olmayacak gibi görünüyor. Muhteşem birlikteliği sağlayanlar arasında şimdi ayrılık rüzgarları esiyordu. Yıllar önce benzer gelişmeler olmuş ve sektör büyük yara almıştı.

Bundan ders çıkarıldı. El ele verildi. Dünya markası bir fuar çıktı bu birliktelikten… Ayrıca dünya Türk ev tekstilini konuşmaya başladı. Türkiye’nin dünya markası çıkaracağı sektörlerden biri olarak ev tekstili görülmeye başlandı.

Tam işler rayına girmişti ki sektör adeta ikiye bölündü. Şimdi en son iki aday kıyasıya yarışıyor. 27 Ağustos’ta yapılması planlanan seçim yarışı oldukça sert geçiyor. Bursa’dan bir grup Bayramlar Brode'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bayram’ı destekliyor.

Hasan Bayram şehir şehir dolaşıp seçim çalışması yapıyor. Diğer aday Şerafettin Demir… Denizli’den büyük destek alıyor.

Sektörün önde gelenlerinin de desteğini almış durumda. Halen başkanlık görevini sürdüren Ali Sami Aydın da Şerafettin Demir’i destekliyor.

Seçim yarışında atışmaların üzücü boyutlara ulaştığın söyleyenler bulunuyor. TETSİAD yaşanan ayrılık rüzgarları bir zamanlar TİM içinde yaşanmıştı. Şimdiki TİM Başkanı İsmail Gülle sektör adına yönetime girememişti.

O gün o çalışmanın arkasındaki isimlerden biri şimdi adaylardan birini destekleyen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’dı o günlerde. İbrahim Burkay şimdi çok önemli bir görevde… İsmail Gülle de öyle… Sektördeki bu ayrılık rüzgarını iyileştirecek bir konumda bulunuyor her iki isimde. Sektörün önde gelen isimleri iki liste halinde gidilecek seçimlerin TETSİAD’a zarar vereceğini düşünüyor. Şimdiden ayrılıp yeni derneklerin kurulacağı fısıltıları dolaşıyor ortalıkta. İsmail Gülle ve İbrahim Burkay bu işi tatlıya bağlayacak iki önemli başkan… Bize ne diyebilirler…

Böyle denmesi halinde sektör kaybedebilir. Sektörün kaybetmesi de Türkiye’nin kaybetmesi anlamına geliyor.

Ayrılığa değil birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan günlerden geçiyoruz diyenlerin öne çıkması gerekiyor. Bakalım olacak mı bu gelişme izleyip göreceğiz.

 

Dr. Muhammed Munir ul İslam

 

Bangladeş'e yatırım yapın çağrısı

Türkiye’ye geldiğinden beri Bangladeş’in varlığını hissettirdi Başkonsolosu Dr. Muhammed Munir ul İslam… Önce gazetecileri ülkesine götürdü.

Bangladeş'i tanımalarını sağladı. Şimdi tanıtım toplantıları yapıyor bıkmadan usanmadan Türkiye ile ülkesi arasında yeni işbirliklerinin kapısını açmaya çalışıyor.

Son olarak PERPA'da gerçekleşen "Bangladeş Ekonomisi ve İş Birliği Olanakları Toplantısı"nda şu önemli çağrıyı yaptı toplantıya katılan önemli isimlere:

- Biz Türk iş adamlarından Bangladeş'e daha fazla yatırım bekliyoruz

Ortak akıl arayışları, sektör toplantıları ve iş geliştirme açılımları yapan Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) gerçekleştirdiği toplantıda söz alan İstanbul Başkonsolosu Dr. Muhammed Munir ul İslam sözlerine şöyle devam etti:

. Amacımız Türkiye'nin ihracatını ve dış ticaretini bir tık yukarıya çekmek.

. Türkiye ile Bangladeş arasındaki ekonomik ilişkiler istediğimiz noktada değil, bunu daha geliştirebilir miyiz? Bunun için çalışıyoruz.

.Ticaret demek zenginleşmek demek. Bunu destekleyecek alt yapı, kültür, sosyal hayat, kardeşlik ve dostluk; iki ülkenin bu yakınlıkları, yatırımı unsurları arasında yer alıyor. Biz iki ülke kardeş ülkeyiz, bunu destekleyecek tarihi konularımız var.

. Devletimizin kurucusu, Atamız 'Şeyh Mucibur Rahman'ın hem İzmir'de hem de Ankara'da adının belli yerlerde yer alması ve Türk devletinin kurucusu 'Mustafa Kemal Atatürk'ün adının da Dakka'da yer alması bile bu yakınlığın göstergesidir. Dolayısıyla ileriye umutlu bir şekilde bakmalıyız.

. Yatırım, ticaret yapacak herkese yardımcı olmaya hazırız. İki ülke arasındaki işbirliğinin bir üst noktaya çıkması için çalışmaya devam ediyoruz.

 

İşte toplantıya katılanlar bazı isimler

. Vatan Kablo Onursal Başkanı Hikmet Akın…

. Cino Tekstil Yönetim Kurlu Üyesi Mithat Samsama…

. ORKA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Kübra Orakçıoğlu…

. İYMER Genel Müdür Fatih Poyraz…

. PERSİAD Başkanı Yücel Kayar…

. PERSİAD YKÜ Aydın Kumru…

. PERPA A Blok YKÜ Nazım Erdemir ve Gülşah Uçar…

. PERPA B Blok YK Başkan Yardımcısı Osman Arman…

. Kavram Eğitim Kurumları Kurucu Başkanı Bahattin Durmuş…

. Çağrı Elektrik Yöneticisi Mehmet Turan…

. Netuba Türkiye Temsilcisi Sinem Yılmaz…

 

Rüstem Çetinkaya ihracat dünyasının genç isimlerinden biri... Başarılı projelere imza atıyor.

 

Türk Ticaret Merkezleri’nde bir başarı hikayesi

Türkiye ihracatını geliştirmek, yeni pazarlara yeni ürünler satmak için farklı yöntemler belirliyor. Bunlardan biri de dünya geneline yayılan ve sayısı 13’ü geçen Türk Ticaret Merkezleri… Bu merkezlerden bazıları çok başarılı olamadı. Ama başarı hikayesi yazanlar da var. Geçen yıl açılan Londra'daki Ticaret Merkezi en başarılı olanlar arasında gösteriliyor. Yani Londra Seramik Türk Ticaret Merkezi yoluna başarı ile devam ediyor.

Türk Ticaret Merkezi'nde (TTM) benzer ürün grubuna yönelik toplam 14 Türk firması olduğunu söyleyen Londra Seramik TTM İcra Kurulu Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya bu başarı hikayesini şöyle anlatıyor:. Londra’daki TTM'yi çekim merkezi haline getirdik. Benzer sektörleri bir araya topladık. Yani kümelenme sağladık.

. Burada sadece seramik, doğaltaş, mimari tasarım ofisleri ve yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar bulunuyor.

. Başarıya giden yol menfaatleri ve hedef kitleleri ortak olan şirketleri bir araya getirmekten geçti.

. Londra'daki TTM'de mimari tasarım ofislerinden parkeye, doğaltaştan, seramik ve vitrifiyeye kadar yapı malzemeleri sektöründen 14 firma bulunuyor.

. İlk adım olarak doğru bir lokasyon seçtik. TTM'nin bulunduğu Clerkenwell'i özellikle tercih ettik. Çünkü bu bölge dünyada metrekare başına en fazla mimarın düştüğü nokta.

. Bu mimarlar dünyanın dört bir yanından iş alıyor. Dolayısıyla aldıkları bu işte kullanacakları malzemeleri satan bir merkezin hemen yanındalar.

. Yani biz buradan bütün dünyaya satış yapıyoruz. Alınan işlerin malzemelerine talip oluyoruz. Başarıyı yakaladığımız için TTM’ye girmek için firmalar sırada bekliyor.

. Bu modeli diğer sektörler ve diğer TTM’lerde uygulamalı. Biz bu modele ilişkin bilgileri paylaşmaya hazırız.

 

 

Babası Necati Göksu'nun temelini attığı Seyidoğlu markasını başarıya ulaştıran Mehmet Göksu geçtiğimiz günlerde isim benzerliği mağduru oldu.

İsim benzerliği mağduru oldu

Tatlı sektörünün en duygusal firmalarından biri olan Seyidoğlu’nun isim benzerliği yüzünden başına gelmeyen kalmadı.

Seyidoğlu Necati Göksu tarafından kuruldu. Oğlu Mehmet Göksu şirketi farklı bir boyuta taşıdı. Çünkü baba Necati Göksu oğlunu Seyidoğlu Gıda’yı farklı bir boyuta taşısın diye tezgâhtan, pazarlamaya her alanda işin içinde eğitti.

Mehmet Göksu, 2001 yılına kadar Seyidoğlu Gıda da babası Necati Göksu’yla birlikte çalıştı. Şimdi Seyidoğlu markasını geliştirme adına inovatif fikirlerle yoluna devam ediyor. 2001 yılında Genel Müdür koltuğuna oturduğundan bu yana ürün çeşidini 100’den 350’ye çıkardı. Mehmet Göksu, mağazalaşma ve yeni markalar yaratma noktasında ciddi yatırımlar yaptı. Bütün bu çalışmaları yaparken kadın çalışanlara en çok değer veren kurumlardan biri oldu. Ve geçtiğimiz günlerde trafikte hamile bir kadına saldıran kişilerin firmasının isim benzerliğinden dolayı büyük üzüntü duydu ve şu açıklamayı yaptı:

- Haberlere konu olan darp olayında ismi geçen şahıslarının Seyidoğlu Gıda firmasıyla hiçbir bağlantısı olmadığı gibi tamamen birbirinden bağımsız farklı kuruluşlardır. Seyidoğlu gibi ülkesinin geleceğine yatırım yapan 65 yıllık saygın bir marka ile şehir magandalarını bir tutmak asla mümkün değildir. Kamuoyunda isim benzerliği nedeniyle yaşanan bu üzücü durum hepimizi derinden yaralamıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test