Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla adaları dokuzdu, kaldı yedi!..

13.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urla adalarından ikisi yarım ada olmuş. Karantina'ya yol çok eskiden yapılmış. Yolluca'ya hâlâ dizlerine kadar ıslanarak yürüdüklerini hatırlayanlar var. 1980'lerde Deniz Kuvvetleri oraya da yol yapmış. Kaldı yedi ada, adacık.

7 Ada /Adacık: Yassıca, Koyunlu Adanın hemen Urla tarafında Pırnallı, (Pınarlı, Pırnarlı) az batısında Akça - Çiçek Adası, hemen Çeşmealtı'na doğru İncirli Ada ki, inciri yok, tavşanı var, eşekleri oraya yüzdürürlermiş eskiden. Önünde Arap kayalıklarından Hekim Adası ve Uzunada gözükür. Yılan ise saklanmış.

"Ada" demek için gemiden iri olması beklenir neredeyse.  Çiçek - Akça ada, Pırnallı, İncirli Ada daha ziyade adacık. Hekim Adası ve Uzunada iskanı kolay adalar. Silahlı Kuvvetler şu an sahip oralara.

Pırnarlı Ada, ismini pırnar çalılıklarından almış. "Pırnal" da denir. Bazılarına göre bir kuyusu varmış. "Pınarlı" olmalıymış.  Urla İskele'deki balıkçılar ve Çeşmealtı'ndaki balıkçılar bile farklı isimlerle anıyorlar. Pırnal veya Pırnar ayni şey, palamutları olan meşenin atası, nasıl eskiden toprak veya torpak deniliyor idiyse. Nasıl hâlâ selvi veya servi deniliyor ise. Lisanın evrilmesinden bir örnek. Pınar falan yok, eskiden bir kuyu varmış. İskeleliler "Pırnallı" diyorlar. Esasen eski Urlalılar babalarından duyduklarını anlatırken veya anlatmaz iken, muhtemelen bir denizci subay kahvede oturup biraz dinledikten sonra Akça Ada ve İncirli Ada isimlerini yakıştırıvermiş.  Bir varmış bir yokmuş. Bu kadar haritaya girdikten sonra böyle de kalır herhalde.

Çiçek Adası veya Akça Ada da küçük, İncirli Ada da. Yani bu dördü bir transatlantik veya Kuşadası'na İzmir'e yanaşan turist yolcu gemisinden küçük adacıklar.  Eşekleri, koyunları eskiden sakin havada lider hayvanı kayığa bağlayarak yüzdürürlermiş. Sürü kayığın peşinden yüzer, adaya çıkarmış.

Balıkçılar sabah ağ attıktan sonra adalara çıkar rahatça on - yirmi tavşan vurup dönerlermiş geçen yüzyılda.

Mehmet Emeç, hem Yolluca'ya yürüdüğünü, hem de balıkçıların tekne dolusu tavşan avı ile döndüklerini hatırlıyor. Hayvanların yüzerek adalara çıkarılıp, orada bırakıldıklarını da.

Şimdi naçizane fikrim açık arttırma ile bu adacıkları 30 kırk yıllık kiralamak. Arap kayalığına bile bir taş kulübe yapmak isteyen çıkar, karaya 0.85 mil.  Veyahut tartışıp, fikirleşip olduğu gibi kalmalarına karar verelim ama en azından isimlerini bilelim. En azından "İncirli" Adaya 3 incir ağacı dikelim. Çeşmealtılı gençler bu görev sizin!

İncirli Ada ise karaya 0.7 mil uzaklıkta! Bu adacıklar esasen turistik birer servet, kullanmasını bilene. İsimlerini bu yıl Urlalılar olarak belleyelim, seneye inşallah bir şeyler ekeriz. Yoksa 30-40 yıl daha kolayca geçiverir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Yazarlar
Website Security Test