Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Denizler hakimi'' Türk ne hâlde?!.

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hey gidi hey, bir zamanlar "Cebelitarık Boğazından, Hindistan Kıyılarına kadar "bayrak gezdiren" Osmanlı'nın bir torunu olarak, mail kutuma gelen bir "resimli haberi" okurken, yüreğim sızladı, gözlerim nemlendi. Gönderen, Çeşme Aktüel Dergisi sahibi Fulya Omaç'tı; yüzlerce teşekkür!..

Haber, "Türkiye ve Yunanistan 'anakaralarını' denizden bağlayacak olan Çeşme - Lavrion limanları arasında işletmeye açılan feribot seferlerinin 'ilkini ve iki limanda yapılan törenleri' anlatıyordu!..

Bugüne kadar "bu bağ, ya adalar üzerinden ya da 'yabancı bandralı kruvaziyer gemileri tarafından"  kuruluyordu!..

Böylece İzmir - Atina "doğrudan" bağlanıyor; yolcular, turistler, otomobiller gidip gelirken, "yerli ve milli Türk firması" Ege Deniz Yolları (Aegean Sea Ways) Gemi İşletmeciliği tarafından Ukrayna'dan kiralanan Kaunas adlı feribot, iki ülkenin anakaraları arasındaki mesafeyi "denizden" 7 saat gibi bir süreye düşürürken, Yunanistan üzerinden tüm Balkan ve Avrupa ülkeleri ihracat ve ithalatında da "nakliye süresini de yarıya indirecekti.

Haftada 3 sefer yapacak 8 katlı 25 bin grostonluk feribot, 360 yolcu, 500 otomobil ve/veya 90 TIR kapasiteli. 70 kamarası,  restoranı kafeteryaları, çocuk oyun salonları, freeshop mağazası, saunası ve güvertede güneşlenme imkanları var. Bilet fiyatları 55 avrodan başlıyor, Türkiye acenteliğini Asaf Denizcilik, Yunanistan acenteliğini Stefmar Acentesi yapıyor. Buraya kadar "normal bir haberi" özetledim. Peki, "gözlerimi nemlendiren tarafı" nerede, bu haberin? İşte o geliyor, şimdi. "ilk sefer" töreninde konuşan Ege Denizyolları Gemi İşletmeciliği'nin sahibi Bülent İpek, bakın "acı gerçeği" nasıl anlatmış: "Bizler Piri Reis'in, Barbaros Hayrettin'in torunlarıyız. Ama üzülerek ifade etmeliyim ki bundan ciddi anlamda rahatsızlık duyuyorum ve sizinle de paylaşmak istiyorum. Komşumuz Yunanistan toplam nüfusu 12 milyon olan bir ülke ama 10 bin grostonun üzerinde Yunan bayraklı 100'lerce gemiye sahipler.

Ona ek olarak keza yine sahibi Yunanlı olan ve serbest bayraklı 100'lerce gemileri var. 80 milyon nüfuslu ve hedefleri çok büyük olan ülkemizin uzun yol yolcu gemisi sayısı sadece 3'tü. Ankara, Samsun ve İstanbul adlı gemilerle bu deniz yolculuğu maceramız 1986 yılında başladı. Dönemin Başbakanı Sayın Turgut Özal'a barter teklif eden Polonya devletinden alınan bu 3 gemi ile Türk Denizcilik İşletmeleri kurularak faaliyete başlandı.

Sonra o 3 gemi de uluslararası sularda işletilemeden bir tanesi donanmaya verildi, bir tanesi eğitim ve araştırma gemisi olarak Piri Reis Üniversitesi'ne tahsis edildi. Üçüncüsü de önce Hindistan'a kiralandı, şimdi de Sudan'a kiralanmak üzere hazırlandı ama o da olmadı. Yani dünya denizciliğine damga vurmuş Osmanlı'nın torunları olarak, Yunanistan'ın yanı başında, özellikle yolcu gemiciliği ve denizcilikte bu kadar geri kalmış olmak gerçekten çok mahcubiyet verici. Düşününüz böylesi büyük kapasiteli bir ülkede, 2023'e yürüyen bir ülkede bir tane Türk bayraklı kruvaziyer gemimiz yok. Oysa geçen yıl Türk vatandaşlarından toplam 65 bin kişi çeşitli ülkelerin kruvaziyer gemileriyle seyahat etme imkanı buldular. Bugün sadece ETS şirketimiz, ki bu noktada gururumuz diyebilirim, sadece vizesiz Yunan adaları turunu yapabiliyor. Ama bildiğimiz o çok katlı, içinde her türlü fasilitesi, turistik hizmetlerin sunulduğu kruvaziyer gemimiz yok. Oysa Antalya'da yüzlerce 5 yıldızlı otelimiz var. Muhteşem bir turizm işgücü kapasitemiz var, ama bir tane bile gemimiz yok."

Söyleyin sevgili okurlarım, Yüreğim "sızlamakta", Gözlerim "nemlenmekte" ve de Öcal Uluç "yazmakta" haksız mı?..

 

"Edepli" Bülent Bey'e mesaj!..

Türk Dil Kurumu Sözlükleri der ki; "EDEP; Arapça - İsim / Toplum töresine uygun davranma - İyi ahlak, incelik, terbiye. EDEPLİ: Sıfat / Uslu, ince, iyi ahlaklı, terbiyeli, Arapça; müeddep. - Zarf / Ahlaka uygun bir şekilde.

EDEPSİZ: Sıfat / Utanılacak işleri sıkılmadan yapan, utanmaz, sıkılmaz, terbiyesiz (kimse).

Hayatında, "kendini bildi bileli", bugüne kadar hiç kimsenin "Edepsiz" sözüne muhatap olmamış Öcal Uluç olarak, bir TC vatandaşı olarak, bir "gazeteci" olarak, "Siz kim oluyorsunuz da bizim özelimize karışıyorsunuz, edepsizler" açıklamanızı da "TV'lerde dinledikten, gazetelerde okuduktan" sonra, işte "özelinizi(!)" eleştiriyorum, yorumluyorum!..

Evet, "daha ilk toplantınızı yapmadan", 13.000 liralık maaşınızın "5000 Tl arttırılmasını" eleştiriyorum; "Olmaz" diyorum, "Olmamalıydı" diyorum. Zam furyası içinde memur ve emekli maaşlarına, "sanki altın tartar gibi yüzdelikler bile inceden inceleye hesaplanarak" yapılan zamlar "5 bilmem kaçta, 6 bilmem kaçta" kalırken, "sizlere, yüzde 38.461'lik zam yapılmasını" mantık dışı buluyorum. "Vergi veren milyonlarca TC vatandaşının haklarını korumakla görevli olan 'Dördüncü Güç'ün, gazeteciliğin bir mensubu" olarak soruyorum; "Elinizi vicdanınıza koyun", Türkiye'nin ekonomisinin ve Türk insanının çok büyük çoğunluğunun durumu ortada iken, o zammı hak ediyor musunuz?..

Hazreti  Peygamberimiz "Komşusu açken tok yatan kimse mü'min değildir - (Hâkim, II, 15/2166a)" demişken ve Türkiye'de açlık sınırının altında "milyonlarca insan, işsiz yaşarken", o paraları nasıl harcayacaksınız?..

Bu millet, bu ülke yıllar yılı sizi "en yüce makamlara getirdi"; köşklerde yaşattı, altınıza arabalar, cebinize "en yüksek maaşlar ve sonunda da en yüksek emekli maaşları" verdi, şoförler verdi, korumalar verdi, makam odaları verdi, sekreterler, özel kalem müdürleri verdi, altınıza uçaklar verdi, helikopterler verdi,  telefonlarınızdan, okuduğunuz gazetelere kadar çok şeyinizin parasını verdi, misafirlerinize ikram ettiğiniz çayların, kahvelerin parasını bile ödedi; şimdi de "Yüksek İstişare Kurulu üyeleri" olarak bu imkanların çoğuna yeniden "kavuşacaksınız."

Bu imkanların maliyetini de hesaba katarsak maaşlarınız kim bilir kaç liraya ulaşacaktır? Memur, emekli "bu zam furyası içinde yüzde 5 bilmem kaçlık, 6 bilmem kaçlık 'TÜİK Zamları' alırken" neyin nesi oluyor, "ilk toplantı bile yapılmadan" yüzde 38.461 zam?..

Üstelik "Kim karışır, özelimizdir" diyorsunuz, iyi ki orta öğretimde okumuyorsunuz, Sosyal bilimlerden, yurttaşlık bilgisinden geçer not alamaz, ikmale kalırdınız!..

Dahası da var; "bu rakamları kimler açıkladı"; o açıklayanlara "madem o maaş rakamları özelinizdi", neden sormuyorsunuz; "Özelimizi nasıl açıklarsınız?" diye...

Yoksa "onlardan" korkuyor, öfkenizi "Edepsizler" diyerek, "haklı olarak hesap soran" bizlerden, binlerden, milyonlardan, on milyonlardan mı çıkarıyorsunuz?..

Yukarıda "EDEB'i, EDEPLİ'yi, EDEPSİZ'i" TDK Sözlüklerindeki anlamlarıyla yazdım!..

Kararı okuyucularım versin; "Edepsiz" Öcal mı, yoksa "Edepli" Bülent Bey mi haklı?..

 

Okuyucu Soruları

Edep ve çelişki!..

Bir okuyucum soruyor; "Bülent Arınç zihniyetindeki onca, gazeteci,  düşünür, yazar, gazetelerde, TV'lerde  'bu ülkeyi kurtaran' Atatürk'lerin, İnönü'lerin maaşlarından, miraslarına kadar her türlü konuyu didik didik eder, hatta bazıları yalanlara, iftiralara başvururlar, kitaplar bile yazarlar. Onları "Gerçekleri ortaya çıkarıyorlar, doğruyu yapıyorlar" diyecek, teşvik edenler, "konu kendilerine gelince", bu defa "Özel hayat gizlidir" beylik lafının arkasına saklanmaya çalışırlar; bu "çelişki" değil midir?..

CEVABIMDIR; Bu çelişkiye "çelişki" demek, çok hafif kalır; "Edep yahu" diyerek susuyorum!..

 

Sözün Özü

"Yuhalayın" işareti veriliyor, hep beraber yuhalıyoruz, aradan hafta geçmiyor, "Alkışlayın" deniyor, hep beraber alkışlıyoruz. Kaç yıldır "böyle geçiyor" hayatımız. Durmadan ve sık sık "yuhaladığımız, sonra alkışladığımız" Trump, haksız mı; "Bizleri Hollywood setindeki insanlara benzetmekte?.."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci Yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündeminde olan olaylar ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test