Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Geçici iyimserlik rehavete yol açmamalıdır

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalarda uzun zamandır tanık olmadığımız bir iyimserlik sürmektedir. Türk Lirası dolara karşı değer kazanmaktadır, Borsa yükselmektedir, Ülkemizin 5 yıllık kredi iflas takası (CDS)primi düşmektedir, iki yıllık gösterge tahvil faizi gerilemektedir. Bütün bu iyileşmeler de, ABD ile olan S-400 hava savunma sistemi anlaşmazlığının yaptırımlara yol açmayacağı beklentisine bağlanmaktadır. Bütün bunlara, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yaygın hale gelmeyeceği, FED’in faiz arttırmayacağının hatta indirebileceğinin anlaşılması veya beklentisi, parasal genişlemenin süreceği ve bunun gelişmekte olan ülkelerin yararına olacağı gibi tahminler eklenince iyimserlik te artmaktadır. Türkiye de bir de seçimlerin geride kaldığı, cari fazla verme aşamasına gelindiği, faizlerin gerilemeye başladığı hususları da iyimserliğe ek katkıda bulunmaktadır.

İyimserliğin gerçeğe dönüşmesi herkesin beklentisi ve umududur. Ancak bu tür değerlendirmelerde iki unsur çok önemlidir. Birincisi uluslar arası ilişkilerde söylenenlerle yapılanlar arasında her zaman fark olabileceğidir. Her ülke bir şey verirken karşılığında bir şey isteyecek yani olaya bir paket olarak bakacaktır. İkincisi de, yönetimimizin bu iç ve dış gelişmelerden ne ölçüde yararlanabileceğidir.

S-400 konusunda Başkan tek yetkili değildir. Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını isteyen asıl merci Kongre ve Pentagondur. ABD Başkanı’nın ülkemize umut verirken Kongre’nin görüşünü de yansıtıp yansıtmadığını bilmiyoruz. Yansıtmıyorsa, Başkan Trump’ın uygulanabilecek yaptırımlardan en hafiflerini seçmesi beklenecektir. Başkan’ın ‘ABD’ne düşman ülkelere uygulanacak yaptırımlara ilişkin kanunu (CAATSA) kaldırma yetkisi yoktur.

ABD ile ilişkilerde bir başka sorun kuzey Suriye’deki durumdur. Başkan Trump açıkça bu bölgeye yerleşmekte olan terörist gruplardan dost olarak söz etmekte ve Türkiye’nin bu bölgelere müdahalesini istememektedir. Bu ülkemiz için yaşamsal bir sorundur.

Dış sorunlarımız bunlarla da bitmemektedir. Rusya, İran ve Türkiye arasında Soçi’de varılan mutabakat gereği çatışmazlık bölgesi haline getirilen Idlib’te çatışmalar sürmekte, bölgeye Rusya destekli Suriye rejim güçleri saldırmakta ve zaman zaman ülkemiz şehit vermektedir.

Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama yetkisi tartışılmakta ve ülkemiz bu faaliyetlerin, haksız olarak, dışında tutulmaya çalışılmaktadır. Sorunun giderek ağırlaşacağı tahmin edilmektedir. Bütün bunlara son günlerde bir de Libya ile ilişkilerde ortaya çıkan problemler eklenmiştir.

Hep söylediğimiz gibi, zamanımızda dış politika ile dış ekonomik ilişkiler arasındaki bağ güçlenmektedir. Bu iki politikayı bir bütünlük içinde götürmek çok önemlidir.

Uluslararası olumlu gelişmelerden ciddi paylar alabilmek için kendi iç ekonomimizi normalleştirme ihtiyacı vardır. Geçici nitelikteki iyileşmeler yeterli değildir.

Bu yıl için hedeflenen bütçe açığı 80,6 milyar TL.dir. Bunun 66,5 milyar TL.lik bölümüne ilk 5 ayda ulaşılmıştır. Açığın hedefi aşmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Açık, anlaşıldığı kadarıyla, vergi artışları ve zamlarla kapatılmaya çalışılacaktır. Bu durum iç talebin daha da azalmasına ve büyümeye olumsuz katkıda bulunmasına yol açacaktır. Kamu harcamalarında önceliklerin doğru tespitinde yarar vardır. Yatırımlarda üretim ve ihracata yönelik olanlara öncelik tanınmalıdır. Cari açığın fazla vermesi ancak ekonominin büyüyor olması halinde sevindiricidir. Aksi halde sonuç işsizliktir.

Yönetimimizin, başta hukuk olmak üzere yapısal reformları bir an önce devreye sokması, siyasal ve ekonomik istikrarı, uygun yatırım ortamını sağlaması kaçınılmazdır.

Yapısal reformların yapılması için önümüzde seçimsiz bir 4 yıl olduğu doğrudur ama şartların hızla değişmesi de mümkündür. Türkiye’de bu tür gelişmeler görülmemiş de değildir. Bu konu daha şimdiden tartışılmaya başlanılmıştır. Erken seçimi gereksiz kılacak ana unsur, ekonominin büyümesi, halkın refah seviyesinin yükseltilmesi ve gelir dağılımında adaletin sağlanmasıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test