Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nazar değmesin

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son yazımın başlığında ‘piyasalarda yeni dönem’ demiştim; bu süreçte borsa İstanbul 100 endeksi hızlı bir ivme yakalayarak, 83.000 seviyesinden 100,000 sınırının üstüne hareketlendi. Dolar 6,15 seviyesinden 5,60 seviyesine doğru hızla geri çekildi. Yılın popüler yatırım aracı altın ise gramı 266 TL’den 250 TL’ye kadar geriledi. Tahvil faizlerimiz ise dolardaki gerilemeye karşın düşük enflasyon beklentisiyle %26 sınırından dönerek 18,65 kadar geriledi.

Haziran ayı enflasyon rakamları geldiğinde, piyasa beklentilerinin boş bir beklenti olmadığı, yaz aylarıyla birlikte döviz girişinin hızlandığı ve enflasyonun gerilemeye başladığı net bir şekilde ortaya çıktı.

Cari açıkta gerileme, tüketici güvenindeki artış, kamu borçlanma kabiliyeti gibi tüm gelişmeler önümüzdeki dönemde büyük bir yol kazası olmazsa işlerin yavaş yavaş da olsa yoluna girmeye başladığının işaretlerini bize vermektedir.

G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ABD başkanı Trump’un görüşmesinden çıkan olumlu hava S-400’lerle ilgili kaygılarımızı büyük çapta gidermiş oldu. Her ne kadar çatlak seslerin çıkmaya devam edeceği görülse de şimdilik kriz küllenmiştir.

Global piyasalar, G-20 zirvesinden ticaret savaşlarının sona ereceğine dair bir sinyal alamasalar da görüşmelerin süreceği beklentisiyle avunmaya razı oldular.

Ayrıca büyük çoğunluk, ABD merkez bankası Fed’den gelecek faiz indirimi ve doların gelişmekte olan para birimlerine karşı değer kaybetmesine ve ucuzlayan faiz oranlarıyla hisse senedi borsalarının bayram havasına girmesini beklemektedir.

Genellikle herkesin beklediği, beklediği zamanda gerçekleşmeyen piyasalarda temkinli iyimserliğimiz sürmektedir. Yaklaşık bir buçuk yıldır çeşitli baskılar altında kıvranan borsa İstanbul’da yükseliş pastasında yerini almak için sırasını bekliyor.

Haziran enflasyonu aylık bazda %0,03 yıllık olarak da 2018 Temmuz’dan bu yana ilk defa %15,72 seviyesine düşerek en düşük enflasyon rakamına ulaşmış oldu. Artık, merkez bankasının ilk toplantıda faiz indirimine gideceği, kesine yakın bir beklentidir.

TL’de faiz indirimi, konjontürel olarak da çok müsait bir zamanda yapılması, başta reel ekonomi olmak üzere, bankalar ve konut sektörü gibi pek çok alanda rahatlatıcı etki yaratacaktır.

Döviz tarafında ise, faizdeki düşüş, doları destekleyecek ancak Büyük sorunla karşılaşmazsak yılsonuna kadar büyük bir atak yapmayacaktır.

Dolar da önemli destek olarak 5,55 görülmektedir kırılması halinde 5,25 ve 4,96 destekleri mevcut. Euro’da ise önemli desteği 6,31 seviyesidir, kırılması halinde 6,00 ve 5,70 destekleri bulunmaktadır.

Döviz satmayı düşünenler içinde tepki hareketlerinde Dolarda 5,74-5,78 direçlerini, Euro da ise 6,48 -6,52 direçleri takip edilebilir.

Hisse yatırımcıları ise ellerindeki hisseler için sabırlı olmalarını, yeni alacaklar ise yükselişin heyecanına kapılmadan düzeltme noktalarından parçalı alımlar öneririm.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test