Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güzel sanatlara tecavüz

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hafta başında, İzmir’de Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) öğrencilerinin yetkililere tepkisi yurt çapında yankı buldu. Mezuniyet töreninde öğrenciler, konuşma yapmak için kürsüye gelen Dekana arkalarını dönerek yetkililerin güzel sanatlar eğitimine yaptıkları saygısızlığı protesto ettiler. Ne istiyordu gençlerimiz? Çağrılarına bir göz atalım:

“Yarım yüzyıla yakın süredir Türkiye’nin ve İzmir’in kültür-sanat yaşamına büyük katkıları olan okulumuz Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, yıllar önce Alsancak’tan Narlıdere’ye taşınmıştı. Şimdi de Narlıdere’de kök salmış geleneğinden koparılarak sanat eğitiminin imkânsız olduğu, rektörlük için tasarlanmış bir binaya taşınması isteniyor. Bu düşünce, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ölüm fermanından başka bir şey olamaz.”
Oysa, İzmir GSF ülkemiz için adeta bir sanatçı fabrikası oldu. Filmlerde, tiyatrolarda, televizyonlarda gerek yönetmen gerekse oyuncu olarak beğeni ile izlediğimiz birçok sanatçı, GSF kaynaklıdır. Bölüm zenginliği bakımından da Türkiye’de 1 numaradır: Sahne Sanatları, Sinema-TV, Müzikoloji, Tekstil tasarımı, Resim, Heykel, Grafik tasarım, Seramik-Cam, Fotoğraf ve geleneksel el sanatları, hangi kentte var?
GSF’deki eğitimciler de dünya ve ülke çapında isimlerdir: Suat Taşer, Özdemir Nutku, Murat Tuncay, Semih Çelenk, Hülya Nutku, sahne sanatlarında… Rahmetli Alim Şerif Onaran, Oğuz Adanır, Oğuz Makal, Ragıp Taranç sinema-tv dalında… Müzikoloji dalında Gültekin Oransay, Berrak Taranç, heykelde rahmetli Cengiz Çekül, resimde Halil Akdeniz, rahmetli Cuma Ocaklı… Kurucu Dekan Doğan Tuna… Say say bitmez… İsimlerini veremediğim diğer saygıdeğer hocalarım kusuruma bakmasın…

Güzel sanatlar nefreti
Siyasi iktidarlar, elden çıkarmak istedikleri değerleri yıkmak için “riskli yapı” kavramını kullanmaya başladı. İstanbul’da Taksim Meydanındaki Atatürk Kültür Merkezi böyle yıkıldı. Meydanın bir ucundaki cami inşaatı tamamlanıyor ama yeni Kültür Merkezinden eser yok! İzmir’de de Alsancak Stadı benzer gerekçeyle yıkılmadı mı? Kaç yıl geçti, İzmir’den küçük illerde daha büyük statlar tamamlandı. Alsancak stadı kör topal ilerliyor. Aziz Kocaoğlu’nun Bornova’da yaptırdığı stat olmasa, Göztepe Süper lige çıkamazdı.
Koalisyon hükümetleri zamanında da, Kültür Bakanı İstemihan Talay, Konak’taki Resim Heykel Müzesi”ni yıkıp, yerine 8 katlı bir rant binası yapmak istedi. 9 Eylül Üniversitesinden ve Bayındırlık Müdürlüğünden alınan uyduruk bir raporla 2 katlı binadaki tüm eserler boşaltıldı. Zamanın Müze Müdiresi Faden Kudsioğlu’nun çabaları, benim bir raporla duruma müdahale edip İTÜ’den deprem uzmanı profesörleri (Sayın Zekai Celep ile Nahit Kumbasar) çağırmam sonucu bina yıkımdan kurtuldu. Yanı başında, yine Muhlis hocanın tasarımı olan kocaman Kültür Merkezinden söz etmeyip yalnızca 2 katlı binanın hedef tahtasına konması, kendi başına kötü niyetin bir göstergesi idi.

Soyer destek için hazır
Şimdi de, Teknik Meslek Odaları ve kamuoyu ile paylaşılmayan bir rapor bahane edilerek Narlıdere’deki konservatuvar ve GSF binaları yıkılmak isteniyor. 2003 İzmir depreminden sonra, konservatuarın binasını incelemiş, ciddi bir durum görmediğimi, güçlendirme ile zayıflıkların giderilebileceğini belirtmiştim. Kentin en iyi tiyatro yapısı olan Özdemir Nutku sahnesi ise 2004’de tamamlanmış çok yeni bir yapı. Temeldeki “termal suların olumsuz etkilerinden” söz ediyormuş rapor. Böyle bir durum varsa, GSF’ye komşu onca hastane binasında risk ne olacak? Onu da incelediler mi acaba? İş nereye gidiyor, görüyorsunuz!
Velev ki tehlikeli bir durum var. Zemin iyileştirmeleri de içeren güçlendirme planı yapılır, parça parça uygulanır. Böylece bu değerli öğrenim yuvası rahatsız edilmemiş olur. PTT, SGK, Valilik vb. kamu yapılarında böyle yapılmadı mı? İBB Başkanı Tunç Soyer, AKP eski Milletvekili Rektör Nüket Hotar’a bir mektup göndererek “GSF binasını depreme karşı sağlamlaştırmak için her türlü desteğe hazır” olduklarını dile getirdi. Bu güzel çağrının olumlu karşılanmasından mutlu olduk. Düşünsenize: Konservatuarın 10’u aşkın sessiz odası nerede oluşturulacak? Seramik fırınları, heykel atölyeleri, el sanatları için dokuma tezgahları, Tınaztepe’de Rektörlük için yapılan binaya sığabilir mi? Ya güzelim tiyatro salonu?
Şerif Remzi Regent ailesi tarafından devlete “güzel sanatlar eğitimi” yapılması koşuluyla bağışlanan Narlıdere yerleşkesi için bir plan yapılmalı, binalar, eğitim sürdürülebilecek şekilde bölüm bölüm güçlendirilmelidir. Yeni teknikler kullanarak mümkündür bu. Resim, geleneksel el sanatları, tekstil tasarımı gibi bölümler de, Kemeraltı’ndaki uygun yapılara taşınabilir. Öğrenci pankartlarında yazdığı gibi “mesele bina değil eğitim”!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

HAYATİ ÖZCAN

09.07.2019 - 16:39
Yaklaşım çok güzel.mimarlar ve diger kitle örgütleri bu derinlikle koyamadıkları için haber yapmdım.şimdi geç oldu
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test