Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Artık geleceğe bakmalıyız

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genel seçim niteliği kazandırılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sona ermiş ve sonuçlar, ülkemizin geleceği için yeni bakış açıları gerektiren önlemler alınması gereğini ortaya koymuştur.

İnsan yaşamında ekonomik refahın önemi bir kez daha kanıtlanmıştır. İnsanlar barınma, beslenme ve üreme gibi temel ihtiyaçların karşılanmasına her türlü önceliği vermektedirler. Yoksulluğun, işsizliğin, satın alma gücü eksikliklerinin hüküm sürdüğü ülkelerde bunlara bir de gelir dağılımında adaletsizlikler eklendiğinde huzursuzluklar ve sosyal sorunlar sıkça görünmektedir.

İstanbul Büyükşehir seçim sonuçlarına da, seçimin yenilenmesine ilişkin gerekçelerin hukukiliği ve haklılığı yolundaki tartışmalar yanında ekonomik sıkıntıların büyük ölçüde etkili olduğu anlaşılmaktadır. Seçim sonuçları ile birlikte sorunun hukuki ve siyasi yanı çözülmüştür. Şimdi artık sıra ekonomik ve ekonomiyi etkileyecek asıl bölüme gelmiştir.

Aslına bakarsanız, ekonomide yapısal reformların yapılması için iç ve dış şartlar da son dönemler ile mukayese edildiğinde nispeten uygun görülmektedir.

Enflasyon ve faizler yine yüksektir ama düşüş eğilimine girmişlerdir. Büyümeden kısıntı yapma karşılığı olsa da cari açık kontrol edilebilecek seviyededir, kurlar da yükseliş eski hızında değildir, İhracat artış göstermekte, turizm gelirleri artmaktadır. Ancak işsizlik ve bütçe açıkları giderek büyümektedir. Doğrudan yabancı yatırım girişlerinde azalma vardır.

Dış sermaye piyasalarındaki gelişmeler bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin lehinedir. Dış kaynak bol ve faizler düşüktür. FED’in açıklamaları göz önünde tutulduğunda faizlerin daha da gerilemesi bile mümkündür.  Aynı durum Avrupa Merkez Bankası için de söz konusudur. Faiz hadleri sıfır civarındadır.  Parasal genişleme politikasının daha bir süre devam edeceği anlaşılmaktadır. Bu şartlardan yararlanılmalıdır.

Zaten geç kalmış ekonomik reformların tamamlanmasına başlanılmalıdır. Ekonomik kurumların yapısı değiştirilmeli, güçlendirilmeleri ve liyakat sisteminin atamalarda hakim olması esas alınmalıdır. Ekonomi, siyasi gelişmelerin dışında tutulmalıdır. İstikrar ve öngörülebilirlik ortamı sağlanmalıdır. Kamu yatırımlarında öncelikler iyi belirlenmeli, reel sektör yatırımlarına ayrıcalık tanınmalıdır.

Türk ekonomisi büyümek zorundadır. Bunun için de dış finansman kaynaklarına, dış yatırımlara ve özellikle doğrudan yabancı yatırımlara muhtaçtır. Bu tür kaynakların yurda girişlerinin arttırılması için öncelikle evrensel nitelikte yargı bağımsızlığına ve hukuk reformuna ihtiyaç vardır. Böyle bir reform paketinin açıklandığı bilinmektedir ancak esas olan uygulamadır. İstanbul seçimleri sonuçları, Türkiye’deki demokrasi anlayışı için olumlu bir gösterge olarak algılanmıştır.

Türkiye’nin dış siyasi ilişkileri yanında dış ekonomik ilişkilerine de farklı bir bakış açısı getirilmelidir. Bu iki politika son zamanlarda birlikte hareket etmekte ve birbirlerini etkilemektedir. Ülkenin önünde, ekonomimizi çok yakından etkileyebilecek bir S-400 hava savunma sistemi alımı sorunu vardır. ABD ile ilişkilerimizde bir tıkanıklık söz konusudur. AB ile olan ilişkiler olması gereken düzeyde değildir.

Suriye’deki gerilimin sonuçlarını ve ekonomimize etkilerini bu günden kestirmek mümkün değildir. Dış ilişkilerimizde esas olan ülkemizin uzun vadeli çıkarlarıdır.

Türkiye’nin önünde ki 4 yıllık takvimde seçim yoktur.  Anlaşıldığı kadarıyla bu süre bitmeden erken seçime gidilmesini isteyen de yoktur. Ancak, erken seçim olmaması için, bu sürenin çok iyi kullanılması, ekonomik ve hukuki reformlara yönelik ciddi adımların atılması, iç ve dış piyasaların ve özellikle de toplumun geleceğe umutla bakmasının sağlanması gerekir. Aksi takdirde yeniden seçim arayışlarının ortaya çıkması her zaman mümkündür.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Yazarlar
Website Security Test