Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul dersi

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önce altını kalınca çizelim; 23 Haziran İstanbul seçimi, sonuçları ve etkileşimleriyle, hiç kuşkusuz, siyasal tarihimize önemli bir dönüm noktası olarak geçecektir. Bu seçim süreci, hemen her aşamasında, pek çok dersle doludur. Tüm siyasal çevrelerin, İstanbul seçimi üstüne kafa yorması, çok yönlü irdelemesi ve buradan dersler, sonuçlar çıkarması gerekiyor. Tabii en başta da siyasal iktidarın…

 

Bu seçim unutulmaz, unutturulamaz

Biz bu köşede yer alan 25 Mayıs tarihli yazımızda; 23 Haziran seçimini ‘vicdanların seçimi’ olarak nitelendirmiş ve şöyle demiştik: “31 Mart’ta İstanbul’da başkanlık seçimini, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazanması, iktidar çevreleri için tam anlamıyla bir sürpriz ve şok olmuştur. Doğrusu iktidar bloku İstanbul’da böylesi bir sonucu beklemiyordu. Aslında ilk bakışta, akılcı davranıp, sonucu kabullenerek yumuşak bir geçişle bu güçlü salvoyu savuşturmaya çalışacakları gibi bir izlenim verseler de, sonuçta, ‘ya hep ya hiç’ diyerek el yükselttiler. İstanbul’u yeniden sandığa sürerek, kendileri için daha önemli sonuçlara yol açabilecek bir sürece yöneldiler. Böylece 23 Haziran seçimini, kendileri için bir kaygan zemin haline getirdiler.”

Nitekim gerçekten de öyle oldu. İstanbul seçimi, önümüzdeki süreçte kendileri için daha büyük ve önemli sonuçlara yol açabilecek bir konuma geldi. Bu seçim, aynı zamanda, YSK tarafından verilen, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının elinden alınarak, seçimin tekrarlanması yolundaki 6 Mayıs kararının da, halk nezdinde oylanması oldu. Halk bu kararı onaylamadı. Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiğini düşündü ve ona hakkını, mazbatasını iade etti. Hem de çok daha büyük bir oy gücü vererek…

İstanbullu seçmen, ülkenin büyük çoğunluğunun duygularına ve düşüncelerine adeta tercüman oldu. Kullandığı oyla, yaptığı tercihle, iktidara iyi bir ders verdi. Ekrem İmamoğlu’na yönelik saldırıları, algı oyunlarını da boşa çıkardı. Hazırlanan seçim tuzakları ters tepti. Muhalefetin gücü ve Ekrem İmamoğlu’nun oyları daha da arttı.

 

İktidarın bütün tezleri çöktü

23 Haziran seçiminde, iktidar partisi ve cumhur ittifakı, izlediği seçim stratejisiyle, seçim  adeta nelerin yapılmaması gerektiğini göstermek ister gibiydi… Öyle ki, sürekli ‘zig zaglar’ çizdiler ve ‘gel gitler’ yaşadılar, politika ve söylem değiştirdiler. Kendi seçmenlerinin kafasını bile yine kendileri karıştırdılar.

Böyle yaptıkları için de, yalnızca İstanbul seçimini yitirmekle kalmadılar, inanırlılıklarını ve güvenilirliklerini de tümden yitirdiler. Bizce bu durum, İstanbul’un kaybedilmesinin de ötesinde, önümüzdeki dönemde kendileri için çok daha ağır ve önemli sonuçlara yol açacak.

Böylece, 31 Mart ve 23 Haziran seçim süreçlerinde, iktidarın ve onun küçük ortağının tüm tezleri çökmüş oldu. Daha doğrusu, kendi tezlerini yine kendileri, kendi tutumlarıyla çökerttiler. Bu durumun yaratacağı sarsıntıları ve artçı dalgaları, önümüzdeki dönemde daha çok göreceğiz.

 

Türkiye önemli siyasal gelişmelere gebedir

23 Haziran öncesinde, seçimle ilgili analizlerimizde, “23 Haziran İstanbul seçimi, önemli siyasal gelişmelere yol açacak” öngörüsünde bulunmuştuk. Seçim sonrasında ortaya çıkan tablo, gerçekten de siyasette yeni artçı sarsıntılar yaratmaya aday görünüyor.İktidarın bu seçimle büyük güç ve itibar kaybettiğini düşünüyoruz. Ekonomide, iç ve dış politikada önemli sıkışmalar yaşayan iktidar, bugünkü haliyle ve görünümüyle, bu zorlukların üstesinden gelemez. Türkiye’yi yönetmekte artık daha çok zorlanacaktır. Kısacası artık bu iktidar  ve iktidar bloku dikiş tutmaz!..

Siyasal iktidar ve yandaşı çevreler, İstanbul seçim sonucunu küçümseyerek ve küçülterek, etkisini azaltmaya çalışsalar da, güneş balçıkla sıvanmaz!.. İktidar partisi ve onun küçük ortağı, İstanbul seçiminde büyük darbe almıştır.

Bütün bu nedenlerle, Türkiye, önümüzdeki süreçte önemli siyasal gelişmelere gebedir. Başta adına ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ denilen başkanlık sistemi olmak üzere, anayasa ve iktidarın uygulamaları tartışmaya açılacaktır. Ekonomide ve özellikle dış politikada yaşanacak gelişmeler, bu süreci daha çok tetikleyecektir. Siyasette yeni arayışlar gündeme gelecektir.

Şimdi tüm siyasal çevrelere düşen öncelikli görev, 23 Haziran İstanbul seçiminin ortaya koyduğu dersleri tüm yönleriyle irdeleyip sonuçlar çıkararak, ülkemizin ve halkımızın önüne yeni yol haritaları koymaktır. Bunca çıkmazın içinden, çıkar yolu bulup hazırlamak ve bu yolu yeni çağdaş yaklaşımlarla döşemek, muhalefetin, demokrasi güçlerinin ortak ve güncel görevidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test