Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

G20 Osaka Zirvesi

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilindiği gibi, G20, 1999 yılındaki Asya ekonomik krizi sonrası, G7’nin bir projesi olarak gündeme geldi. Önce Ekonomi ve Maliye Bakanları seviyesinde başlayan görüşmeler, 2008 küresel krizi sonrası devlet ve hükümet başkanlarının katılımı düzeyine çıktı.

Geçen sene G20 Zirvesi Arjantin’de yapılmıştı. Bilmiyorum resmi gündemini hatırlayan var mı, ama herkesin konuştuğu ortak konu Kaşıkçı Cinayeti ve Rus-Ukrayna gerginliğiydi. Önceki yıl ise benim de resmi görevli olduğum zirve, Hamburg’da gerçekleşmişti. Onun gündemi bir hayli yoğundu: Küresel Büyüme ve Ticaret; İklim, Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma; Göç, Sağlık ve Afrika ile İşbirliği; İstihdam, Digitalleşme ve Kadın. Gel gör ki akılda kalan herhalde Hamburg’u allak bullak eden protestolar olmuştur. Yangınlar, yağmalamalar ve dumanlar içinde kalan bir kent. Öyle ki G20 protestolarını organize eden liderlerden Andreas Blechschmidt, “Protestolardan amacımız, açlık ve savaşların sorumlularının buradaki liderler olduğunu dünya kamuoyuna açıklamaktı. Asla süpermarketlerin yağmalanmasını ve otomobillerin yakılmasını hedeflemedik” demek zorunda kaldı. Hamburg’da görüştüğüm tüm sakinler, G20 zirvesini kente getiren Şansölye Merkel ve Belediye Başkanı Olaf Schol’e tepkilerini dile getiriyordu.

Elbette, Japon Halkının nezaket temelli genel özellikleri göz önüne alındığında bu tür makroskopik protesto haberleri söz konusu olmayacaktır.

G20 Osaka Zirvesinin liderler gündemi olmasa da eşlerinin gündemi daha dikkat çekici doğrusu: Liderlerin eşleri, denizler ve okyanuslardaki kirliliğe çözüm aramak için bir araya gelecekler. Dünyada, denizlerdeki atıkların yüzde 75'ini plastiklerin oluşturduğu ve her yıl denizlere 8 milyon ton plastik atıldığı bilgisini ele alıp, G20 ülkelerinin de dünyanın plastik atıklarının yaklaşık yarısını ürettiği düşünülürse, lider eşlerinin çabalarının değeri daha iyi anlaşılacaktır! Bu kadar plastik atığın bir milyon civarında deniz kuşu ile 100 bin memeli ve deniz kaplumbağası ölümüne yol açtığını da ilave edelim.

G20 Osaka zirvesinde resmi gündem küresel büyüme, altyapı, yolsuzlukla mücadele, uluslar arası finansiyel mimarinin rekonstrüksiyonu ve yeni global mali düzenlemeler, kalkınma, istihdam, yatırım olanakları ve kaynak verimliliği, dijital ekonomi, sağlık endüstrisi, tarım, enerji ve küresel iklim değişikliği ile mücadele bağlamında şekillendirildi. Ülkemiz ise, S-400 krizi ile Doğu Akdeniz’deki küresel gerginlik ve Suriye krizi sarmalında kendisine yeni çıkış yolları için görüşme trafiği zemininde yeni çözümlere odaklanmış görünüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 23 Ekim 2019 Çarşamba. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Ekim 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Ekim 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ekim 2019 Pazar. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test