Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hasan ÖNDERlik yaparsa Zeki ÖZENir

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Türkiye'nin önde gelen firmalarından Daikin başındaki Zeki Özen ve Hasan Önder çevre ile ilgili konularda çok önemli adımlar attı.

İklimlendirme bugünlerin gündemde olan sektörü… Özellikle klima konusunda yeni ürünler, yenilikler herkesin dikkatini çekiyor.

Zaten çekmeli de çünkü bugünler satış zamanı… Ama sektörde bir firma var ki sektörün bütün sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Daikin Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Özen sektörün bütün derneklerinde faaliyet gösteriyor. Her sosyal sorumluluk projesine koşuyor.

Ama Zeki Özen’in dinamizmi şirketin bu duruşu ile çok ilgili… Şirketin duruşunu da CEO Hasan Önder anlatıyor.

İşte o anlatımdan bazı bölümler:

. Çevresel sürdürülebilirlik, Daikin için temel bir hedeftir.

. Kuruluşumuzdan itibaren insan sağlığını koruyan ürünler geliştirmek başlıca prensiplerimiz arasında yer alıyor

. 2017 mali yılında Daikin’in konut tipi klimalardaki sera gazı emisyonlarının düşürülmesine yönelik dünya genelindeki çabaları neticesinde normal bir yıla kıyasla 54 milyon ton karbondioksit gazı (CO2) eşdeğeri tasarruf sağlanmıştık.

. Bu çerçevede geliştirilen 4+ ürünlerimizde; ultra sessiz çalışma, havayı kullanıcının üzerine üflememe, bakterileri yok etme ve ortam havasını kurutmama özelliklerini bünyesinde barındıran ürünler geliştiriyoruz.

Şirketin CEO’su bu sözleri ifade edince Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Özen de ödüller alır, ödüller veriri sektörü sosyal sorumluluk alanında temsil eder… Yani Hasan Önderlik yaparsa Zeki Özenir diye özetlenebilir bu şirket içi bu çalışma…

Kadınlara girişimciliği önünü açacak unutulmazlar arasına katılan Daikin’in sosyal sorumluluk atağa önümüzdeki dönemde yeni süprizlerle yeni boyutlara kazanacak.

 

 

Teksan’da jeneratörleri bir kadın pazarlayacak

 

Türkiye'nin önemli kuruluşlarından biri olan Teksan'da çok önemli kilit bir görev Ebru Ata Tuncer’e emanet edildi. Şirket Türkiye'nin ilk 500 kuruluşu arasında yer alıyor.

Teksan Jeneratör’ün kuruluşu tam bir başarı hikayesi… Okul arkadaşı olan Abdulkadir Teksan ve Özdemir Ata’nın yolları, 1994 yılında Teksan’da 11 yıl mühendis olarak çalıştığı jeneratör imalatı yapan firmadan ayrılması ile yeniden kesişti. Abdulkadir Teksan, jeneratör sektörü ile ilgili bilgi birikimi ve deneyimlerini yeni bir oluşumda değerlendirmek hedefindeydi. Özdemir Ata ile birlikte daha sonra adı Teksan Jeneratör’e dönüşecek olan “Deniz Mühendislik Ltd. Şti.”ni kurdular. Sektörde attıkları doğru adımlarla, yaptıkları çalışmaların meyvesini daha ilk yıl toplamaya başladılar.

Teksan, kısa zamanda pazarda önemli bir noktaya gelerek kalite ve güvenin adı oldu. Kurulduktan iki yıl sonra 1996 yılında firmanın adı ve unvanı Teksan Jeneratör Elektrik San ve Tic. A.Ş olarak değişti. 1998 yılında Özcan Başeğmezler Teksan Jeneratör’ün ortakları arasına katıldı.

Kurulduğu günden bugüne sürekli gelişen ve büyüyen Teksan’ın başarı hikayesinden bazı satırbaşları şöyle:

. Yüzde 100 yerli sermaye bir yapı ile devam ediyor.

. Bütün çizimler 3D olarak yapılıyor.

. Firma tüm tasarımların patentine sahip.

. Müşterinin talepleri doğrultusunda kurumlara özel çözümlerde öne çıkıyor.

. İnternet erişim, SMS, GSM özelliği bulunan Uzaktan İzleme ve Kontrol Sistemi ile sorunlara anında çözüm üretiyor.

. Türkiye’de bilgiye yatırım yapan sayılı firmalar içinde yer alıyor.

. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde de yer alıyor.

. Üretiminin yüzde 60’ını ihraç ediyor.

İşte bu köklü firma geçtiğimiz günlerde bir ilke imza attı. Aileden bir kadını çok kilit bir göreve getirdi. Ebru Ata Tuncer, Teksan Jeneratör Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başladı.

2012 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan Ebru Ata Tuncer, aynı yıl İngiltere’ye giderek Kings College-Oxford dil okulunda İngilizce sertifika programını tamamladı.

2013 yılında Teksan’ın muhasebe departmanında çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla dış ticaret operasyon ve pazarlama bölümlerinde çeşitli görevlerde bulundu. Ve en sonunda Teksan Jeneratör Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başladı.

Teksan’da muhteşem bir gelişme… Bir kadın şirketin çok önemli bir görevini üstlendi. Teksan açısından önemli bir gelişme…

Ebru Ata Tuncer sadece Teksan’da bu görevi üstlenmekle kalmadı. TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu üyesi olarak da görev aldı. Hem çocuk hem de kariyer yapmayı başarmış bir kadın Ebru Ata Tuncer… Bir kadına kilit bir görevi vererek yeni bir ilke imza atan Teksan’daki gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor.

 

 

Bu yıl bunları hedefliyor

 

  • Kocaeli Fabrikası’nın üretim kapasitesini artırmak
  • Satışlarını, pazar payını ve ihracatını artırmak
  • Hibrit güç sistemlerinin pazar payını yükseltmek
  • Mevcut ihracat pazarlarındaki konumunu güçlendirirken ihracat yaptığı ülkelere yenilerini eklemek
  • İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere yurt dışında ofis ve depo alanları açarak müşterilerine daha yakın olmak

 

Mehmet Önder'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Uyumsoft birçok ilke imza atmanın yanı sıra yeni şirketlerin doğmasına da vesile oldu ve Türkiye'nin önünü açtı.

 

Dünya markası olmanın önderliğini yapacak

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin düzenlediği bir ödül töreninde bir ortak nokta dikkatimizi çekti.

Ödül alan bütün firmalar doğurgan şirketlerdi… İşte o zaman Uyumsoft aklımıza geldi. Kurucu Başkan Mehmet Önder Uyumsoft’u doğurgan bir şirket olarak konumlandırıyor son dönemde.

Yıllık gelirinin yüzde 31’ni ARGE ve inovasyona ayıran Uyumsoft Yıldız teknik Üniversitesi Teknoparkı’nda farklılığı ve önderliği ile dikkat çekiyor. Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder bu farkı şu cümlelerle anlatıyor:

. Biz bir ekibiz. Bu ekibin içinden kendi kanatları ile uçmak isteyenleri destekleriz.

. Bu yüzden her yıl herkesi şaşırtan büyüme rakamlarına ulaşıyoruz.

. 22 yıldır Uyumsoft’a emek veren herkese artık bu çalışma prensiplerini içselleştirmiş bulunuyor.

. Son 10 ayda, insan kaynağımızı yaklaşık yüzde 20 arttırdık. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Tokat ve Bakü’deki 6 ofisimizde 200’ün üzerindeki çalışanımız bize güç veriyor.

. Çok önemsediğimiz ekosistemimizdeki 250’yi aşkın iş ve çözüm ortağımızla 10 binin üzerindeki müşterimize hizmet vermekteyiz.

. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da büyüyeceğiz. Ve yıllık gelirimizin yüzde 31’ni ARGE ve inovasyona ayırmaya devam edeceğiz.

. 2003 yılında bir Türkiye markası çıkarmak için söz vermiştik ve bu hedefimizi gerçekleştirdik. 22 yılı geride bırakırken, yeni bir söz daha veriyoruz.

. Uyumsoft’u dünyaya tanıtacağız ve bir dünya markası olmanın sözünü veriyoruz. Bir dünya markası olmak uzun bir yol ve bunu hep birlikte başaracağız.

. Singapur, Malezya, Çin gibi dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin ve Uyumsoft’un bayrağını hep birlikte dalgalandıracağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test