Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çevre savaşımı arşivlerde

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart’ta da yazmıştım. 23 Haziran’da bu olgu yinelendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun zaferinin arkasında geniş bir gönüllü desteği vardı. 30 bini aşkın oy sandığı üzerinde kesin bir egemenlik sağlandı. “Kedilerin trafoları” girmesinin önü kesildi.

İlkinde olduğu gibi ikinci seçimde de, Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a akan avukatlar, yasallığın sağlanmasında güvence oldular. İzmir Barosu avukatları, her zamanki gibi bu girişimde en ön saflarda idi. İzmir Barosuna bağlı avukatların, bu gibi ön alma örnekleri yeni değil. Yıllar öncesine gidiyor.

İzmir Barosunun Başkanı da olan Noyan Özkan, işte bu öncülüğün en başındaki kişilerden biri oldu yaşamı boyunca. Ne yazık ki, sevgili Noyan’ı 6 yıl önce aniden yitirdik. Oysa yaşamının doruk noktasına doğru ilerliyordu.

 

20 Bin Belgelik Arşiv

İzmir Barosu, bir tanıtım toplantısıyla, Noyan Özkan’a ait yazı, rapor, gazete kupürü, fotoğraf, vb’den oluşan 20 bini aşkın belgenin, “Noyan Özkan Koleksiyonu” olarak dijital ortama aktarıldığını kamuoyuna duyurdu. Toplantıda, onun mücadelelerini yansıtan “Kutup Yıldızı” adlı belgesel film de gösterildi.

Değerli eşi Beynun ve kızı Elif, Noyan Özkan’ın geride bıraktığı hazineyi merkezi Ankara’da bulunan Ekoloji Kolektifi Derneğine bağışlamış. Çevre konusundaki uyarıcı girişimleri ile tanınan Dernek de, gelecek kuşaklara yol gösterecek bu hafızayı derleyip bir dijital arşiv oluşturmuş.

Hürriyet Ege’deki 2 Haziran 2019 tarihli yazısında Deniz Sipahi’nin anımsattığı gibi “eğer bugün bu ülkede çevre duyarlılığı geçmişe göre artmışsa bunda Noyan Özkan isminin büyük payı vardır.” Ekoloji Kolektifi Derneği Genel Sekreteri Fevzi Özlüer de, “…Noyan Özkan önemli bir tarihi figür, ama harekete geçirdiği dinamikler, oluşumlar ve kişiler de çok önemli” diyor.

 

Çevre koruma ve kentlilik bilincinin öncüsü

“Noyan Özkan Koleksiyonu”nda genç kuşak, “çevrenin korunması ve kentlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaşması” konusunda Özkan’ın hukuk mücadelesindeki görüşlerinin inandırıcılığını, ısrarcılığını bulacak. O, Konak Meydanının ortasına İtalyanlara yaptırılmak istenen “Galeria”ya karşı durdu. Kordon’da 6 şeritli otoyol projesinin yapımını aldırdığı “sit” kararıyla engelledi. Metronun Fevzipaşa Bulvarında üstten geçişine “hayır” dedi.             

Siyasi olarak da, 2007 yılındaki Anayasa referandumunda “yetmez ama evetçi” sözde solcu özde neo-liberal avukat arkadaşlarının peşinden gitmedi. Tam tersine Anayasa değişikliğine karşı kesin bir tutum alarak çevreci geçinen bazı avukatları şöyle uyardı: “Bazı çevreci arkadaşlarımız ağaçlarla uğraşmaktan, ormanın bütününü göremiyorlar. Anayasa’ya evet oyu vereceklerini söylüyorlar ama rant ekonomisine, liberal dünyaya ve Türk-İslam Sentezi'ne uygun hakimlere karşı hukuku nasıl savunacaklarını açıklayamıyorlar”.

 

Rast gele

Bu bilinçledir ki Noyan Özkan, AKP iktidarının Libya ve Suriye’ye müdahalelerine karşı kesin bir tutum aldı. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yasaklanmasını protesto etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve arkadaşlarına karşı düzenlenen komplo davasına karşı kapsamlı bir hukuki görüş verdi. CIA ajanı Fetulah tayfasının İzmir’de TSK mensuplarına karşı tezgahladığı davanın iddianamesini, 17-18 Şubat 2013 tarihli Cumhuriyet gazetesinin Ege ekinde mükemmel bir şekilde analiz etti. Hukuk dışı uzun tutuklamalar konusunda Hakim ve Savcılar Yüksek Kuruluna gözünü kırpmadan uyarı mektubu yazdı. Diyanet İşleri Başkanının İzmir hakkındaki görüşlerinin eleştirilmesi de benim gibi hukukçu olmayanları bile hayran bıraktı. Her hafta İstanbul’a kadar gidip Açık Radyo programlarıyla İzmir dışına da seslendi bir dönem.

Ergenekon davasının derinlikli hukuki analizini yaptığı 31 Mart 2011 tarihli yazısı, Albert Einstein’dan şu alıntı ile başlıyor: “Dünya, kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.” 

Noyan Özkan’ın mücadele geçmişine erişmek için internet ortamında, “Ekoloji Kolektifi Derneği/ Noyan Özkan Koleksiyonu” yazmanız yeterli olacaktır. Ayrıca, u-tube kanalındaki “Kutup Yıldızı” belgeselini de izlemenizi öneririm. Rast  gele!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test