Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kültürpark’ın hikâyesi

21.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in orta yerinde bir yeşil vaha olarak kalan Kültürpark, İzmirlilerin daha çok kullandığı tanımla Fuar, İzmirliler ve Egeliler için nice anılarla doludur… Geçmişte İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile özdeşleşen, İzmir ve İzmirliler için simgesel bir değeri olan bu alanda; bizim de çocukluğumuzdan gençliğimize, gençliğimizden çalışma hayatımıza uzanan bir dizi anılarımız var...

Kültürpark, farklı tartışmalarla, yeni projelerle, İzmir’in, İzmirlilerin sıkça gündemine gelir. 31 Mart seçimi sonrası oluşan yeni yerel yönetim döneminde, Kültürpark konusu, yeniden kentin gündeminde… Biz de bu vesileyle, hem bir yurttaş, hem de bir dönem İZFAŞ Genel Müdürlüğü yapmış ve bu konuda düşünce-proje üretmiş bir İzmirli olarak, konuyla ilgili yaklaşımlarımızı, düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz

 

Behçet Uz, Suat Yurtkoru ve halk okulu

Kültürpark’ın, bir diğer adıyla Fuar alanının geçmişi 1930’lu yıllara dek uzanıyor. Pek çok İzmirlinin bilmediği tarihsel gerçek, Kültürpark düşüncesi ve modeli, Sovyetler Birliği döneminde Moskova’dan esinlenilerek ve oradaki Kültürpark modeli örnek alınarak gerçekleştirilmiştir. Kültürpark’ın, zamanın belediye başkanı rahmetli Behçet Uz’un döneminde, onun önderliğiyle yapıldığı bilinir de, bu öneriyi getirenin ve düşünsel hazırlığı yapanın gazeteci Suat Yurtkoru olduğu pek bilinmez.

Oysa Kültürpark’ın ilginç bir hikâyesi vardır. 1933 yılında bir sporcu kafilesi ile birlikte Moskova’ya giden İzmirli gazeteci Suat Yurtkoru, orada gördüğü Kültürpark’tan çok etkilenir ve bu uygulamanın mutlaka İzmir’de de gerçekleştirilmesini arzular. Dönüşte bunu gazete yazılarında da ifade eder. 1934 yerel seçimlerinde Yurtkoru belediye meclisine seçilince bu düşüncesini dönemin belediye başkanı Behçet Uz’a da aktarır. Onun da benimsemesiyle konu meclise taşınır ve karar alınır. Suat Yurtkoru, bu konuda kapsamlı bir rapor hazırlar. Behçet Uz’un projeyi sahiplenmesiyle, İzmir ve İzmirliler için adeta bir ‘halk üniversitesi’ olmasını düşledikleri Kültürpark kurma çalışmalarına 1934 yılında başlanır. 1936 yılına kadar süren çalışmalar sonunda, o yıl fuarının açılışı ile birlikte Kültürpark da İzmir’e kazandırılır.

 

Fuarcılık müzesi

Sonraki yıllarda da İEF ile Kültürpark’ın kaderi bütünleşecek ve bu alan farklı işlevleri bünyesinde birleştirecektir. Halkımız için yıllarca bir halk okulu olarak işlev görecektir. Fuar’ın tarihi ile İzmir’in, Ege’nin, Türkiye’nin ekonomik, siyasal ve toplumsal tarihi birlikte anılacaktır.

İşte bütün bu işlevlerinden dolayı, Türkiye’de ilk ve tek olacak bir fuarcılık müzesinin İzmir’e ve Kültürpark’a çok yakışacağını düşünmüş ve görev dönemimizde bu işin ön çalışmasını başlatmıştık. Hedefimiz profesyonel fuarcılık çalışmasının Gaziemir’e taşınmasıyla birlikte Kültürpark’ta Fuarcılık Müzesi’ni gerçekleştirmekti. Bunun için düşündüğümüz ilk yer de tarihi Pakistan pavyonuydu. Taşınmanın ardından idari bina da düşünülebilirdi. Bizim görevden ayrılmamızdan sonra bu çalışmalar ne oldu, doğrusu bir bilgiye sahip değiliz.

 

Çevre duvarı referandumu

Kültürpark ile ilgili olarak çeşitli zamanlarda gündeme gelen bir başka tartışma da, çevre duvarlarının yıkılıp yıkılmaması konusudur. Bu konuda bizim görevde bulunduğumuz dönemde de farklı yaklaşımlar vardı. Bizim düşüncemiz, bu konuda İzmirli hemşerilerimizin görüşünün alınması ve ilk kez düzenlenecek bir kent referandumuyla İzmirlilerin görüşüne başvurulmasıydı. Bunun aynı zamanda sosyal demokrat yerel yönetim anlayışının temel ilkesi olan, halkın kentle ilgili kararlara ve uygulamalara demokratik katılımının sağlanması noktasında örnek bir uygulama olmasını istiyorduk.

Bu önerimizin bugün de uygulanıp hayata geçirilebileceğini düşünüyoruz. Hatta bu örnek uygulamanın İzmirliler tarafından benimsenmesi halinde; halk oylaması, çağdaş iletişim yöntemleri kullanılarak, farklı konularda da gündeme getirilebilir.

 

Kültürpark’ta yapılabilecekler

Kültürpark’a, kuruluşunun temel felsefesi olan, gençlere, çocuklara, kadınlara ve halka yönelik kültürel, eğitsel ve sportif işlevlerin yanı sıra, günümüzde turizme ve tanıtıma yönelik işlevler de yüklenebilir. Çünkü Kültürpark’ın uzun erimli korunabilmesi için, buranın daha canlı, işlevli kılınması ve bir çekim merkezi haline getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu alandaki zengin ağaç-bitki örtüsü, yeşil doku, tarihsel anıtlar ve kalıtlar, mutlaka titizlikle korunmalıdır. Bu dokuyu zedelemeden yapılabileceğini düşündüğümüz, İzmir’in ve Ege’nin tarihsel, kültürel değerlerini tanıtan ‘Mini İzmir’ ve ‘Mini Ege’ tema parklarının, Kültürpark’ı zenginleştireceğini düşünüyoruz. Kentin merkezinde yer alan ve limana yürüyüş mesafesinde olan Kültürpark, İzmir’e gelen turistler ve konuklar için güzel bir vitrin işlevi görebilir. Buradan Agora’ya ve Kemeraltı’ya uzanan yürüyüş aksları oluşturulabilir. Kültürpark içinden teleferikle Kadifekale’ye de çıkılabilir. Bütün bu düşünce ve önerilerimizi, görevde bulunduğumuz dönemde, dönemin başkanı Aziz Kocaoğlu ile de yazılı ve sözlü olarak birçok defa paylaşmıştık. Önümüzdeki süreçte, iyi niyetle ve ‘ortak akıl’la, İzmir’in kentsel dinamikleri harekete geçirilerek, çok iyi şeyler yapılabileceğine yürekten inanıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test