Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bu sistemle ne köy olur ne de kasaba

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milletlerin yaşamını birinci dereceden etkileyen eğitimdir. Milletleri hür ve bağımsız kılan da köleliğe mahkum eden de eğitimdir. Bugün uygulanan sistem milli eğitimin tamamen orta çağ kafasıyla hareket ettiğini gösteriyor. Bu milli eğitimle hiçbir yere varılmaz. Bu sistemle ne köy olur ne de kasaba. Bu sistemle coğrafyanın seçmeli ders olması dünyayla ilişkini kes, toprak altında yaşa demektir. O itibarla cumhuriyetin esası medeniyetçiliktir, insanca yaşamaktır, özgür dünya devletleriyle ahenkle yaşamaktır. Siz coğrafyayı zorunlu olmaktan çıkarır seçmeli hale getirirseniz o zaman gidin bedevi çadırına gidin oturun. Coğrafyadan vazgeçilemez. Bireylerin, toplumların, kavimlerin kaderini etkileyen en önemli faktör coğrafyadır. Bu nedenle coğrafya üzerine yürütülen bu düşünce son derece yanlıştır. Bir an evvel bundan vazgeçilmelidir.

Tarihçi İlber Ortaylı “Türkler kendi tarihini bilmiyor” diyor. Tarihini bilmeyen milletler, yarınları göremez. Tarih bir masallar manzumesi değildir. Tarih esası itibariyle toplumun yaşamını yazılı hale getirmektir. Tarih ölülerin hikayesi değildir aksine yarınların nasıl olması gerektiğini gösteren bir hazinedir. Bu nedenle tarihin göstermelik bir ders haline getirilmesi baştan aşağı yanlıştır. Batı dünyası tarih dersini derslerin esaslarından kabul etmiştir. Eğer çağdaşlaşmak istiyorsak, yarının nesillerinin parlak bir gelecekte yaşamasını istiyorsak tarih dersini öne çıkarmaya mecburuz.

Arap kültürünün girdiği her yerde araplaşma ortaya çıkmış ve o milletler tarih sayfalarından silinmiştir. Araplaşma millet olma vasfını ortadan kaldırır. Din dersini eğer Arap kültürünü egemen bilgi birikimi olarak kabul ederseniz bunun anlamı Türk’ü ve Türklüğü haritadan silin demektir. Türk kültürünü yok edin, millet olmaktan vazgeçin, sadece kalabalık olun demektir. Bu yanlıştır. Bugün medeniyetin ulaştığı kültür batı kültürüdür. Bu noktada yapılması gereken batının ulaştığı kültüre kendi kültürünüzü ulaştırmaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Gökhun çoruh

28.06.2019 - 16:40
sayın hocam,yazınızın cümlelerinden birisi 'Eğer çağdaşlaşmak istiyorsak' şart cümlesi...Hangi çağdaşlaşmak ? Yirmi beş yıldır Türkiye Kıptileştiriliyor farkında değil misiniz? Ülke,Araplaştırılıyor, Halifeliğe zemin hazırlanıyor. önce teşhisi doğru koyalım bir.Ikincisi ise seçimi bir parti kazanmadı Türk Demokrasisi kazandı.Bu eğitimden ne köy olur ne de kasaba doğru ancak bu ucube sistemden ne olur sayın Erdem hocam? Yazınız suya da sabuna da dokunmalı...saygılar
Yazarlar
Website Security Test