Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Umut rüzgârı

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

23 Haziran Pazar günü yapılacak İstanbul seçimi için artık son dönemece giriliyor. Bu hafta, adaylar ve taraflar tüm güçlerini ortaya koyarak, seçmeni etkilemeye ve sandığa götürüp kendilerinden yana oy kullandırmaya çalışacaklar. Bir bakıma, seçim öncesi son kozlar oynanacak. İki aday arasındaki ekran tartışması da önemli bir etken olacak.

31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçim, YSK kararıyla, başkanlık mazbatası elinden alınarak tekrarlanıyor. Ancak bu yapılan uygulama, doğrusu vicdanları yaralıyor. Kararın açıklanan gerekçesiyle tatmin olmayan kamuoyunun önemli bir bölümü, Ekrem İmamoğlu’na haksızlık yapıldığını düşünüyor. İstanbullu seçmen, 23 Haziran’da bir kez daha sandığa giderek bu haksızlığı gidermeye ve İmamoğlu’na hakkını iade etmeye hazırlanıyor.

 

Ekrem İmamoğlu gerçeği

31 Mart seçiminin sonucunu bir türlü içine sindiremeyen ve kabullenemeyen iktidar çevreleri, 23 Haziran seçimi için farklı taktikler uyguluyorlar. Ekrem İmamoğlu’nun ismini anmayarak, onu küçümsemeye, yok saymaya çalışıyorlar. Çeşitli olumsuz algı oyunları ile yıpratmaya ve kitleler nezdinde oluşan sempatiyi etkisizleştirmeyi hedefliyorlar. Ancak görülen gerçek o ki, bu oyunlar tutmuyor.

Geçtiğimiz bayram tatilinde, 9 gün süren, 4 bin 500 kilometre yol yapılan, uzun ve kapsamlı bir seyahat gerçekleştirdik. Amasya’dan Samsun’a çıkıp, Karadeniz yöresini ve yaylalarını bir baştan bir başa katedip, Gürcistan’ın Batum ve Tiflis kentlerine kadar uzandık. Dönüşte, Kars üzerinden, kurtuluş mücadelesinin önemli simgesel durakları olan Erzurum ve Sivas kentlerimizi de içeren bir hattan Anadolu içlerine kadar indik. Bu yönüyle seyahat, bir bakıma, 100’üncü yılın anısını yüreğimizde filizlendirdi, canlandırdı.

Bu uzun yolculuk sırasında, Turgutlu’nun Gökkaya kasabasından Karadeniz’in Fırtına vadisindeki en ücra yayla köylerine kadar, Anadolu”nun çok farklı noktalarında, gençlerin, halkın kendi olanakları ile yapıp astığı ‘Her Şey Çok Güzel Olacak Ekrem Abi’ pankartları ile karşılaştık. Hele bayram sabahında, Batum’un Türk mahallesinde, kendi aralarında Türkçe sohbet eden Batumluların bile Ekrem İmamoğlu’nu konuştuklarına tanık olmak, bizim için oldukça ilginç bir gözlem oldu. Kısacası, iktidar bloku bu gerçeği görmezden gelmeye çalışsa da, 23 Haziran seçimi ve Ekrem İmamoğlu gerçeği, İstanbul’un sınırlarını çoktan aşmış durumda.

 

İktidarın ilkesizliği ve çelişkileri

31 Mart seçimi öncesinde ‘beka söylemi’ni tırmandırıp muhalefet için “illet, zillet’ ifadeleri kullanan iktidar çevreleri, şimdi bu söylemlerden tümden vazgeçmiş görünüyorlar. Seçimin sonucunda etkili olacağını düşündükleri Kürt kökenli seçmene şirin görünmek için, eski söylemlerini unutturmaya çalışıyorlar. Bizce, bu kadar kısa zamanda yapılan bu hızlı taktiksel değişiklikler, iktidar blokunun çaresizliğini, zaafını, ilkesizliğini ve çelişkilerini gözler önüne seriyor. İktidar ortakları, inandırıcılıklarını tümden yitiriyorlar. 31 Mart öncesi söylenenler, yapılanlar, 23 Haziran’ı tırmalıyor!..

Daha önce bu köşede yayımlanan ‘Vicdanların seçimi’ başlıklı yazımızda; 31 Mart öncesinde İstanbul’u kendileri için garanti gören iktidar çevrelerinin Ekrem İmamoğlu üstüne çok kafa yormadıklarına dikkati çekip, şöyle bir analizde bulunmuştuk: “Yeni seçim sürecinde durum farklıdır. İktidar, Ekrem İmamoğlu gerçeğini 31 Mart sonucuyla görmüştür. 23 Haziran’da bütün gücüyle İstanbul’a yüklenip seçimi almaya çalışacaktır. Ekrem İmamoğlu’nu kitlelerin gözünden düşürmek ya da en azından seçmenin kafasını karıştırmak için, birçok seçim tuzağı kuracak ve algılar oluşturmaya çalışacaktır. Bu tuzaklara düşülmemeli ve bu oyunlara gelinmemelidir.23 Haziran seçimi muhalefet için zor bir süreçtir.”

Son yaşananlar maalesef öngörülerimizi doğruluyor ve bizi haklı çıkarıyor. Ekrem İmamoğlu rüzgârının İstanbul’dan Anadolu’nun en ücra noktalarına kadar estiğini gören iktidar çevreleri, yeni algı oyunlarına girişiyorlar. Ekrem İmamoğlu gerçeğine gölge düşürmek, onun etkinliğini kırmak, seçmen nezdinde sempatisini azaltmak istiyorlar.   

 

Umut rüzgârını körüklemek

Aslında bütün bu yaşananlar halkın gözü önünde oluyor. Algı oyunlarıyla, yeni ve farklı söylemlerle, propaganda bombardımanıyla, seçmenin, kamuoyunun kafası karıştırılmak isteniyor. Biz, bütün bu yapılanlara karşın, sonuçta, vicdanlarda yapılacak seçimin, tercihin, üstün geleceğini düşünüyoruz.

Bunun için de 23 Haziran’da İstanbul seçmeninin, mutlaka bir kez daha sandığa gidip, elini vicdanına koyup yüreğinin sesini dinleyerek oyunu kullanmasını istiyoruz.

23 Haziran İstanbul seçimi, ortaya koyacağı sonuçlarla, ülkemiz siyaseti için, önemli bir dönüm noktası olmaya aday görünüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test